Astroportal.pl

Próżny kurs Księżyca

Izabela Podlaska-Konkel

Co dwa i pół dnia Księżyc, który wędruje po ekliptyce na tle zodiaku, wkracza w kolejny znak zodiaku. W ciągu 28 dni (tyle wynosi obieg Księżyca wokół zodiaku) Księżyc zmienia więc znak dwanaście razy. Przejście z jednego znaku do drugiego dla Księżyca jest wydarzeniem szczególnym. Przemierzając cały znak (np. znak Panny) Księżyc tworzy bowiem aspekty z innymi planetami (np. opozycję z Uranem, kwadraturę z Plutonem, koniunkcję z Wenus). Kiedy dociera do końca znaku, nie ma już przeważnie planet, z którymi mógłby utworzyć jakiś klasyczny aspekt przed zmianą znaku zodiaku (bierzemy pod uwagę tylko główne aspekty: koniunkcję, sekstyl, kwadraturę, trygon, opozycję). Ten moment w wędrówce Księżyca po zodiaku nazywa się próżnym kursem (lub biegiem) Księżyca. Okres ten może trwać od kilku minut do kilkunastu godzin czy nawet kilku dni - zależnie od aktualnego układu Słońca i planet.

Próżny kurs Księżyca jest wskaźnikiem wziętym z astrologii horarnej. Astrologowie przez wieki brali pod uwagę, czy Księżyc jest w próżnym kursie, kiedy sporządzali horoskopy na moment zadanego przez klienta pytania. Wzmianki o próżnym kursie Księżyca są już w tekstach Doroteusa z Sydonu (żył w I wieku n.e.), Juliusa Firmicusa Maternusa, (żył w IV wieku n.e), Al Biruniego (żył na przełomie IX i X wieku), Guido Bonattiego (żył w XIII wieku), Claudiusa Dariota (żył w XVI wieku), Williama Lilly (żył w XVII wieku), Williama Rameseya (żył w XVII wieku) i wielu wielu innych astrologów. W latach 70-tych XX wieku twórcy efemeryd zaczęli uwzględniać tabele z próżnym kursem i dzięki temu współcześni astrologowie zaczęli znów brać pod uwagę próżny bieg Księżyca, szczególnie przy sporządzaniu kalendarzy księżycowych i w astrologii elekcyjnej (która zajmuje się wyznaczaniem odpowiednich dat na rozpoczęcie przedsięwzięć).

Dokładne informacje dotyczące próżnego kursu księżyca (wykaz dni i godzin, kiedy występuje) znajdziesz w Kalendarzu Księżycowym na stronie www.czary.pl

Jak działa próżny kurs Księżyca?
Próżny kurs Księżyca można przyrównać do imprezowicza, który zjawił się na przyjęciu w jednym mieszkaniu, spotkał tam różnych ludzi - z jednymi wszedł w harmonijne relacje i zawarł nowe znajomości (koniunkcja, sekstyl, trygon), z innymi miał spięcia, nieporozumienia, a nawet kłótnie (kwadratura, opozycja). Kiedy poznał już wszystkich, postanowił wybrać się na następne przyjęcie, aby spotkać kolejne osoby. Jego droga jest niepewna, samotna i mało się podczas niej dzieje. Zanim nie dotrze do następnego mieszkania, jest skazany sam na siebie, nie ma z kim porozmawiać i czuje się obco idąc pustymi ulicami.

W przykładzie naszym imprezowiczem jest tu oczywiście Księżyc, goście to planety, z którymi Księżyc tworzy aspekty, mieszkania to znaki zodiaku, a samotna droga imprezowicza z jednego mieszkania do drugiego to właśnie Księżyc poruszający się w próżnym kursie.

Próżny kurs Księżyca to czas, w którym planety nie pomagają Księżycowi, który jest codziennym wyznacznikiem wydarzeń, aury dnia, naszego samopoczucia i codziennych zadań. Wszelkie sprawy gwałtownie zwalniają, trudno jest pracować w grupie, czujemy się nie na miejscu w wielu sytuacjach, a najczęściej po prostu nic nam się nie chce. Podczas próżnego kursu Księżyca sprawy tak jakby są zawieszone w próżni, trudno zrobić coś konkretnego, ani zmobilizować się do pracy. Trudno podjąć decyzję, ludzie są jakby przygaszeni i mało kontaktowi, trudno nawiązać nowe znajomości czy podtrzymać relacje. Spotkania zawodowe i biznesowe mogą przybrać nieoczekiwany obrót, a ustalenia sprzed godziny czy nawet kilku minut nagle mogą się zmienić lub zdezaktualizować. W miejscach publicznych, w których przeważnie tętni życie, w tym szczególnym monecie dnia gwar cichnie, ruch zamiera, klienci przestają przychodzić. Na szczęście próżny kurs Księżyca trawa kilka lub kilkanaście minut, bywają jednak lata, kiedy układ planet sprawia, że próżny kurs Księżyca potrafi trwać pół dnia lub nawet cały dzień.

William Lilly, mistrz horoskopów horarnych, uważał, że próżny kurs Księżyca ma mniejsze znaczenie, a nawet znosi się jego działanie, kiedy Księżyc jest w znaku Raka, Byka, Strzelca i Ryb (Rak - władztwo Księżyca, Byk - jego wywyższenie, Strzelec i Ryby - władztwa Jowisza). Lilly twierdził (w Christian Astrology, London 1647 r.), że w tych znakach mimo próżnego kursu Księżyc przynosi wydarzenia i nie opóźnia działań. Warto sprawdzić jego słowa w praktyce!

Czego nie robić podczas próżnego kursu Księżyca
Jeśli planujemy drobne prace domowe lub wykonujemy zwykłe obowiązki, znajomość działania próżnego kursu Księżyca pozwoli nam uniknąć złości, frustracji i da nam większą efektywność pracy. Jeśli planujemy coś poważnego: podróż, spotkanie biznesowe, randkę, próżny kurs Księżyca może przewrócić nasze plany do góry nogami. Czego więc unikać podczas próżnego kursu Księżyca?

1. Nie przeprowadzać poważnych projektów czy przedsięwzięć, które mają zmienić twoje życie, takich jak ważne rozmowy o pracę, pierwsze randki, podpisywanie umów, ślub, rozwód, ważne urzędowe sprawy, daleka podróż. Ich przebieg i rezultat mogą być nieprzewidywalne i niemile nas zaskoczyć lub po prostu za wcześnie się skończyć.

2. Unikać spotkań z nieznajomymi, ponieważ mogą nam wydawać się inni, niż naprawdę są, a nadzieje, jakie pokładaliśmy w poznaniu ich, mogą się nie zrealizować. Randki, rozmowy o pracę, nowe przyjaźnie, wizyty w urzędzie odbyte podczas próżnego kursu mają mniejsze szanse na powodzenie lub trwają bardzo krótko. Takie spotkania lub znajomości mogą się szybko i nieoczekiwanie zakończyć, a o kontynuację znajomości czy ponowne spotkanie jest potem bardzo trudno. Jeśli jednak ktoś chce się z nami umówić w tym czasie i upiera się przy terminie, który wypada podczas próżnego kursu Księżyca, też jest to znak, że ta znajomość nie będzie trwała lub owocna.

3. Zaczynanie nowej pracy czy przyjmowanie klientów, nowych zleceń podczas próżnego kursu Księżyca grozi nie wykonaniem dobrze zadania, sprawy komplikują się. Prosta z pozoru sprawa rozciąga się na jeden lub dwa dni.

4. Robienie zakupów podczas próżnego biegu Księżyca rozczarowują, kupujemy nie to, co zaplanowaliśmy, a nawet jest większe prawdopodobieństwo przeoczenia usterki czy wady produktu. Sprzedawcy też nie są mili i chętni do pomocy.
Co robić czas próżnego kursu Księżyca?

Pewne sprawy możemy jednak wykonywać mimo próżnego kursu Księżyca. Są to przede wszystkim działania rutynowe, nasze codzienne obowiązki i sprawy, które nie wymagają dużej ilości energii.

1. Sprawy codzienne, które mają miejsce w naszym porządku dnia, takie jak sprzątanie, porządki, rutynowe zakupy, opieka nad domownikami i zwierzętami, codzienne zawodowe obowiązki. Nie warto jednak zaczynać nowych spraw lub wprowadzać zmian w ustalony porządek dnia.

2. Medytacja, ćwiczenia jogi, relaks, kąpiel i odprężenie, słuchanie muzyki, czyli wszystkie dziedziny nastawione na rozwój duchowy.

3. Szukanie rzeczy czy osób zaginionych, naprawianie błędów i wyjaśnianie pomyłek.

4. Drzemka, sen , odpoczynek.

5. Sporządzenie listy spraw do zrobienia, planowanie.

6. Spotkania z przyjaciółmi i znajomymi, ale bez ambitnych wspólnych przedsięwzięć typu wspólne gotowanie czy innych działań, które wymagają długiego przygotowania.

7. Analizowanie trudnych spraw życiowych, zastanawianie się, które wyjście z sytuacji jest lepsze, słuchanie się intuicji.

8. Pisanie książek (wcześnie zaplanowanych), robienie korekty, poprawianie błędów, reperowanie odzieży, usterek domowych.
Próżny kurs Księżyca w astrologii elekcyjnej

To, czy próżny kurs Księżyca wypada w dzień i godzinę ważnego wydarzenia, jakie planujemy rozpocząć, może przesądzić o przyszłości i powodzeniu naszych działań. Wyznaczaniem takich korzystnych lub niekorzystnych dat i godzin zajmuje się astrologia elekcyjna. Jeśli sam, bez pomocy profesjonalnego astrologa, chcesz znaleźć dla siebie dobrą datę dla rozpoczęcia pracy, wysłania CV, założenia firmy, wzięcia ślubu czy rozwodu, zapisania się na studia czy kurs, określenia daty wyjazdy itd., najpierw sprawdź, czy dzień, w którym chcesz to zrobić, nie wypada próżny kurs Księżyca.

Konta bankowe założone podczas próżnego kursu Księżyca przysparzają nam kłopotów i pomyłek, nie pomnażają naszych pieniędzy i bardzo trudno je zamknąć, mimo że nie są nam do niczego potrzebne. To samo dzieje się z firmami czy projektami. CV wysłane podczas próżnego kursu często ginie i musimy go wysłać jeszcze raz. Ceremonie ślubne w tym czasie nie są tak wspaniałe, jak się spodziewamy, a wesele rozkręca się bardzo powoli, wszystko się opóźnia. To kilka przykładów, które nie wyczerpują tematu Księżyca w astrologii elekcyjnej, ale mam nadzieję, że dzięki niemu widać, jak Księżyc w próżnym kursie może utrudnić wszystkim życie. Na wszelkie wypadek lepiej go unikać!

Warszawa, 4 lipca 2007 r.

Aktualną pozycję Księżyca i aspekty planet znajdziesz w Kalendarzu Księżycowym na stronie Czary.pl

Bibliografia
Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska, Kalendarz księżycowy, Białystok 2005 r. Studio Astropsychologii.

Maurice McCann, The Void of Course Moon, London 1997 r. Tara Astrological Publications.

William Lilly, Christian Astrology, London 1647 r. (reprint).

Jenni Stone, Understanding the Void-of-Course Moon, The Mountain Astrologer Oct/Nov 2003 Issue.

Kursy i wykłady

  • KURSY ASTROLOGII
  • -->

    © 2007 - 2024 Albireo s.c.

    Astroportal.pl to miejsce do nauki i pogłębiania wiedzy o astrologii. Portal prowadzą Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.