Astroportal.pl

Przepowiednia z dnia urodzin

Mił‚osł‚awa Krogulska

„Z poniedziałku dzieci poczciwe, z wtorku urodziwe, ze środy – smutne biedaki, z czwartku – los nie byle jaki, z piątku – miłe i hojne, z soboty będzie życie znojne, a kto się narodził w sabatu godziny, ten uczynny, zręczny i urodziwy.”

Ta popularna w dawnej Polsce wyliczanka przedstawia cechy, jakie mają urodzeni w poszczególne dni tygodnia. Skrywa w sobie sekret planetarnych wpływów, znany astrologom od stuleci.

Tradycja astrologiczna i magiczna przypisuje poszczególne dni tygodnia do planet, które nimi władają. Dzisiaj, podczas interpretacji horoskopu urodzeniowego rzadko korzysta się z tej metody. Jednak wiedza z niej płynąca pozwala dokonać wielu cennych obserwacji. Zachowała się w ludowych wróżbach, które potrafią być zaskakująco trafne.

Niedziela, pierwszy dzień tygodnia, jest bezsprzecznie najlepszą wróżbą na dalsze życie. Tym dniem włada królewskie Słońce. Urodzeni w niedzielę są bystrzy i cieszą się przez całe życie świetnym zdrowiem. Mogą liczyć na pomoc wysoko postawionych osób i mają szansę wysoko zajść w społeczeństwie. Niektórzy jednak twierdzą, że tego dnia rodzą się lenie i osobnicy, którzy mają „dwie lewe ręce”. cóż, skoro i tak los im sprzyja!

Talizmany dla urodzonych w niedzielę to diament, rubin, bursztyn i wszystkie żółte oraz złote kamienie. Odpowiedni metal to złoto. Ich rośliny to rumianek, mięta, słonecznik. Kwiaty to złota lilia i królewska róża. Przyprawą, która dodaje im zdrowia i animuszu jest szafran.

Poniedziałek jest dniem poświęconym Księżycowi. Urodzeni w poniedziałek noszą w sobie subtelne księżycowe wpływy. Są pracowici, uprzejmi, a przede wszystkim obdarzeni wielką intuicją. Ich zaletą jest empatia i współczucie, ale wadą bywa zmienność pragnień i nastrojów. Urodziny w poniedziałek były uznawane za bardzo korzystne dla posiadaczy ziemskich i chłopów, bo wróżyły zainteresowanie rolnictwem i hodowlą.

Talizmany dla urodzonych w poniedziałek to kamień księżycowy, chryzopraz, perła, opal, ametyst i wszystkie mleczne kamienie. Odpowiedni metal to srebro. Ich rośliny to szałwia i werbena. Kwiaty to lilie wodne i lotosy. Przyprawą, która dodaje im zdrowia i animuszu jest tymianek.

Wtorek poświęcony jest wojowniczemu Marsowi. Urodzeni we wtorek obdarzeni są siłą przebicia, odwagą i wiodą aktywne życie. Ich zaletą jest optymizm. Wadą jest wielka niecierpliwość i zamiłowanie do ryzyka oraz brawury. Urodziny we wtorek wskazują też na wielką siłę fizyczną i dobre zdrowie aż do późnych lat życia, a także wojowniczy, niespokojny charakter.

Talizmany dla urodzonych we wtorek to czerwony jaspis, rubin, agat, chryzopraz, krwawnik. Odpowiedni metal to żelazo. Ich rośliny to czosnek, kolendra, gorczyca, piołun. Kwiaty to lilie wodne i lotosy. Kwiat to mak. Przyprawą, która dodaje im zdrowia i animuszu jest papryka.

Środa jest dniem Merkurego, boskiego posłańca i podróżnika. Urodzonych w środę los obdarza zdolnościami intelektualnymi i łatwością nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi. Ich zaletą jest bystry umysł, a wadą bywa wielka ciekawość i niestety gadatliwość. Kto urodził się w środę, ten ma szczęście w podróżach i w interesach!

Talizmany dla urodzonych w środę to agat, szafir, tygrysie oko, beryl i topaz. Odpowiedni metal to rtęć. Ich rośliny to krwawnik, majeranek i waleriana. Kwiat to jaśmin. Przyprawą, która dodaje im zdrowia i animuszu jest bazylia.

Czwartek jest dniem poświęconym dobroczynnemu Jowiszowi. W czwartek rodzą się osoby o silnym poczuciu sprawiedliwości. Mają talent organizacyjny i często zajmują w bardzo odpowiedzialne stanowiska. Ich zaletą jest szczerość i wewnętrzna siła, a wadą rozrzutność i uleganie nałogom. Do dziś w krajach anglosaskich o wyjątkowo szczęśliwych i beztroskich osobach mówi się „czwartkowe dzieci”.

Talizmany dla urodzonych w czwartek to lapis lazuli, topaz, turkus, granat, rubin, szmaragd. Odpowiedni metal to ołów i platyna. Ich rośliny to wawrzyn, owies, paprocie. Kwiaty to róża, krokus i malwa. Przyprawą, która dodaje im zdrowia i animuszu jest jałowiec.

Piątek jest dniem, którym włada planeta Wenus, opiekunka kochanków i artystów.
Kto pragnie w życiu przede wszystkim harmonii i miłości, ten zapewne urodził się w piątek. Nie można jednak wymagać od niego zaangażowania w ciężką pracę lub oszczędzania. Urodzeni tego mają zdolności artystyczne. Są wrażliwi i pełni współczucia, a także cieszą się powodzeniem u płci przeciwnej. Za porę urodzin, która szczególnie sprzyja powodzeniu miłości uważano dawniej piątkowy zmierzch.

Talizmany dla urodzonych w piątek to turkus, różowy kwarc, koral, nefryt. Odpowiedni metal to miedź. Ich rośliny to krwawnik, bazylia, majeranek i waleriana. Kwiat to jaśmin. Przyprawą, która dodaje im zdrowia i animuszu jest imbir.

Sobotą włada surowy Saturn. Status świątecznego dnia sobota straciła dopiero za czasów cesarza Konstantyna Wielkiego, który specjalnym edyktem w roku 321 ustanowił niedzielę, a nie sobotę dniem wolnym od pracy i świątecznym. W sobotę według tradycji rodzą się osoby nad wyraz poważne i bardzo obowiązkowe, które w życiu zajmują się poważnymi sprawami i studiami. Mogą mieć predyspozycje w kierunku stanu duchownego lub prowadzić poważne studia naukowe. Nie boją się ciężkiej pracy i potrafią długo czekać na efekty swoich starań. Mogą jednak być słabego zdrowia lub chorować w dzieciństwie.

Talizmany dla urodzonych w sobotę to onyks i chalcedon. Odpowiedni metal to żelazo. Ich rośliny to bluszcz i głóg. Kwiat to wrzos. Przyprawą, która dodaje im zdrowia i animuszu jest sól.

Dzieci świtu i zmierzchu
Według polskiej tradycji pora urodzenia zwiastowała rodzaj charakteru, jakim obdarzona będzie osoba. Urodzeni o wschodzie Słońca żyć mieli długo i spokojnie. Kto urodził się w samo południe, tego czekało życie pełne niezwykłych przygód. O zmierzchu rodzili się ludzie o spokojnej naturze, chętni do poważnych studiów i głębokich przemyśleń. Najspokojniejsze życie czekało tych, którzy urodzili się o samej północy. Mieli oni wiele dzieci i szczęście w małżeństwie.

Ta charakterystyka także jest zgodna z obserwacjami astrologów. Kto bowiem urodził się rankiem, ma Słońce blisko osi Ascendentu. Jest pewny siebie i spokojnie realizuje swoje plany. Kto urodził się w południe, ten ma Słońce w koniunkcji z osią Medium Coeli, a więc szuka sławy i przygód. Kto urodził się o zmierzchu, ma Słońce w koniunkcji z osią Descendentu. Taki człowiek zwraca uwagę na potrzeby innych. Kto urodził się o północy, ten ma Słońce w koniunkcji z Imum Coeli. Bardziej niż na sławie zależy mu na rodzinie, spokoju i miłości!
Lepsza tęcza niż kometa

Pod uwagę brano też pogodę i zjawiska meteorologiczne, które towarzyszyły narodzinom. Za najszczęśliwsze z nich do dziś uważane jest pojawienie się na niebie kolorowej tęczy. Padający podczas urodzin deszcz lub śnieg jest zwiastunem bogactwa i pomyślności. Burza lub wichura wróżą życiowe niepokoje. Najbardziej niepożądanym omenem był jednak przelot komety. Komety w dawnej astrologii zwiastowały społeczne niepokoje, wojny i nagłe zmiany na wysokich stanowiskach. Kto urodził się podczas widoczności komety, mógł być tych zajść uczestnikiem lub świadkiem w dorosłym życiu.

Tekst ukazał się pierwotnie w tygodniku "Gwiazdy Mówią" nr 47/2007.

Miłosława Krogulska, astrologMiłosława Krogulska jest astrologiem, dziennikarką oraz nauczycielem astrologii i tarota. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego i brytyjskiego The Astrology Association of Great Britain. Razem z Izabelą Podlaską prowadzi strony www.Astroportal.pl oraz www.Czary.pl, a także jest współwydawcą kwartalników: „Astrologia Profesjonalna” oraz „Tarocista”. Mieszka w Warszawie.

Kursy i wykłady

  • KURSY ASTROLOGII
  • -->

    © 2007 - 2024 Albireo s.c.

    Astroportal.pl to miejsce do nauki i pogłębiania wiedzy o astrologii. Portal prowadzą Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.