Astroportal.pl

Trzęsienie ziemi. Tranzyty Urana do Saturna

Izabela Podlaska-Konkel

Tranzyty Urana zawsze niosą ze sobą atmosferę zaskoczenia, niepewności i nowości. Kiedy jednak Uran działa na urodzeniowego Saturna, zaczynamy odczuwać wielki niepokój, ponieważ jest to punkt w horoskopie, który jest trudny do poruszenia i zmiany.

Trzęsienie ziemi
Trzęsienie ziemi we Włoszech, Ilustracja z "Prodigiorum ac ostentorum chroniconde" Lycosthene'a, 1557 r.,
zdjęcie z zasobów Wikimedia Commons


Osoba, która doświadcza starcia energii tych dwóch planet, czuje, że w jej życiu nadchodzi trzęsienie ziemi. W rezultacie są to zmiany na bardzo głębokim poziomie, gdzie to, co stare (Saturn) jest burzone, zmieniane, wypychane lub unicestwiane przez to, co nowe (Uran). Uran robi obieg wokół Zodiaku przez około 84 lata, więc każdy ma szansę doświadczyć prawie wszystkich jego tranzytów do Saturna.

Zmiana struktur

Najczęściej tranzyt Urana do Saturna realizuje się jako zmiana codziennych przyzwyczajeń, planów, warunków życia, miejsca zamieszkania lub jako duże zmiany w otoczeniu, przebudowa lub rozpad związku czy wreszcie zmiana pracy lub celów zawodowych. Nagle (Uran) zmienia się cała struktura (Saturn) naszego świata. Powodem są czynniki zewnętrzne, które trudno jest przewidzieć, jak to przy tranzytach Urana przeważnie bywa. Nieoczekiwana zmiana życiowych struktur jest od czasu do czasu potrzebna, żeby w naszej egzystencji nie zapanowała stagnacja. Dlatego wkrótce po zakończeniu tranzytu okazuje się, że to, co uważaliśmy za tragedię, obraca się na naszą korzyść.

Tranzyt Urana do Saturna daje też możliwość (sekstyl, trygon) lub konieczność (koniunkcja, kwadratura, opozycja) unowocześnienia naszych środków działania: od sprzętu biurowego czy domowego po nowy zawód i sposób planowania pracy oraz zarządzania.

Oczyszczenie i uproszczenie

Wydarzenia są nagłe i niespodziewane, a także nieodwracalne. Raz powstała rysa prowadzi do głębokich pęknięć. Uran działając na Saturna prowadzi do zmiany życiowych kompromisów, układów, relacji i niewygodnych form, w których tkwiliśmy latami. Ten tranzyt daje poczucie ulgi i w rezultacie okazuje się, że więcej zyskaliśmy niż straciliśmy. Oczyszczenie zastałych struktur i schematów życiowych wychodzi nam na dobre. Uraniczna energia działa przede wszystkim na te dziedziny naszego życia, w których popadliśmy w rutynę i które budowaliśmy mozolnie od lat.

Zerwanie więzów

Tranzyt Urana może się zrealizować jako bunt przeciwko regułom i autorytetom, które nam szkodzą i nas ograniczają. Z naszego życia może zniknąć uciążliwy szef, autorytarny ojciec czy surowy sędzia naszych codziennych postępków. Z przyczyn od nas niezależnych może też zniknąć z naszego otoczenia starsza od nas osoba, nawet jeśli mieliśmy z nią dobre relacje.

Uwolnienie się od niewygodnych schematów realizuje się w życiu niektórych osób jako rozwód lub rozstanie z wieloletnim partnerem. Szczególnie wtedy, kiedy partnerzy bardzo się od siebie oddalili w poprzedzających ten tranzyt latach. Czasami reguły, jakie sobie w życiu narzuciliśmy, okazują się niepraktyczne lub na tyle uciążliwe, że Uran pomaga nam je porzucić.

Zagrożenia

Niebezpieczeństwem tego tranzytu mogą być komplikacje i choroby, szczególnie psychosomatyczne. Ciało reaguje zmęczeniem, alergiami, jesteśmy bardziej podatni na wypadki, złamania czy skręcenia kończyn. Ten tranzyt łączy się też z chronicznym przemęczeniem i brakiem wyczucia czasu – spóźnianiem się i niedotrzymywaniem umówionych terminów. Trzeba wielkiej samodyscypliny i uwagi, żeby nie narazić się na negatywne działanie tego tranzytu.

Realizacja aspektów

W zależności od rodzaju aspektu, jaki Uran tworzy z Saturnem, tranzyt ten realizuje się bardziej lub mniej harmonijnie. O jego przebiegu decyduje też rodzaj tranzytów, które przechodziliśmy przez ostatnie cztery lub nawet siedem lat – czyli wtedy, kiedy budowaliśmy nasz saturniczny ład.

Koniunkcja – zmiana warunków życia; nowe znajomości pomagają zmienić kierunek kariery; potrzeba zawodowej niezależności; postęp dzięki niekonwencjonalnym i nowoczesnym środkom; bunt przeciwko opóźnieniom i ograniczeniom; niecierpliwość i popędliwość; nowa praca; nowi znajomi; przeprowadzka lub generalny remont.

Sekstyl – nowe możliwości w pracy; okazje do zmian i unowocześnienia swoich środków pracy; genialne pomysły i niekonwencjonalne rozwiązania starych problemów; nagłe i ryzykowne okazje do zmian na lepsze; uczenie się od młodszych.

Kwadratura – konieczność zmiany środków postępowania; stare metody trzeba zastąpić nowymi; ciągłe poczucie zagrożenia i niestabilności; nagle wszystko się rozpada, nic nie jest pewne; dziwne i ekscentryczne zachowania; wybuchy agresji i złości; okoliczności życiowe zmuszają do szybkiej reorganizacji całego życia; konflikt z szefem lub partnerem; bunt przeciw autorytetom; rozwód; zmiana pracy, miejsca zamieszkania lub założenie własnej firmy.

Trygon – czas, aby zrobić nowy krok, rozpocząć nowy etap w życiu; zmieniające się okoliczności zewnętrzne dają do myślenia i umożliwiają pozytywne reformy, a nawet małe rewolucje; uczenie się od młodszych; chwile niepokoju i niepewności; uzyskanie upragnionej niezależności materialnej, uczuciowej i zawodowej; większa odpowiedzialność; unowocześnienie sprzętu domowego lub firmowego.

Opozycja – trzeba szybko znaleźć nowe rozwiązania dla problemów, które wynikają ze starych zaniedbań lub niewygodnych czy niekorzystnych relacji z ludźmi; wzięcie na siebie wielkiej odpowiedzialności; praca niezależna, z dala od ludzi; potrzeba samotności i wyciszenia; konflikty z partnerem i przełożonymi; rozwód; nerwy spowodowane nieprzewidywalnym zachowaniem innych ludzi; unowocześnienie sprzętów w domu i pracy; zaskakujący awans lub nowa umowa o pracę; dziwna propozycja matrymonialna lub zawodowa.

Rozwód Madonny i Guya Ritchiego

Pod koniec 2008 roku zakończyło się rozwodem siedmioletnie (nomen omen) małżeństwo Madonny z Guyem Ritchie. Kryzys między nimi trwał od dawna. W horoskopie królowej popu od 2005 roku Saturn robił trudne aspekty z jej osobistymi planetami: najpierw z Wenus, potem ze Słońcem, Merkurym, Ascendentem i Księżycem. Zapracowana piosenkarka była zmęczona życiem, czuła się niedowartościowana i niekochana. Guy również przechodził trudny okres, bo oboje mają skupiska planet osobistych w tych samych znakach zodiaku: Lwa i Panny. Księżyc Madonny jest w koniunkcji ze Słońcem i Jowiszem Guya w znaku Panny, co jest podręcznikowym wskaźnikiem na stworzenie dobranej pary. Dlatego przez lata umieli się dogadywać i darzyli się nawzajem uczuciem i szacunkiem. Jednak przejście Saturna, planety ograniczeń, trudności i depresji przez znak Lwa i Panny, gdzie oboje mają swoje osobiste planety, poddało ich związek ciężkiej próbie, z której niestety nie wyszli zwycięsko.

Horoskop Madonny

Madonna ur 16.08.1958 r. godz. 7.05, Bay City, Michigan, USA,
źródło: Clifford Data Compendium w programie Solar Fire, data z aktu urodzenia


Kropką nad i okazał się tranzyt Urana, który w 2008 roku utworzył trzy razy kwadraturę do Saturna w horoskopie Madonny: w marcu (pogłoski o problemach pary, romans z dużo młodszym sportowcem Alexem Rodriguezem), w październiku (zaskakująco szybki rozwód) i w grudniu (przeprowadzka z Anglii do USA). W horoskopie Madonny ten tranzyt zrealizował się więc wręcz podręcznikowo: rozwód i zmiana partnera, przeprowadzka i podział majątku, zmiana organizacji życia codziennego, napięcie i fizyczne zmęczenie, słaba kondycja (dotychczas bardzo zdyscyplinowana Madonna spóźniała się na własne koncerty, jeden nawet odwołała). W horoskopie piosenkarka ma trygon między Uranem i Saturnem, do którego podłączone jest Słońce luźną koniunkcją z Uranem. Dlatego tranzyty tych dwóch planet do siebie nawzajem stanowią w jej życiu nie tylko ważne przełomy, ale i siłę napędową jej kariery (Saturn) i osobowości (Słońce).

Uran wyczyścił i zniszczył w życiu Madonny to, co przez lata przestało być dla niej korzystne, a stało się rutyną i wielkim obciążeniem. Po latach bycia przykładną żoną i matką powróciła do sprawdzonego wizerunku skandalistki na wszystkich frontach. Pomógł jej w tym właśnie Uran, który działając na Saturna pomógł jej uwolnić się od budowanego latami, ale mało wiarygodnego wizerunku angielskiej damy, spokojnej matki i wiernej żony.

Warszawa, 25 stycznia 2009

Artykuł został opublikowany w kwartalniku "Trygon" nr 1 (2)/2009 w marcu 2009 r.
Publikacja w internecie 11.11.2009 r. na www.astroportal.pl

Kursy i wykłady

  • KURSY ASTROLOGII
  • -->

    © 2007 - 2024 Albireo s.c.

    Astroportal.pl to miejsce do nauki i pogłębiania wiedzy o astrologii. Portal prowadzą Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.