Astroportal.pl

Silny Saturn w horoskopie – jak żyć?

Autorka: Ewa Krajewska

Saturn jest silny w horoskopie kiedy znajduje się na osiach bądź tworzy aspekty ze światłami, czyli z Księżycem i Słońcem oraz planetami osobistymi: Merkurym, Wenus i Marsem. Najsilniej działają koniunkcje, opozycje i kwadratury i te aspekty przynoszą różnego rodzaju komplikacje życiowe właścicielowi horoskopu. Sekstyle i trygony nie mają tak złoczynnego wpływu na losy człowieka, a mogą nawet przynieść korzyści w postaci wsparcia mądrych ludzi w otoczeniu. Saturnikiem możemy nazwać także osobę mają dużo planet w Koziorożcu i Wodniku, bowiem tymi znakami włada Saturn.

Osoba z silnie zaakcentowanym Saturnem w kosmogramie zazwyczaj jest poważna, odpowiedzialna, rozsądna, pracowita, uczciwa, ostrożna, a zanim przejdzie do działania, najpierw obmyśla dokładny plan, sprawdza, czy jest on możliwy do wykonania i eliminuje z niego wszystkie elementy, które mogłyby przyczynić się do porażki. Takie solidne przygotowania zajmują mnóstwo czasu, ale czas to słowo – klucz do zrozumienia natury Saturna. Człowiek z silnym Saturnem w horoskopie potrzebuje więcej czasu niż inni na zrealizowanie swoich celów, ale dzięki temu działa bardziej rozważnie. Jeśli zabiera się za coś, to robi to bardzo porządnie i dokładnie. Przykłada dużą wagę do wysokiej jakości swojej pracy. Nierzadko bierze na swoje barki trudne zadania, z którymi inni sobie nie radzą lub zostaje nimi obarczony wbrew swojej woli. Doskonale wie, że najpierw trzeba zdobyć  odpowiednie wykształcenie, gdyż to  pozwoli odnieść sukces. Jego zdaniem droga do sukcesu jest tylko jedna i wiedzie przez ciężką pracę. Często po latach nauki i pracy  zostaje ekspertem w swojej dziedzinie i cenionym autorytetem.

Saturn obdarza powagą, powściągliwością i sztywnością. Osoby saturniczne nie są  spontaniczne i nie znoszą beztroskiej zabawy, gdyż ich zdaniem to bezproduktywna stara czasu. To, co dla większości społeczeństwa jest ciekawe i zabawne, dla nich jest płytkie, nudne i banalne. One poszukują głębi, szczerości i prawdy. Nie znoszą powierzchowności, bylejakości, a brak logicznego myślenia doprowadza je do rozpaczy.

Dzisiejszy świat nie jest stworzony dla saturników. Dziś wszystko dzieje się szybko. Trzeba błyskawicznie podejmować poważne życiowe decyzje, bo jeśli za długo będziemy się ociągać, to dobre okazje przepadną. Wszyscy są nastawieni na szybkie efekty swojego działania, niezależnie od tego czy chodzi o karierę zawodową, rozwój duchowy, ćwiczenia na siłowni czy hobby. Większość społeczeństwa chce osiągnąć maksimum efektu minimalnym nakładem sił i środków. Sumienna praca, profesjonalizm, odpowiedzialność czy perfekcjonizm, czyli cechy typowo saturniczne, dziś nie są w cenie. Przykładowo jeśli ktoś chce schudnąć, to zamiast regularnie ćwiczyć i przejść na zdrową dietę, woli łykać tabletki na odchudzanie, gdyż to jest o wiele łatwiejsze. Regularne ćwiczenie na siłowni przez dłuższy czas i rygorystyczne przestrzeganie diety wymaga dyscypliny i determinacji, a z tym jest coraz gorzej w dzisiejszych czasach. Coraz częściej ludzie ulegają neptunicznej iluzji i wydaje im się, że wystarczy wziąć magiczną tabletkę, by rozwiązać problem bez wysiłku.  Pragnąc zrzucić kilka kilogramów, zapominają o tym, że pięknie wyrzeźbiona sylwetka modelki z reklamy  magicznych tabletek na odchudzanie, to najczęściej efekt obróbki komputerowej zdjęcia, a nawet jeśli owa modelka naprawdę ma piękną sylwetkę, to jest to efektem jej ciężkiej pracy, a nie tabletek na odchudzanie. Obecnie neptuniczne iluzje  wypierają saturniczne wartości, co wcześniej czy później kończy się źle, bo Saturn jest bezlitosny i kiedy powie „sprawdzam”, to neptuniczna wizja pęka niczym bańka mydlana, wywołując ogromne poczucie rozczarowania.

Fakt, że chcemy szybko osiągnąć swoje cele, nie męcząc się i nie wydając na to dużo pieniędzy sprawia, że wybieramy drogę na skróty w wielu dziedzinach życia. Dziś mało komu chce się poświęcić czas, energię i pieniądze np. na zdobycie odpowiedniego wykształcenia czy doświadczenia zawodowego. Taka postawa sprawiła, że na rynku pracy pojawia się coraz więcej osób niekompetentnych, nierzetelnych i nieprzygotowanych do pełnienia swoich obowiązków, na czym wszyscy cierpimy. Paradoksalnie często właśnie takie osoby są chętniej zatrudniane niż wykwalifikowani specjaliści z dużym doświadczeniem w danej branży. Dzieje się tak dlatego, że pracodawca woli zatrudnić niewykwalifikowanego pracownika, któremu płaci niższą pensję niż osobę z dobrym doświadczeniem zawodowym. W dzisiejszych czasach bycie ekspertem może okazać się kłopotliwe. Ekspert, który wybrał drogę saturniczną, wiodącą przez ciężką, mozolną pracę i wyrzeczenia, może mieć kłopot w odnalezieniu się na rynku pracy, gdzie najważniejsza jest tania siła robocza. Logicznym jest, że pracodawca stara się obniżać swoje koszty, by móc oferować swoim klientom towary czy usługi po konkurencyjnych cenach, ale najczęściej odbywa się to kosztem jakości tychże usług bądź towarów. Prawo rynku wymusza taką sytuację. Dlatego saturnicy nie odnajdują się w dzisiejszym świecie. Ich cechy nie są dziś pożądane. Co z tego, że są mądrzy, odpowiedzialni, pracowici, sumienni i zdyscyplinowani, skoro mogą mieć z tego powodu kłopot, np. ze znalezieniem odpowiedniej pracy? Saturnik jest bardzo ambitny i ma wysokie poczucie godności osobistej, więc zaniżenie swoich wyśrubowanych standardów nie wchodzi w grę.

Osoba z silnym Saturnem w horoskopie nie może zrobić czegoś byle jak czy podejść lekceważąco do swoich obowiązków. Zawsze robi wszystko porządnie, jak należy i sztywno trzyma się różnego rodzaju przepisów, nawet jeśli są bezsensowne. Będąc pracownikiem zdarza się jej krytykować przełożonych za opieszałość i bark odpowiedzialności. Ciągłe wytykanie błędów szefowi nie pomaga jej w rozwoju kariery, ale ona po prostu nie potrafi milczeć, kiedy widzi czyjąś niekompetencję. Nic nie denerwuje saturnika bardziej niż ludzka głupota i bezmyślność. Z powodu takiego zachowania jest nie lubiany nie tylko przez szefa, ale także przez innych pracowników. W dzisiejszych czasach saturnik to podwójne utrapienie dla firmy, bo nie dość, że trzeba mu więcej zapłacić, to jeszcze ciągle się mądrzy. A przecież powinien być największym skarbem. Pracodawca powinien być dumny, że w swojej firmie ma mądrego i odpowiedzialnego fachowca.

Saturnik, będąc konsumentem, jest bardzo wybredny i wymagający. On wie doskonale, że reklama to ściema, że nic nie przychodzi łatwo ani nie jest takie piękne, jak pokazane jest to w spotach czy na billboardach. To tzw. świadomy konsument, który nie zadowoli się byle czym. Niska jakość usług, niekompetentna obsługa, bark kultury czy wiedzy jest dla niego nie do zaakceptowania. Silny Saturn w horoskopie sprawia, że człowiek jest bardzo krytyczny i wymagający, więc jeśli zetknie się z niekompetencją, to wytknie wszystkie błędy i nie będzie owijał w bawełnę. On sam nigdy nie świadczyłby usług, o których ma znikome pojęcie, dlatego nie może przeboleć, kiedy styka się z bezmyślnością, brakiem odpowiedzialności czy należytego przygotowania do wykonywanej pracy. Nie może zrozumieć, że ludzie są tak bardzo lekkomyślni. To ponad jego siły. 

Silny wpływ Saturna w horoskopie sprawia również, że człowiek jest oszczędny i nie lubi wydawać pieniędzy bez potrzeby. Nie musi ciągle kupować nowych rzeczy, gdyż woli latami chodzić w tych samych ubraniach, korzystać z tego samego samochodu, komputera czy telefonu komórkowego. Ceni towar dobrej jakości i kiedy po długim namyśle i drobiazgowej analizie coś kupi, to ma nadzieję, że ta rzecz posłuży mu długie lata. Nie interesuje go zmieniająca się moda ani opinia społeczeństwa. W dzisiejszych czasach szalonego konsumpcjonizmu saturnik czuje się kompletnie zagubiony. Dla niego kupno jakiegoś przedmiotu wyłącznie dlatego, że aktualnie jest on modnym wyznacznikiem statusu materialnego i społecznego, to absurd. Na ludzi szpanujących najnowszym modelem drogiego smartfona spogląda z politowaniem, a bywa że nawet z pogardą, bo ulegli neptunicznej iluzji i dali się wkręcić marketingowej machinie wielkich korporacji. Saturnik wcale nie jest zawstydzony tym, że ma ten sam telefon od 7 lat, a nawet jest z tego dumny, nawet jeśli inni śmieją się z niego.

Dzięki szybkiemu rozwojowi Internetu, w dzisiejszych czasach autorytetem może stać się każdy. Nie ma znaczenia, co dana osoba mówi, ale jeśli jej treści trafiają do milionów odbiorów, to automatycznie zostaje ona okrzyknięta autorytetem. Nie musi głosić żadnych mądrości, by stać się wzorem dla wielu ludzi, tak jak np. nastolatki prowadzące popularne kanały na youtube o robieniu makijażu. Większość tych młodych, sympatycznych kobiet nie skończyło nawet kursu wizażu, a mimo to stają się one autorytetem w tej dziedzinie. Dla saturnika tego typu fenomeny są kompletnie niezrozumiałe. Zanim saturnik założyłby swój kanał o makijażu, najpierw skończyłby kilka kursów z tym związanych, odbył stosowne praktyki, popracował jako wizażysta przez kilka lat i dopiero wtedy poczułby się gotowy do przekazania swojej wiedzy innym. Niejeden saturnik zapewne uważa, że słowo „autorytet” straciło swoje znaczenie, a wszechobecna płycizna intelektualna to dla niego prawdziwy koszmar.

Mądrość, odpowiedzialność, profesjonalizm i pracowitość osób z silnym Saturnem w horoskopie nie są dziś cenione. Na dodatek często bywają one krytykowane przez innych, a ich perfekcjonizm staje się obiektem kpin. Saturnicy często słyszą: „wyluzuj”, „odpuść sobie”, „uśmiechnij się”, „nie bierz wszystkiego tak serio”, etc. Tymczasem oni się nie wyluzują, ani nie odpuszczą, gdyż to nie leży w ich naturze. A zatem jak żyć w dzisiejszych czasach opanowanych przez neptuniczną iluzję i jowiszową lekkomyślność?  Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne:

Jeśli jesteś saturnikiem nastolatkiem:
- Nie łudź się, że dorośli kiedyś w końcu zmądrzeją i zaczną zachowywać się poważnie, jak na ich wiek przystało.
- Znajdź sobie hobby, które będzie dla ciebie ambitnym wyzwaniem, a jednocześnie umożliwi ci poznanie innych saturników. Kiedy odkryjesz, że inni mają podobne problemy, będzie ci raźniej. Jeśli wokół ciebie nie ma wartościowych ludzi, z którymi można się zaprzyjaźnić, poszukaj ich w Internecie, np. w na forach czy w grupach skupiających osoby o podobnych zainteresowaniach.
- Nie wiesz, co robić w czasie wolnym, kiedy twoi rówieśnicy imprezują? Ucz się i dużo czytaj. Wiedza przyda ci się w przyszłości.
- Nie czepiaj się wiecznie nauczycieli, nawet jeśli masz rację, bo będą uważali cię za zarozumialca i celowo uprzykrzą ci życie.

Jeśli jesteś saturnikiem pracującym na etacie:
- Nie szukaj przyjaciół w pracy. Pracując dokładniej i lepiej od innych, robisz sobie wrogów, bo zawieszasz pozostałym pracownikom wysoko poprzeczkę i obnażasz ich lenistwo. 
- Nie zostawaj w pracy po godzinach. I tak nikt tego nie doceni. Lepiej zajmij się swoimi sprawami i zrób coś miłego dla siebie.
- Nie bierz na siebie obowiązków koleżanek i kolegów, którzy są leniwi i cwani. I tak ci się nie odwdzięczą.
- Nie krytykuj ciągle szefa. Tak, masz rację, to niekompetentny idiota, ale i tak nie weźmie twojego zdania po uwagę. Zamiast pierwszy awansować, pierwszy zostaniesz zwolniony.
- Załóż swoją działalność i pracuj na własny rachunek. Budując swoją firmę, poczujesz, że twoja praca ma głębszy sens.

Jeśli masz swoją firmę:
- Reklamując swój biznes podkreśl profesjonalizm, wiedzę i doświadczenie, by odróżnić się tandety, której jest pełno na rynku. Przyciągniesz tym innych saturników, którzy zostaną twoimi stałymi klientami na lata.
- Zrozum, że nie wszyscy twoi pracownicy są tak samo zaangażowani w pracę co ty. Dla ciebie praca jest wszystkim, ale dla nich liczy także miłość, rodzina czy hobby, więc nie zmuszaj ich do pracy po godzinach.
- Nie krytykuj ciągle pracowników i nie wytykaj im błędów przy każdej możliwej okazji, bo to ich nie zmotywuje do pracy. Od czasu do czasu pochwal ich za dobrze wykonane zadanie.
- Zatrudnij miłą, sympatyczną, serdeczną (ale pracowitą i sumienną) osobę w roli sekretarza czy asystenta, która ociepli twój wizerunek i ułatwi ci kontakty z klientami czy kontrahentami.

Jeśli masz saturniczne dziecko:
Twoja pociecha jest nieśmiała, zamknięta w sobie, nie lubi bawić się z innymi dziećmi, lubi towarzystwo dorosłych, chętnie przysłuchuje się rozmowom o polityce, jest poważna i wygląda na starszą? Rodzicu, masz szczęście! Mając saturniczne dziecko możesz cieszyć się, że nie sprawi ono większych kłopotów wychowawczych, będzie sumiennym uczniem (co nie znaczy, że będzie odnosiło spektakularne wyniki w nauce) i wyrośnie na uczciwego, mądrego i pracowitego człowieka.
- Traktuj dziecko poważnie. Jeśli mu coś obiecasz – dotrzymaj słowa, inaczej dziecko nie będzie cię szanować. W miarę możliwości nie zdrabniaj jego imienia, bo to umniejsza jego godność osobistą.
- Nie zmuszaj go do kontaktu z rówieśnikami, jeśli tego nie lubi. Staraj się rozmawiać o jego problemach. Możliwe, że dziecko jest odrzucone przez rówieśników czy wyśmiewane. Wspieraj go, by nie czuło się samotne.
- Nie obarczaj dziecka trudnymi obowiązkami, tylko dlatego, że jest mądre i sobie z tym poradzi. Ono i tak się w życiu jeszcze napracuje.
- Nie krytykuj dziecka, bo będzie to dla niego traumą do końca życia. Kiedyś ci to wypomni.
- Saturniczne dziecko potrzebuje miłości, czułości i serdeczności, nawet jeśli sprawia wrażenie nieprzystępnego. Warto po prostu być przy nim i szanować jego przekonania, nawet jeśli jego zainteresowania czy poglądy wydają się dziwaczne.

Opublikowane na Astroportal.pl 19.07.2017

Astrolog Ewa KrajewskaEWA KRAJEWSKA – podróżniczka, astrolog. Ukończyła Iberystykę na Uniwersytecie Warszawskim. Przez niemal 8 lat mieszkała w Meksyku, gdzie pracowała jako pilot wycieczek, jednocześnie rozwijając ezoteryczne zainteresowania (astrologia, tarot, runy, numerologia, astrologia aztecka). Na łamach „Czwartego Wymiaru” oraz „Poznaj Świat” opisuje piękno i tajemnice Ameryki Łacińskiej. Po powrocie do Polski poświęciła się astrologii. Nauki pobierała w Warszawskiej Szkole Astrologii i na wykładach Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego. Strona: www.facebook.com/Astrolog.Ewa   
Kontakt: ek.azul@interia.pl

Kursy i wykłady

  • KURSY ASTROLOGII
  • -->

    © 2007 - 2024 Albireo s.c.

    Astroportal.pl to miejsce do nauki i pogłębiania wiedzy o astrologii. Portal prowadzą Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.