Astroportal.pl

Diego Rivera czyli rozmach Strzelca

Autorka: Ewa Krajewska

Ten najwybitniejszy meksykański malarz urodził się dokładnie 130 lat temu w malowniczym miasteczku Guanajuato. Od małego wykazywał talent artystyczny, dlatego jego rodzina przeprowadziła się do Miasta Meksyk, by zapewnić mu właściwe wykształcenie. Matka (głęboko wierząca katoliczka) posłała go do Akademii Sztuk Pięknych w wieku 10-ciu lat, mimo tego, że przyjmowano tam uczniów od 12-tego roku życia. Diego był wyrośnięty jak na swój wiek, a do tego otyły, więc nikt nie kwestionował fałszywej daty urodzenia małego geniusza. Jego Księżyc znajduje się w koniunkcji ze zwodniczym Neptunem, a taki aspekt sprawia, że inni z łatwością uwierzą w iluzję stworzoną przez rodzinę.

Diego Rivera obraz
Obraz Diego Rivery "Moi chrześniacy (Portret Modesto and Jesus Sanchezów), 1930, znajduje się w Fomento Cultural Banamex, Miasto Meksyk w Meksyku, źródło: wikiart.org


Ojciec Diega (zagorzały antyklerykał) uważał, że jego syn nie może tracić czasu na takie bzdury jak sztuka, więc posłał go do szkoły wojskowej. Mały Diego uczęszczał do obu szkół, by nie robić rodzicom przykrości. Dla osoby z Księżycem w Byku nie ma nic gorszego niż rodzinne konflikty. Wskazuje to również na wsparcie ze strony rodziny. Dzięki temu, że matka Diega zadbała o rozwój talentu syna, został on wielkim malarzem. Warto wspomnieć, że w okresie gdy młody artysta pobierał nauki, tranzytujący Pluton tworzył opozycję do Słońca i Wenus w jego horoskopie urodzeniowym, co uzasadnia wojskowe wychowanie, ale również zwraca uwagę na fakt, że nauka w Akademii Sztuk Pięknych bardzo znacząco wpłynęła na jego artystyczny rozwój. Na zakończenie szkoły Diego zorganizował pierwszą wystawę swoich prac, czym zdobył uznanie krytyków i już w wieku dwudziestu lat został okrzyknięty geniuszem. Rok później wyjechał do Hiszpanii, by rozwijać swój talent, ale nie znalazł tam niczego inspirującego. Złośliwe plotki donoszą, że Diego dorabiał sobie podrabiając dzieła takich mistrzów jak El Greco czy Velázquez. Ponownie zadziałała koniunkcja Neptuna z Księżycem w dodatku w artystycznym znaku Byka. Nie wiadomo czy to jest prawda, a więc Neptun ponownie zaciemnił obraz sytuacji.

Diego Rivera horoskop
Diego Rivera ur. 8.12.1886, godz. 23:00, Guanajuato, Meksyk. Klasyfikacja C, źródło: astrodatabank [ Jest też opcja z godziną 19:30 i klasyfikacją DD]

Nieco później Diego Rivera przeniósł się do Francji, gdzie ożenił się z Rosjanką Angeliną Belhoff. To dzięki niej zafascynował się komunizmem. Małżonka wprowadziła go na paryskie salony i zapoznała ze swoimi znajomymi o poglądach lewicowych. Opozycja Plutona do Merkurego oraz koniunkcja Neptuna do Księżyca sprawiły, że Diego Rivera był bardzo podatny na wpływy utopijnych ideologii, szczególnie takich, które dawały poczucie władzy. Będąc komunistą, mógł brylować na salonach i zdobywać popularność.  Niemniej jednak zarzucano mu zbyt powierzchowne zaangażowanie w idee komunistyczne. Artysta miał rzekomo nie przeczytać ani jednego dzieła Marksa, ale chętnie wypowiadał się na ten temat. To typowe zachowanie dla osób z  Merkurym w Strzelcu, które udają mądre, a w głębi duszy czują się gorsze od innych. One pragną uchodzić za ekspertów, a w gruncie rzeczy nie mają pojęcia, o czym mówią. Za wszelką cenę chcą być autorytetem w danej dziedzinie, co często im się udaję, gdyż Merkury w Strzelcu obdarza wspaniałym talentem oratorskim.

Podczas pobytu we Francji Diego fascynował się również kubizmem i sam tworzył w tym właśnie stylu, ale jego prace nie znalazły uznania. Ostentacyjne głoszenie idei komunistycznych również nie wystarczyło, by podbić salony, więc Diego porzucił wszystko (żonę, znajomych, kochanki) i wrócił do Meksyku w 1921 r.

Niestety nie znana jest dokładna godzina urodzenia malarza. Wiadomo jedynie, że urodził się wieczorem. Możliwe, że ma ascendent w Lwie, co tłumaczyłoby tak radykalną decyzję. Każdy Lew (solarny czy ascendentalny) bardzo źle znosi brak zainteresowania swoją osobą i jeśli nie jest w centrum uwagi, znajdzie sobie lepszą publiczność, która go doceni. Diego Rivera znalazł ją w swojej ojczyźnie. Wkrótce przyjął zlecenie Ministerstwa Edukacji na malowanie wielkich fresków na ścianach budynków użyteczności publicznej, które miały przedstawiać historię Meksyku i uciskaną ludność tego kraju. Diego namalował wiele niezwykle pięknych murali m.in. w Pałacu Narodowym w Mieście Meksyk. Prace nad muralami prowadził właściwie do końca życia, nie licząc kilku przerw, kiedy to wyjechał do USA. Tam otrzymał zlecenie namalowania muralu w Centrum Rockefellera w Nowym Yorku. Dzieło zostało jednak zniszczone, ponieważ zleceniodawcy nie podobało się, że Rivera umieścił w nim podobiznę Lenina. Artysta za nic miał zdanie zleceniodawcy i odmówił przeróbki muralu. Z horoskopu Diega wynika wyraźnie, że nie miał on za grosz szacunku do autorytetów czy przełożonych, o czym mówi słaby Saturn w Raku (na wygnaniu) i do tego w retrogradacji. Niemniej jednak Rivera był niezwykle pracowity o czym świadczy opozycja Saturna do Marsa. Wszystkie murale namalował sam, bez niczyjej pomocy. Tworzył z charakterystycznym dla Strzelca rozmachem. Często malował postacie historyczne, żyjące w różnych epokach, które łączyła wspólna idea. Inspirował się historią Azteków, Majów, Tolteków, ukazując wielokulturowość społeczeństwa, co również jest domeną Strzelca.

Diego Rivera mural

Diego Rivera mural

Fragmenty murali w Pałacu Narodowym w Mieście Meksyk, fot. @ Ewa Krajewska

Koniunkcja Neptuna do Księżyca w Byku, oprócz tego, że obdarzyła Riverę niezwykłym talentem artystycznym, to również silnie wpłynęła na jego życie osobiste. Diego miał 4 żony i liczne grono kochanek. Artysta poszukiwał wielkiej miłości, swojego wymarzonego ideału kobiecości. Odnajdywał to u każdej niewiasty, która przewinęła się przez jego sypialnię. Wenus w Strzelcu dodatkowo pogłębiła pragnienie znalezienia wymarzonej miłości i sprawiła, że artysta ciągle poszukiwał miłosnych wrażeń i nie widział w tym niczego nagannego. Mimo braku urody, Rivera przyciągał kobiety jak magnes. Koniunkcja Słońca z Wenus obdarzyła go bowiem wielkim urokiem osobistym i charyzmą, dzięki czemu z łatwością podbijał serca kobiet. W 1929 ożenił się z młodszą od niego o 20 lat malarką Fridą Kahlo i mimo tego, że kochał Fridę nad życie, zdradzał ją z wieloma kobietami, nawet z jej siostrą. Wenus w Strzelcu znajduje się pod władaniem Jowisza, co spowodowało nadmiar wenusowych przyjemności i folgowanie sobie.

Diego Rivera mural
Fragment muralu "Sen niedzielnego popołudnia w Alameda Central", który znajduje się w Mieście Meksyk, fot. @ Ewa Krajewska


Warto powrócić jeszcze do Księżyca w Byku i wspomnieć, że jedną z cech tak posadowionego Księżyca jest gościnność. Artysta przyjął pod swój dach Lwa Trockiego i jego żonę Natalię. Niestety gościnność skończyła się, gdy Rivera odkrył, że Trocki ma romans z jego małżonką. Na dodatek obaj panowie nie zgadzali się ze sobą w sprawach ideologicznych. Diego Rivera wyrzucił Trockiego z domu i rozwiódł się z Fridą Kahlo, ale niecały rok później ponownie się z nią ożenił.  Bolesnym ciosem dla artysty była śmierć Fridy, niemniej jednak po jej odejściu ożenił się ze swoją agentką. Zmarł z powodu choroby nowotworowej w wieku 70-ciu lat (gdy Saturn zbliżał się do koniunkcji z jego urodzeniowym Słońcem) nie ukończywszy murali w Pałacu Narodowym.

Opublikowane na Astroportal.pl 8.12.2016

Astrolog Ewa KrajewskaEWA KRAJEWSKA – podróżniczka, astrolog. Ukończyła Iberystykę na Uniwersytecie Warszawskim. Przez niemal 8 lat mieszkała w Meksyku, gdzie pracowała jako pilot wycieczek, jednocześnie rozwijając ezoteryczne zainteresowania (astrologia, tarot, runy, numerologia, astrologia aztecka). Na łamach „Czwartego Wymiaru” oraz „Poznaj Świat” opisuje piękno i tajemnice Ameryki Łacińskiej. Po powrocie do Polski poświęciła się astrologii. Nauki pobierała w Warszawskiej Szkole Astrologii i na wykładach Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego. Strona: www.facebook.com/Astrolog.Ewa   
Kontakt: ek.azul@interia.pl

Kursy i wykłady

  • KURSY ASTROLOGII
  • -->

    © 2007 - 2024 Albireo s.c.

    Astroportal.pl to miejsce do nauki i pogłębiania wiedzy o astrologii. Portal prowadzą Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.