Astroportal.pl

Gwiazdy stałe w książkach o Harrym Potterze

Izabela Podlaska-Konkel

J.R. Rowling wykorzystała charakterystykę gwiazdozbiorów i gwiazd stałych do zbudowania niektórych postaci w swoich książkach o Harrym Potterze. Kto jest spod ciemnej gwiazdy, a kto spod jasnej?

Syriusz, Bellatrix, Regulus, Draco, Lupus, Luna to postaci, które pojawiają się w książkach o Harrym Potterze. J.K. Rowling konstruując ich charaktery sięgnęła do wiedzy o gwiazdach i konstelacjach, które co noc możemy obserwować na niebie. To również postaci, które odgrywają bardzo ważną rolę w magicznym świecie Harrego Pottera. Draco, szkolny wróg Harrego, swoje imię dostał po konstelacji Draco - Smok. Luna czyli Księżyc (który jest satelitą Ziemi), jest dziewczynką, która w ostatniej części przygód Harrego dzięki swojej księżycowej intuicji pomaga Harremu w rozwiązaniu głównej magicznej zagadki i pokonaniu Voldemorta.


Syriusz
Syriusz, Psia Gwiazda, to najjaśniejsza po Słońcu gwiazda na niebie w konstelacji Canis Maior (Duży Pies). Jest niebiańskim strażnikiem, broniącym honoru i dobra. Wedle astrologów jej wpływ dodaje nadziei, sprawia, że dzięki małym działaniom ludzie przyczyniają się do wspólnego dobra, walczą o wolność i realizują marzenia ludzkości. Podobnie jest z Syriuszem Blackiem, ojciec chrzestnym Harrego, który zjawia się jak promyk w ciemności i daje Harremu nadzieję na posiadanie normalnego domu i rodziny. Syriusz pojawia się w trzecim tomie pod postacią czarnego psa, który czuwa nad życiem Harrego. Jego pomoc i zaangażowanie w ruch przeciw Voldemortowi przyczyniają się do zwycięstwa dobra nad złem.Konstelacja Canis Maior (Wielki Pies) z gwiazdą Syriusz.
Obrazki na tej stronie wygenerowane zostały programem Celestia
z pluginem Konstelacje Jana Heweliusza.


Bellatrix
Bellatrix to gwiazda w konstelacji Oriona, zwana też Kobietą Wojownikiem lub Amazonką. Jest odważna, waleczna, może osiągnąć wiele, ale niestety ma wiele słabości i często wybiera łatwiejszą drogę do celu, zazwyczaj sprowadzając na innych chaos i zniszczenie. Tak samo działa postać Bellatrix Lestrange w książkach Rowling , która jest zwolenniczką Voldemorta, walczy przy jego boku i jest mu wierna aż do końca. Nie chce się zmienić, jak inni członkowie jej rodziny, zwolennicy Voldemorta, i do końca zostaje po ciemnej stronie mocy.


Konstelacja Oriona z gwiazdą Bellatrix


Syriusz i Bellatrix to wrogowie, którzy w piątej części przygód Harrego staczają śmiertelny pojedynek. Na niebie te gwiazdy leżą niedaleko siebie: Psia Gwiazda podąża za Orionem, niebiańskim myśliwym.Konstelacje Canis Maior i Orion widoczne obok siebie na mapie nieba.


Lupus
Lupus, nauczyciel Harrego Obrony Przed Czarną Magią, również ma swoje imię i charakter z gwiezdnej konstelacji o tej samej nazwie. Co miesiąc podczas pełni Księżyca zmienia się w wilkołaka, przez co staje się agresywny, nieprzewidywalny i niebezpieczny dla Harrego i jego przyjaciół. Ciekawostką jest, że ten gwiazdozbiór jest silnie zaznaczony w horoskopie Jacka Nicholsona, który zagrał tytułową rolę w filmie "Wilkołak".

Regulus
Regulus, to jedna z najważniejszych gwiazd na niebie, jedna z czterech Królewskich Gwiazd Persji. Jest strażnikiem tajemnic nieba, jego północnej części. Leży w gwiazdozbiorze Lwa i dlatego zwana jest Sercem Lwa. Gwiazda Regulus wzmaga w ludziach odwagę, siłę, dążenie do sukcesu, ale i chęć zemsty. W świecie Harrego Pottera Regulus Black, tajemniczy brat Syriusza, jest również strażnikiem: tajemnicy nieśmiertelności Voldemorta. Mimo błędów młodości, zapatrzenia w Voldemorta, opamiętuje się i robi wszystko, aby nie wypełnić złego przeznaczenia. Sam popada w niełaskę, jego imię zostaje okryte hańbą, ale wypełnia swoją misję i mści się: przez jego sekretne działania Voldemort zaczyna tracić swoją nieśmiertelność i władzę nad ludźmi.

J.K. Rowling stworzyła magiczny świat Harrego Pottera posługując się między innymi starożytną wiedzą o gwiazdach. Udało jej się przenieść i ożywić mitologicznych bohaterów gwiezdnych konstelacji na stronach swoich książek o młodym czarodzieju.

Warszawa, sierpień 2007 r.

Kursy i wykłady

  • KURSY ASTROLOGII
  • -->

    © 2007 - 2024 Albireo s.c.

    Astroportal.pl to miejsce do nauki i pogłębiania wiedzy o astrologii. Portal prowadzą Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.