Astroportal.pl

Planeta Saturn a zmiany w modzie

Izabela Podlaska-Konkel

Jak społeczna planeta Saturn zmienia nasze nastawienie do mody i ubierania się? Przeczytaj o przemianach społecznych i obyczajowych, które doprowadzają do powstania nowych trendów w modzie.

Co pewien czas zmieniają się trendy w modzie. Okresy te można pogrupować w cykle 2-2,5 letnie, co w astrologii można przyrównać do cyklu planety Saturn, który mniej więcej co dwa i pół roku zmienia znak zodiaku, aby po 29 latach powrócić w to samo miejsce w zodiaku. 2-go września 2007 roku Saturn po raz kolejny zmienił znak: opuścił znak Lwa i wszedł do znaku Panny. Możemy więc spodziewać się nowych trendów w modzie.

Nowe trendy
Przez ostatnie ponad dwa lata (od lipca 2005 do sierpnia 2007), kiedy Saturn przebywał w znaku Lwa, nastąpił powrót do wspaniałych kreacji i stylu vintage, ozdobnych broszek, bogatej biżuterii, sukni i rozkloszowanych spódnic. Teraz, od września Saturn przebywa w znaku Panny, co oznacza powrót w modzie do wzorów ludowych i ubrań etnicznych, naturalnych kolorów ziemi. Ekologiczne i naturalne surowce i materiały zastąpią glamourowe koronki i plastikowe ozdoby. Nie zdziwmy się, kiedy w najbliższych miesiącach na ulicy zobaczymy wysyp kolorowych chust ludowych (nie tylko z polskiego folkloru), a z butów chodaki, espadryle czy klasyczne sznurowane buty do połowy łydki. W zapachach dominować będą nuty naturalne, proste i kwiatowe, szczególnie fiołek, róża i jagody (np. nowa wersja L'Eau d'Issey), co projektanci zapachów nazywają zapachami monokwiatowymi, czyli takimi, w których jest silnie odczuwalna tylko jednak dominująca nuta zapachowa. Ten trend będzie trwał aż do października 2009, kiedy Saturn przejdzie do znaku Wagi.

Przełom w modzie
Największe zmiany we współczesnej modzie wydarzyły się w XX wieku. Pierwszy przełom miał miejsce po wybuchu pierwszej wojny światowej w 1914 roku, kiedy Saturn przebywał w znaku Raka i utworzył koniunkcję z planetą Pluton. Te dwie planety zmieniły obraz świata, ale też zapoczątkowały zmiany w stylu ubierania się. Kobiety (znak Raka) zaczęły ubierać się bardziej swobodnie i seksownie (Pluton), suknie zostały zastąpione przez spódnice do kolan. Niektóre odważne kobiety zaczęły malować usta czerwoną szminką i nosić spodnie, co wtedy było szokującą otoczenie przemianą!

Rewolucja obyczajowa
Drugi moment przełomowy nastąpił w połowie lat 60-tych, kiedy Saturn wszedł do znaku Ryb i ustawił się w opozycji do dwóch planet pokoleniowych Urana i Plutona. Te dwie planety w 1966 roku utworzyły koniunkcję w znaku Panny, powodując wiele zmian społecznych, politycznych i obyczajowych na całym świecie. Przełomem w modzie były mini spódniczki i upowszechnienie się spodni dla kobiet. Jednym słowem, Saturn w znaku Ryb w aspektach do silnych planet pokoleniowych sprawił (Ryby – zmiana tożsamości), że kobiety zaczęły ubierać się jak mężczyźni, a mężczyźni jak kobiety (szerokie spodnie, tuniki, długie włosy). Skutki tej konfiguracji planet trwają aż do dziś, a moda stała się powszechnym sposobem na wyrażenie swojej postawy wobec świata oraz poglądów politycznych czy społecznych.

Strój jako rola społeczna
W horoskopie urodzeniowym Saturn wskazuje nam na nasze obowiązki, ograniczenia, ale też na karierę i miejsce w społeczeństwie. Często właśnie przez sposób ubierania się manifestujemy swoje nastawienie do życia i swojej roli społecznej, jaką odkrywamy. Podane niżej daty graniczne są przybliżone, o dokładne dane dla osoby, która urodziła się na początku lub pod koniec pobytu Saturna w danym znaku, należy spytać profesjonalnego astrologa.

Saturn w Baranie
daty: I 1937 – VI 1939, III 1967 – III 1969, IV 1996 – V 1998
Saturn w znaku Barana sprzyja trendom w modzie, które wzorują się na ubraniach wojskowych, mundurach i niezbyt krzykliwych kolorach. Styl sportowy wkrada się nawet do eleganckich strojów i wieczorowych kreacji. Stroje mają być proste, stylowe i mało ozdobne.
Ludzie urodzeni z Saturnem w znaku Barana chętnie będą podkreślać strojem swoją niezależność i przewagę nad otoczeniem. Nie lubią jednak wyróżniać się na tle innych ubiorem, lubią stosowane kolory, typu ciemno zielony, a nawet czarny. Niechętnie kupują coś nowego czy ekstrawaganckiego.

Saturn w Byku
daty: VII 1939 – IV 1942, IV 1969 – V 1971, VI 1998 – VII 2000
Saturn w znaku Byka daje powrót do naturalnych surowców i modę na futra, prawdziwą skórę i naturalne tkaniny. Kolory ziemi: od ciemnych brązów po beże i różne odcienie bieli przeważają w kolekcjach projektantów.
Ludzie urodzeni z Saturnem w znaku Byka podkreślają strojem powagę swojej osoby i pozycji społecznej, jaką udało im się osiągnąć. Lubią ubrania eleganckie i najlepszej jakości. Często lubią również styl wiejski, typu kowbojki, kapelusze, spódnice do ziemi, kamizelki.

Saturn w Bliźniętach
daty:V 1942 – V 1944, VI 1971 – VII 1973, VIII 2000 – V 2003
Saturn w znaku Bliźniąt sprzyja łączeniu różnych stylów w jednym stroju, krzykliwym kolorom i niekonwencjonalnych stroju typu spodnium, ogrodniczki. Wielką rolę w stroju ma duża ilość dodatków (torebek, spinek, biżuterii).
Ludzie urodzeni z Saturnem w znaku Bliźniąt lubią łączyć różne style i rodzaje ubrań, a nawet tkaniny czy przeciwstawne kolory. Podkreślają ubiorem swoje młodzieńcze nastawienie do życia, często mimo dojrzałego wieku ubierają się zgodnie z najnowszymi trendami mody.

Saturn w Raku
daty:VI 1944 – VII 1946, VIII 1973 – VIII 1975, VI 2003 – VI 2005
Saturn w znaku Raka sprzyja falbanom, zwiewnym tkaninom i stylowi romantycznemu w modzie. Kwiaty i inne tradycyjne motywy powracają wtedy do łask kreatorów mody. Krzykliwe kolory ustępują na rzecz harmonii barw.
Ludzie urodzeni z Saturnem w znaku Raka mają upodobanie do dobrych tkanin i krojów. Nie lubią rzucać się w oczy, na co dzień wybierają rzeczy wygodne i dopasowane do stylu życia. Z wiekiem upodabniają się do stylu ubierania się swoich rodziców lub partnerów.

Saturn w Lwie
daty: VIII 1946 – VIII 1948, IX 1975 – X 1977, VII 2005 – VIII 2007
Saturn w znaku Lwa wprowadza do mody przepych i bardzo ozdobne stroje i dodatki, wzorowane na kreacjach wielkich gwiazd kina. Koronki, wielkie korale, duże kolczyki i szerokie paski są obowiązkowym uzupełnieniem każdej kreacji.
Ludzie urodzeni z Saturnem w znaku Lwa lubią wyróżniać się swoim strojem, są wierni znanym markom i sprawdzonym przez lata projektantom. Nie lubią taniej odzieży, lubią nasycone i ogniste kolory, takie jak czerwony, żółty, złoty.

Saturn w Pannie
daty: IX 1948 – X 1950, XI 1977 – VIII 1980, IX 2007 – IX 2009
Saturn w znaku Panny sprawia, że wraca moda na odzież z naturalnych surowców, jak bawełna czy prawdziwy jedwab. Królują wzory ludowe i kolory ekologiczne - stonowane zielenie, brązy i szarości.
Ludzie urodzeni z Saturnem w znaku Panny dobierają ubiory i kolory według ekologicznego klucza - stonowane brązy, harmonijne zielenie, elegancki granat. Noszą klasyczne i funkcjonalne stroje.

Saturn w Wadze
daty: XI 1950 – IX 1953, IX 1980 – X 1982, X 2009 – IX 2012
Saturn w znaku Wagi przywraca modzie zwiewność i różnorodność harmonijnych krojów i barw. Modne jest podkreślanie sylwetki, szczególnie ramion i talii.
Ludzie urodzeni z Saturnem w znaku Wagi mają upodobanie do mody, często pracują w zawodach z modą związanych lub moda jest ich hobby. Są zawsze stosowanie ubrani do pory i okazji. Nadążają za wszystkimi trendami, a nieraz nawet je wyprzedzają.
|
Saturn w Skorpionie
daty: X 1953 – XII 1955, XI 1982 – X 1985
Saturn w znaku Skorpiona wprowadza do mody seksowne ubrania, duże dekolty i wszechobecną czerń. Nastaje moda na koronkowe dodatki, bieliznę wystającą spod ubrań, podkoszulki.
Ludzie urodzeni z Saturnem w znaku Skorpiona wybierają stroje ciemne, dodające im tajemniczości i powabu. W doborze stroju kierują się mniej modą, bardziej dopasowaniem do naturalnej urody. Ubranie często jest tylko dodatkiem, podkreślającym ich charyzmę.

Saturn w Strzelcu
daty: I 1956 – XII 1958, XI 1985 – I 1988
Saturn w znaku Strzelca sprzyja modzie na stroje swobodne i sportowe. Powraca moda etniczna, z dalekich krajów. Barwne i soczyste kolory często są łączone w zaskakujący, twórczy sposób.
Ludzie urodzeni z Saturnem w znaku Strzelca lubią łamać schematy i inspirują się strojami z dalekich krajów. Łączenie egzotyki z codzienną wygodą daje im niepowtarzalny styl światowców i bywalców egzotycznych zakątków świata.

Saturn w Koziorożcu
daty: I 1959 – XII 1961, II 1988 – I 1991
Saturn w znaku Koziorożca sprzyja powrotowi do klasycznych krojów, garniturów i garsonek. Króluje styl klasyczny, stroje cechuje nienaganna, dyskretna elegancja.
Ludzie urodzeni z Saturnem w znaku Koziorożca są konserwatywni w stylu ubierania się. Nie lubią ekstrawagancji, wolą klasyczne i skromne stroje. Nie lubią wyróżniać się niecodziennym wyglądem, dobierają starannie strój do okazji i pory dnia.

Saturn w Wodniku
daty: I 1962 – II 1964, II 1991 – IV 1993
Saturn w znaku Wodnika sprzyja eksperymentom w modzie. Odrzucenie zasady harmonii i piękna zaowocowało stylem indywidualnym i nowymi materiałami (sztuczne skóry, skaj, plastik).
Ludzie urodzeni z Saturnem w znaku Wodnika mają najbardziej indywidualne podejście do mody. Nie poddają się narzuconym trendom mody, sami kreują swój wizerunek. Lubią eksperymentować i często zaskakują innych swoim strojem i wyglądem.

Saturn Rybach
daty: III 1964 – II 1967, V 1993 – III 1996
Saturn w znaku Ryb to powrót do antycznych i mitologicznych wzorców, tunik i powłóczystych strojów. Magiczna biżuteria, kamienie i tajemnicze symbole są ważnymi dodatkami do każdego stroju.
Ludzie urodzeni z Saturnem w znaku Ryb lubią błyszczące kolory, szokujące kształty i romantyczne wzory. Często ubierają się w powiewne szaty i miękkie tkaniny. Dużą wagę przywiązują do fryzur i często zmieniają kolor i długość włosów.


Warszawa, sierpień 2007 r.

Tekst został opublikowany w tygodniku „Gwiazdy Mówią”
we wrześniu 2007 r.

Kursy i wykłady

  • KURSY ASTROLOGII
  • -->

    © 2007 - 2024 Albireo s.c.

    Astroportal.pl to miejsce do nauki i pogłębiania wiedzy o astrologii. Portal prowadzą Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.