Astroportal.pl

Pluton, planeta prawdy i podświadomości

Mił‚osł‚awa Krogulska

Planeta Pluton jestskładnikiem horoskopów od niedawna, jeśli popatrzyć wstecz, na historię astrologii. Odkryta w 1930 roku znalazła godne miejsce w dzisiejszej astrologii. Pluton włada znakiem Skorpiona. Historia jego pokazuje, że czasem marzenia spełniają się dopiero po śmierci.

Pluton według astrologów oznacza ukryte bogactwa, do których dotrzeć można jedynie dzięki wielkiej wytrwałości i ponadprzeciętnej cierpliwości. Wskazuje na dziedziny życia, w których zajdą wielkie zmiany, których kierunek wyznaczą podświadome dążenia. Historia odkrycia Plutona doskonale oddaje astrologiczny sens tej planety.

Odkrycie Plutona
Pluton został odkryty w roku 1930, po śmierci Percivala Lowella, swojego najbardziej wytrwałego poszukiwacza! Percival Lowell był dyplomatą i także bogatym astronomem z Nowej Anglii. Wybudował znane w całym świecie obserwatorium astronomiczne w Arizonie, w którym prowadził obserwacje powierzchni Marsa. Na podstawie perturbacji w ruchu planety Uran doszedł do wniosku, że musi istnieć jeszcze jedna planeta. Dokonał obliczeń i od 1905 roku wytrwale jej poszukiwał. Niestety, niektóre z jego obliczeń okazały się błędne, a praca nie przynosiła efektów. Uparty astronom zmarł w 1916 roku. Choć do końca wierzył w istnienie tajemniczej planety, to nie dane mu było potwierdzić swoich przypuszczeń. Na szczęście inni pasjonaci astronomii kontynuowali jego pracę. W 1930 roku po długich obserwacjach i 14 latach od śmierci upartego Lowella planeta została wreszcie odnaleziona. Dokonał tego Clyde William Tombaugh. Część uczonych utrzymuje, że stało się tak przez czysty przypadek. Mimo kontrowersji fakt odkrycia okazał się bezsporny i wywołał wielkie zainteresowanie astronomią opinii publicznej!

Podstawowe informacje
Pluton oddalony jest od Słońca o 5914 mln km. Jest małą planetą. Jego średnica to 2320 km, a więc około 2/3 średnicy Księżyca. Jego orbita przecina się z orbitą planety Neptun - czasem więc to Neptun, a nie Pluton jest najbardziej odległą planetą od Słońca! Powierzchnię Plutona tworzy najprawdopodobniej gruba na 50 km warstwa zestalonego metanu. Czas obiegu Plutona wokół Słońca to 248 lat. Oznacza to, że od chwili jego odkrycia Pluton nie obszedł jeszcze całego zodiaku. W 1978 roku odkryty został księżyc Plutona, nazwany Charonem. Nazwa Pluton pochodzi od inicjałów inspiratora jej odkrycia. Niezwykle symboliczna jest zbieżność tej nazwy z rzymskim podziemnym bóstwem Plutonem. Pluton władał królestwem umarłych, z którego tylko nielicznym udało się na chwilę wydostać.

Pluton w mitologii
Pluton w mitologii greckiej jest bogiem świata zmarłych. Przedstawiano go jako brodatego mężczyznę z rogiem obfitości w dłoni. Poświęcono mu cyprysy, narcyzy i asfodele, a aby go przebłagać składano ofiary z czarnych koźląt i czarnych owiec. Jego rodzicami byli Kronos i Rea, a żoną Persefona. Persefonę porwał Pluton do swojego podziemnego świata, ale na rozkaz Zeusa musiał ją na pół roku uwalniać.

Nowa planeta w horoskopie
Choć wcześniejsi astrologowie nie wiedzieli o jego istnieniu, to dzisiaj uwzględniamy Plutona w interpretacji starszych horoskopów. Nową planetę szybko włączono także do systemu zachodniej astrologii. Uznano, że władać będzie zjawiskami, które mają charakter masowy. Badania Carla Gustawa Junga przekonały astrologów, że charakter wpływu planety można porównać do koncepcji nieświadomości zbiorowej. Także nieznane wcześniej zjawiska, takie jak społeczeństwo masowe, ludobójstwo czy broń masowego rażenia to pojęcia, które w astrologii opisywane są jako negatywny wpływ Plutona.

Pluton w znakach zodiaku
Pluton uznawany jest za planetę, której wpływ dokonuje głębokich zmian w dziedzinach życia, jakie wskazuje znak zodiaku lub dom, wcześniejsi których Pluton przebywa. Jeden znak zodiaku Pluton przemierza w czasie od dziesięciu do ponad trzydziestu lat.

W latach 1883 - 1913 Pluton przebywał w znaku Bliźniąt. Astrologowie wiążą tą koniunkcję z rozwojem komunikacji i dostępnością informacji (samochody, samoloty, radio, techniki utrwalania dźwięku).

W latach 1913 - 1938 Pluton przebywał w znaku Raka. Ta koniunkcja związana jest ze zmianą struktury społeczeństw (prawa wyborcze i praca dla kobiet) oraz rozwojem totalitarnych ideologii, które opierały się na poszanowaniu jedynie własnych celów i zwolenników (komunizm, faszyzm).

W latach 1938 - 1957 Pluton przebywał w znaku Lwa. Ta koniunkcja to czas zmagania państw i ich wielkich przywódców, oraz rozwój społeczeństwa i kultury masowej.

W latach 1957 - 1971 Pluton przebywał w znaku Panny. Astrologowie wiążą tą koniunkcję z wiarą w postęp naukowy i rozwojem technologii, która staje się powszechnie dostępna dla bogatych społeczeństw.

W latach 1971 - 1983 Pluton przebywał w znaku Wagi. Ta koniunkcja utrwaliła rewolucję obyczajową i zmieniła oblicze sojuszy międzynarodowych. Ostatnie lata trwania tej koniunkcji to pierwsze lata pontyfikatu Jana Pawła II i wydarzeń w Polsce, które według wielu astrologów i historyków wywarły wielki i bezpośredni wpływ na losy świata.

W latach 1985 - 1995 Pluton przebywał w znaku Skorpiona. To czas przemian obyczajowych, początków globalnej sieci komputerowej i odkryć naukowych związanych z eksperymentami genetycznymi.

W latach 1995 - 2008 Pluton przebywa w znaku Strzelca. To czas poszukiwania nowej filozofii, kształtowania zjednoczonej Europy oraz międzynarodowych konfliktów wywołanych z powodu rozbieżności religijnych.

Pluton w horoskopie urodzeniowym
W horoskopie indywidualnym Pluton wskazuje na dziedziny życia, które wymagają uwagi i przemiany, aby mogły być twórczo wykorzystane dla rozwoju człowieka. Włada tym, co ukryte, niewypowiedziane i na pierwszy rzut oka niezrozumiałe. Z tego powodu Pluton reprezentuje kompleksy lub sfery życia, które sprawiają człowiekowi trudność. Włada podświadomymi myślami i instynktami, które w pewnych sytuacjach stają się silniejsze niż racjonalne decyzje i osądy. Pluton jest planetą transformacji i odrodzenia. Z tego powodu silny wpływ planety Pluton w indywidualnym horoskopie wróży krańcowe doświadczenia psychiczne, a nawet bezpośredni kontakt ze śmiercią. Trudno poradzić sobie z takimi doświadczeniami, szczególnie że wobec wielu wydarzeń człowiek nie ma możliwości własnego wyboru i musi po prostu pogodzić się z rzeczywistością.

Jednak kiedy uda się poznać działanie Plutona, to staje się on źródłem wielkiej psychicznej siły i cierpliwości. Moc tej planety jest tak silna, że często daje człowiekowi poczucie nadludzkich możliwości lub każe za wszelką cenę wyróżniać się z otoczenia. Astrologowie wskazują, że ludzie obdarzeni silnym wpływem Plutona bywają bezwzględni i potrafią z niezwykłym uporem dążyć do realizacji swoich zachcianek. Potrafią podporządkować swoje życie jednemu celowi - i zwykle osiągają sukces, nawet jeśli cierpią na tym inne dziedziny ich życia. Dla plutonowych ludzi liczy się efekt ich działań - nawet jeśli zwycięstwo odniesione jest zza grobu.

Warszawa, styczeń 2003 r.

Miłosława Krogulska, astrologMiłosława Krogulska jest astrologiem, dziennikarką oraz nauczycielem astrologii i tarota. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego i brytyjskiego The Astrology Association of Great Britain. Razem z Izabelą Podlaską prowadzi strony www.Astroportal.pl oraz www.Czary.pl, a także jest współwydawcą kwartalników: „Astrologia Profesjonalna” oraz „Tarocista”. Mieszka w Warszawie.

-->

© 2007 - 2022 Albireo s.c.

Astroportal.pl to miejsce do nauki i pogłębiania wiedzy o astrologii. Portal prowadzą Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.