Astroportal.pl

Nev Schulman - internetowy detektyw

Autorka: Ewa Krajewska

Nev Schulman, z wykształcenia tancerz, z zamiłowania fotograf, stał się sławny nie dzięki swoim talentom artystycznym, a dzięki tropieniu internetowych oszustów. Kilka lat temu Nev nawiązał znajomość na portalu społecznościowym z pewną dziewczyną. Młodzi ludzie zakochali się w sobie i często pisywali do siebie wiadomości, zwierzając się z codziennych trosk. W pewnym momencie Nev zaczął podejrzewać, że młoda dama nie jest z nim szczera, co złamało mu serce. Nev, wraz ze swoim bratem Arielem, postanowił nakręcić film dokumentalny o swojej internetowej miłości. Film ten nosi tytuł „Catfish” i opowiada o internetowym śledztwie Neva jakie prowadził w celu odkrycia prawdy o swojej ukochanej. Kolejne fakty, które odsłaniało śledztwo, jasno ukazywały kłamstwa i perfidną manipulację jego wybranki serca. Kreatywność i podłość młodej damy zaskakiwały zarówno twórców filmu jak i widzów. Film  wzbudził wiele kontrowersji, a chodziło o jego autentyczność. Wiele osób zastanawia się czy Nev i jego brat faktycznie dokumentowali przebieg internetowej znajomości z oszustką czy też zostało to przedstawione w taki sposób, by wyglądało na film dokumentalny, a w rzeczywistości jest opowieścią nagraną już po fakcie zaistnienia tego romansu. Film ten powstał w 2010 r., a dwa lata później Nev i Ariel Schulmanowie porozumieli się z MTV i stworzyli serię programów dokumentalnych, które noszą tytuł „Catfish: The TV Show”. W programie przedstawiane są historie młodych ludzi, którzy nawiązali romanse w internecie, ale zamiast szczęścia przeżyli koszmar, kiedy z pomocą Neva i jego ekipy, orientowali się, że mają do czynienia z oszustem. Poprzez ten program, Nev znalazł sposób na pomaganie innym, którzy zostali tak samo wykorzystani jak on w przeszłości. Co skłoniło młodego artystę do zajęcia się tym kontrowersyjnym tematem?

Nev Schulman – internetowy detektyw Astroportal.plNev Schulman – internetowy detektyw, www.wikipedia.org


Kiedy zajrzymy w jego horoskop, to co od razu zwraca uwagę, to fakt, że Schulman ma koniunkcję Wenus z Plutonem w Skorpionie. Ten trudny aspekt sprawia, że Nev bardzo intensywnie przeżywa miłość i jeśli się zakocha, to myśli o swojej wybrance serca bardzo poważnie. Kwestia zaufania jest dla niego podstawą związku, dlatego fakt, że jego ukochana okazała się być kimś innym i nieustannie go okłamywała, musiał go bardzo zranić. Osoby z Wenus w Skorpionie często bywają zaborcze, zazdrosne i pragną mieć kontrolę nad ukochaną osobą, a koniunkcja Wenus z Plutonem dodatkowo podsyca to pragnienie. Niestety w wypadku Neva i jego wielkiej miłości, to nie on był panem sytuacji, a jedynie pionkiem w cudzej grze, więc odkrycie prawdy było dla niego dużym ciosem. Dziewczyna uderzyła go w najczulszy punkt. Osoby, które w swoich horoskopach mają koniunkcję Wenus z Plutonem pragną przeżywać silne i skrajne emocje, dlatego zdarza się, że wchodzą w toksyczne bądź dziwne związki, które przynoszą  wielkie szczęście, ale i wielkie cierpienie. W prawdzie Nev uporał się z trudną relacją, niemniej jednak, wciąż nieświadomie poszukuje podobnych wrażeń. Po tak przykrej przygodzie, zapewne będzie bardzo ostrożnie dobierał sobie partnerki, by nie narażać się na cierpienia, ale pragnienie przeżywania czegoś niezwykłego pozostało. Dzięki temu, że pomaga innym ludziom odkryć bolesną prawdę i jest przy nich w dramatycznych momentach, kiedy cały ich świat załamuje się, wciąż doświadcza silnych emocji. To dość ciekawy sposób realizacji koniunkcji Wenus z Plutonem, bowiem pozwala właścicielowi horoskopu wykorzystać tę energię w konstruktywny sposób. Aspekt ten sprawia, że człowiek nie boi się przekraczać barier psychologicznych, a wręcz czuje potrzebę przełamywania pewnych schematów i tematów tabu, których inni boją się poruszać.

Nev Schulman – internetowy detektyw Astroportal.pl

Horoskop Neva Schulmana ur. 26.09.1984, Nowy Jork USA,  gdzina nieznana, źródło: wikipedia.org


W horoskopie Schulmana znajdujemy także kwadraturę Jowisza do Słońca. To korzystny aspekt, który przynosi dużo szczęścia, a także wskazuje na duże wsparcie ze strony innych ludzi. Jak ktoś ma w swoim kosmogramie taki aspekt, potrafi przekuć największą porażkę życiową w wielki sukces. Nev uzyskał pomoc od brata i jego wspólnika Henrego Joosta, którzy pomogli zrealizować film „Catfish” i pracują także przy realizacji programu telewizyjnego.

Wersja telewizyjna „Catfish” odniosła spory sukces. Do tej pory wyemitowano już trzy sezony i trwają prace nad kolejnym. Każdy odcinek opowiada historię młodej osoby, która nawiązała internetowy romans. Bohaterowie (a właściwie ofiary) obdarzają nieznajomych wielkim uczuciem, zwierzają się im z rozmaitych problemów, a nawet planują z nimi dalszą przyszłość. Pragną ich poznać i są gotowi przeprowadzić się na drugi koniec USA, by móc dzielić życie ze swoją wielką miłością. Kiedy ofiara pragnie zobaczyć się ze swoją drugą połówką (osobiście czy chociaż przez Skype), wówczas pojawiają się dziwne wymówki. W końcu dziwaczne tłumaczenia wzbudzają podejrzenia u ofiary, więc ta prosi o pomoc Neva Schulmana i ekipę MTV o przeprowadzenie śledztwa, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Wówczas Nev i współprowadzący program, Max Joseph, przyjeżdżają do strapionej ofiary, wysłuchują jej historii o wielkiej miłości, a potem zaczynają internetowe śledztwo. Sprawdzają autentyczność zdjęć na portalach społecznościowych, grono znajomych, numer telefonu. Często już to wystarczy, by odkryć, że ktoś stworzył fałszywy profil, np. kradnąc cudze zdjęcia i nie jest osobą, za którą się podaje. Nev i Max kontaktują się z wielką miłością (która niestety często okazuje się być zupełnie kimś innym) swoich bohaterów i starają się doprowadzić do spotkania obu stron. Zmęczeni kłamstwami oszuści w większości wypadków zgadzają się na spotkanie i wyznanie bolesnej prawdy, gdyż mimo wszystko kochają tych, których oszukiwali i pragną naprawić swoje błędy. Na tym etapie programu bolesna prawda wychodzi na jaw i już wiadomo, że wielka miłość była wielkim oszustwem. Zakochani młodzi ludzie nagle uświadamiają sobie, że zostali wykorzystani, a ich piękne plany na wspólną przyszłość to fikcja, która pękła niczym bańka mydlana. Zdruzgotani bohaterowie chcą w końcu poznać prawdę i przede wszystkim dowiedzieć się dlaczego ktoś stworzył fałszywą tożsamość i ich okłamywał, a często także wykorzystywał finansowo.

Fakt, że Nev ma trzy planety w znaku dociekliwego Skorpiona (a możliwe, że i Księżyc) sprawia, że za wszelką cenę pragnie on odkryć prawdę i dowiedzieć się co kieruje ludźmi, którzy tworzą fałszywe profile i okłamują innych. Tego udaje mu się dowiedzieć podczas spotkania ofiary z oszustem. Spotkania te są pełne emocji. Nev to zodiakalna Waga, więc stara się panować nad sobą i być kimś w rodzaju rozjemcy między dwiema stronami. Pragnie wysłuchać oszusta i odkryć motywy jakie nim kierowały. Często okazuje się, że oszustem jest bardzo wrażliwa i delikatna osoba, która czuje się nieakceptowana i odrzucona przez społeczeństwo z różnych powodów np. wyglądu, trudnej sytuacji rodzinnej czy doświadczanej przemocy. Oszust nie akceptuje siebie, dlatego kradnie zdjęcia z cudzych profili i tworzy sztuczny wizerunek kogoś, kim pragnąłby zostać. Nowa, lepsza postać działa tak samo jak każdy użytkownik w sieci, nawiązuje znajomości, przyjaźnie, aż w końcu trafia na wymarzonego partnera, w którym się zakochuje. Związek staje się coraz bardziej poważny, a oszust nie wie jak z tego wybrnąć. Boi się wyznać prawdę, by nie stracić bliskiej osoby, więc brnie w coraz bardziej absurdalne kłamstwa. Niektórzy oszuści decydują się na uśmiercenie swojej sztucznie wykreowanej osoby, a zakochana ofiara cierpi, przeżywając stratę wielkiej miłości.

Jednak niektórzy oszuści tworzą fałszywe osobowości celowo i oszukują z pełną premedytacją z góry upatrzone ofiary. Jeden z odcinków opowiadał o Antwanie, młodym geju, który zakochał się w Tony’m, mężczyźnie, którego znał tylko z czatu radiowego. Nigdy go widział, a jedynie rozmawiał z nim przez telefon. Powierzał mu intymne sekrety i pragnął związać się z nim na stałe. Niestety Tony zawsze znajdywał wymówkę, którą usprawiedliwiał fakt, że nie mógł przyjść na spotkanie. Kuzynka Antwana, zaniepokojona tym trwającym od dwóch lat romansem, poprosiła o pomoc Neva i Maxa. Po przeprowadzeniu śledztwa, które w tym wypadku było trudne, gdyż jedynym punktem zaczepienia był numer telefonu Tony’ego, okazało się, że być może ten mężczyzna siedzi w więzieniu. Dalsze dochodzenie wskazało na kilka innych tropów. Nev i Max wraz z Antwanem i jego kuzynką pojechali pod kilka wytypowanych adresów, gdzie mógł znajdować się Tony. Niestety za każdym razem trop okazywał się fałszywy. Nev i Max nie mogli uwierzyć, że tym razem okazali się nieskuteczni, a Antwane był na skraju załamania nerwowego, więc poprosił ekipę o przerwanie poszukiwań. Wówczas wkroczyła do akcji kuzynka. Z dumą oznajmiła, że nie ma żadnego Tony’ego i to ona przez dwa lata udawała go, wykorzystując umiejętność mówienia niskim, męskim głosem. Dziewczyna wyjaśniła, że to była zemsta za to, że kilka lat wcześniej, podczas imprezy ze znajomymi, Antwane naśmiewał się z niej i kpił z jej otyłości. To zabolało ją tak bardzo, że postanowiła ukarać kuzyna i również upokorzyć go publicznie. Program „Catfish” dał jej inspirację, a także idealną sposobność do zemsty. Przy okazji dziewczyna chciała utrzeć nosa  przemądrzałym (jej zdaniem) prowadzącym. Nie okazała skruchy i była z siebie bardzo dumna, a tłumaczenie Maxa, że teraz wszyscy będą postrzegać ją jako osobę wredną i wyrachowaną, nie zrobiło na niej żadnego wrażenia.

W innym odcinku bohaterem był młody mężczyzna, John, który w pewnej grupie dyskusyjnej poznał piękną dziewczynę imieniem Kelsey. John zakochał się w niej i nawet rozważał możliwość przeprowadzenia się do jej miasta, by móc być z ukochaną. Zanim zdecydował się na ten ostateczny krok, poprosił o pomoc Neva i Maxa, gdyż kilka szczegółów nie dawało mu spokoju. Niepokojącym sygnałem był fakt, że Kelsey nie chciała zgodzić się na rozmowę telefoniczną ani przez Skype, tłumacząc to chorobliwą nieśmiałością. Nev i Max nawiązali kontakt z innymi osobami z tej grupy dyskusyjnej i wszyscy potwierdzili tożsamość Kelsey, ale nikomu nie udało się z nią porozmawiać telefonicznie, a kontakt odbywał się wyłącznie pisemnie. Nev i Max namówili nieśmiałą Kelsey na spotkanie. Dziewczyna zgodziła się, więc John wraz z ekipą programu udał się do jej miasta. Niestety Kelsey nie stawiła się w umówionym miejscu. Wyznaczyła termin drugiego spotkania i tym razem zjawiła się, ale Johna czekała przykra niespodzianka. Kelsey okazała się być mężczyzną. Chłopak tłumaczył, że stworzył fałszywy profil pięknej Kelsey tylko po to, by odwrócić uwagę Johna od innej dziewczyny z forum, w której był zakochany. Bał się, że przystojny John uwiedzie jego ukochaną i dlatego postawił rozkochać go w innej osobie. John czuł się bardzo upokorzony faktem, że przez cały czas flirtował z mężczyzną. Przy okazji wyszło na jaw, że oszust był nieszczery także wobec swojej dziewczyny, bowiem udając Kelsey, stał się jej najlepszą przyjaciółką.

Wokół programu „Catfish” jest sporo kontrowersji. Nie brak opinii, że program nie jest realizowany tak, jak jest to przedstawiane widzom. Ponoć do programu zgłaszają się nie ofiary, które podejrzewają, że są okłamywane, tylko oszuści, zmęczeni swoimi kłamstwami lub dumni ze swoich niecnych występków. Redakcja wybiera najciekawsze historie, zgłasza się do pokrzywdzonych ofiar i wysyła do nich Neva i Maxa, którzy przeprowadzają swoje śledztwo, tak jak jest to pokazane w programie. Obaj panowie nie znają historii oszusta i nie wiedzą dokąd zaprowadzi ich śledztwo i jak sprawa się zakończy. Czyżby program o internetowych oszustwach był oszustwem? Dlaczego Nev Schulman, któremu tak bardzo zależy na odkrywaniu prawdy, godzi się na uczestnictwo w czymś takim?

W jego horoskopie Merkury jest bardzo silny, gdyż znajduje się w Pannie, co tłumaczy dociekliwość Neva i jego zamiłowanie do korzystania z portali społecznościowych. Niemniej jednak Merkury tworzy kwadraturę z Neptunem, więc delikatne mijanie się z prawdą z pewnością mu nie przeszkadza. Aspekt ten świadczy o wielkiej wyobraźni i umiejętności przekazywania informacji w bardzo ciekawy, ale nie koniecznie prawdziwy sposób. Najważniejsze jest to, by informacja była atrakcyjna dla odbiorcy, dlatego Schulman może czasem trochę ubarwiać pewne zdarzenia, by stały się one ciekawsze i bardziej szokujące. Historie internetowych romansów przedstawione w programie „Catfish” są prawdziwe, ale zostały opowiedziane w inny sposób niż miało to miejsce w rzeczywistości. Formuła przedstawiania zdarzeń z perspektywy pokrzywdzonej ofiary jest o wiele ciekawsza i daje możliwość zbudowania napięcia, które sprawia, że widz nie może oderwać się od telewizora, bo jest bardzo ciekawy, co wydarzy się dalej i kim naprawdę jest internetowy oszust.

Kwadratura silnego Merkurego do Neptuna obdarza także talentem pisarskim. Nie dziwi więc fakt, że Nev Schulman napisał książkę. Nosi ona tytuł „In Real Life” i została wydana we wrześniu 2014 r. w USA i Wielkiej Brytanii. Książka także opowiada o internetowych oszustwach. Schulman opisuje tu epizod, który miał miejsce w 2006 r. kiedy to podczas szkolnej imprezy fotografował tańczących i bawiących się znajomych, nie mając ich pozwolenia. Jedna z uczennic zwróciła mu uwagę i poprosiła, by przestał robić zdjęcia, a potem chciała wyrwać mu aparat i niemal udusiła Neva paskiem od aparatu, więc ten, w obronie własnej, uderzył dziewczynę. Niestety wersja podana przez innych uczestników owej imprezy jest zupełnie inna, a mianowicie to Schulman rzucił się z pięściami na dziewczynę, która tylko poprosiła go o nierobienie zdjęć, ale go nie zaatakowała. No cóż, czyżby kolejne kłamstewko Merkurego z Neptunem? Ten incydent kładzie się cieniem na wizerunku Schulmana, który, jak na  zodiakalną Wagę przystało, uchodzi za miłego, grzecznego i kulturalnego.

Program „Catfish” z pewnością jest świetną trampoliną do dalszej kariery zarówno dla Neva Schulmana jak i Maxa Josepha. Z horoskopu Schulmana, jasno wynika, że to człowiek o wielu talentach, a dzięki koniunkcji Wenus z Plutonem  ma szansę stworzyć coś wyjątkowego.

Ewa Krajewska astrologEWA KRAJEWSKA – podróżniczka, astrolog. Ukończyła Iberystykę na Uniwersytecie Warszawskim. Przez niemal 8 lat mieszkała w Meksyku, gdzie pracowała jako pilot wycieczek, jednocześnie rozwijając ezoteryczne zainteresowania (astrologia, tarot, runy, numerologia, astrologia aztecka). Na łamach „Czwartego Wymiaru” oraz „Poznaj Świat” opisuje piękno i tajemnice Ameryki Łacińskiej. Po powrocie do Polski poświęciła się astrologii. Nauki pobierała w Warszawskiej Szkole Astrologii i na wykładach Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego. Strona: www.facebook.com/Astrolog.Ewa   
Kontakt: ek.azul@interia.pl

Kursy i wykłady

  • KURSY ASTROLOGII
  • -->

    © 2007 - 2024 Albireo s.c.

    Astroportal.pl to miejsce do nauki i pogłębiania wiedzy o astrologii. Portal prowadzą Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.