Astroportal.pl

Spod jakiej jesteś gwiazdy?

Mił‚osł‚awa Krogulska

Z nieba spogląda na nas mnóstwo gwiazd. Wiele z nich ma swoje nazwy, a także znaczenie, jakie odkryli dawni obserwatorzy. Warto poznać swoją gwiazdę i towarzyszącą jej opowieść. Z pewnością coś z jej znaczenia odnajdziemy w swoim charakterze lub w okolicznościach naszego życia.

Twoją gwiazdę wskazuje Słońce, które przez rok przemierza całą ekliptykę i raz do roku tworzy aspekt koniunkcji z gwiazdą. Ponieważ gwiazdy, w odróżnieniu od planet, tkwią nieruchomo na ekliptyce, nie trzeba koniecznie uwzględniać roku urodzenia. Gwiazdy przesuwają się bowiem po ekliptyce z prędkością około 1 stopnia na 100 lat. Gwiazdy pogrupowane są w gwiazdozbiory, które różnią się od siebie rozległością i ilością gwiazd. 12 najstarszych gwiazdozbiorów użyczyło swoich nazw znakom zodiaku. Jednak z uwagi na zjawisko precesji granice gwiazdozbiorów nie pokrywają się ze znakami zodiaku.
 
Baran
Urodzonym w I dekanacie znaku (21.03 do 30.03) patronuje gwiazda Algenib. To gwiazda wojowników, odważnych przedsiębiorców i ludzi, którzy do późnej starości prowadzą aktywne życie. Podopieczni Algenib szukają nowych wyzwań i z tego powodu często wplątują się w przeróżne kłopoty. Wychodzą z nich cało dzięki odwadze i pomocy wysoko postawionych przyjaciół. Gwiazda Algenib radzi dbać o zdrowie i nerwy, bo zbytni pośpiech i nerwowy tryb życia może przynieść wypadki urodzonym pod jej wpływem.

Urodzonym w II dekanacie znaku (31.03 do 9.04) patronuje gwiazda Alpheratz. Jej podopieczni kochają wolność i są prawdziwymi koneserami wszystkich życiowych przyjemności. Lubią ruch, zmiany, czekają ich w życiu częste przeprowadzki, a nawet  wyjazd na dłuższy czas do obcego kraju. Fascynują się nowoczesnymi wynalazkami i buntowniczymi ideami. Mogą zdobyć sławę, jeśli tylko będą wytrwali i pokonają lenistwo, które niestety bywa główną wadą ich charakteru.

Urodzonym w III dekanacie znaku (10.04 do 19.04) patronuje gwiazda Al Resha. Jej podopieczni przybliżają innym nowatorskie idee. Są doskonałymi mówcami i nauczycielami, bo nie tylko lubią, ale i potrafią przekonywać innych. Interesują się ezoteryką, szukają połączenia pomiędzy światem ducha i materii. Są niestrudzonymi poszukiwaczami, odkrywcami, mają osobowość liderów. Poświęcają się swojej pracy, nawet kosztem życia osobistego, ale ich dokonania zostaną docenione także przez potomnych.

Byk
Urodzonym w I dekanacie znaku (20.04 do 29.04) patronuje gwiazda Hamal. Jej podopieczni odznaczają się niezwykle silną wolą, a nawet uporem w realizacji swoich celów. Potrafią szybko przeniknąć cudze tajemnice, a nawet wykorzystać je dla osiągnięcia swoich celów. Wobec wrogów są bezwzględni, a wobec przyjaciół i swoich bliskich także są bardzo wymagający. Nie kryją swoich opinii. Zawsze kierują się swoją wolą, a zdanie innych ludzi niewiele dla nich znaczy. Mają zdolności ekonomiczne, potrafią sprawnie zarządzać swoim majątkiem, a szczęście w zdobywaniu bogactwa bardzo im sprzyja.

Urodzonym w II dekanacie znaku (30.04 do 10.05) patronuje gwiazda Menkar. Jej wpływ sprzyja wielkim ambicjom i niezwykłym życiowym celom. Podopieczni tej gwiazdy mają niezwykle silną intuicję, a często nawet zdolności jasnowidzcze. Dobrze czują się wśród natury, ale grożą im wypadki z udziałem dużych zwierząt. Powinni dbać, aby swoich zdolności nie wykorzystać w złych celach i stale rozwijać się duchowo. Religia i mistyka pozwoli im znaleźć większy cel w życiu, niż tylko gromadzenie środków materialnych i czerpanie przyjemności z banalnych rozrywek.

Urodzonym w III dekanacie znaku (11.05 do 20.05) patronuje gwiazda Algol, zwana Głową Meduzy. Jej podopiecznych czeka życie pełne nagłych zwrotów losu. Trawią ich wielkie namiętności, a wszystko w ich życiu wydaje się być albo czarne, albo białe. Działają według zasady „wszystko, albo nic”. Interesują się okultyzmem, psychologią i potrafią skrycie wywierać wpływ na innych. Algol jest gwiazdą szaleńczo odważnych wojowników, którzy jednak mogą być niezwykle okrutni w stosunku do tych, którzy nie chcą podporządkować się ich rozkazom. Jej podopieczni nie powinni nigdy zapomnieć o szlachetnych celach i moralnych zasadach, bo jeśli zejdą na złą drogę, trudno im będzie z niej zawrócić.

Bliźnięta
Urodzonym w I dekanacie znaku (21.05 do 31.05) patronuje królewska gwiazda Aldebaran, zwana Okiem Byka. Jej wpływ pozwala zajść wysoko, a szczególnie sprzyja żołnierzom i politykom. Wpływ Aldebarana czyni człowieka przewidującym, inteligentnym, pozwala na realizację najbardziej nawet niezwykłych marzeń. Jej podopieczni często podróżują, bardzo łatwo odnajdują się w nowym otoczeniu. Niebezpieczeństwami, przed którym przestrzega Aldebaran są pycha i nagłe napady złości. Kto im ulegnie, ten może stracić swoją szansę.

Urodzonym w II dekanacie znaku (1.06 do 10.06) patronuje gwiazda Rigel. Jej podopieczni są niezwykle bystrzy i ruchliwi. Mają zdolności przywódcze i potrafią dodać innym odwagi. To dobrzy doradcy, dziennikarze, pośrednicy i handlowcy. Czeka ich życie pełne ciężkiej pracy, która jednak przyniesie spodziewane efekty i zapewni im dostatek. Im bliżej końca II dekanatu, tym mocniejszy jest wpływ gwiazdy Capella, patronki nauczycieli i naukowców.

Urodzonym w III dekanacie znaku (11.06 do 20.06) patronuje gwiazda Betelguese. To gwiazda żołnierzy i generałów, którzy śmiałym manewrem zwyciężą swoich wrogów. Jej podopieczni są odważni, lubią podróże i zmiany, chętnie spędzają czas w wesołym towarzystwie. Mają dar zjednywania sobie ludzi, dobrze czują się w nowym otoczeniu. Otrzymają w życiu wiele korzystnych propozycji i okazji, ale nie zależy im zbytnio na zdobyciu majątek. Także w uczuciach trudno im się ustatkować. Żyją w biegu, są niepoprawnymi optymistami i nie przejmują się wcale tym, czego wymagają od nich inni ludzie.

Rak
Urodzonym w I dekanacie znaku (21.06 do 1.07) patronuje gwiazda Alhena. Jej wpływ jest bardzo sprzyjający. Alhena pozwala na szybki awans, zadowolenie w wykonywanej pracy i szczęście w życiu rodzinnym. Jej podopieczni potrafią cieszyć się życiem, ale czasami bywają rozrzutni w zaspokajaniu swoich nagłych zachcianek. Alhena szczególnie sprzyja żołnierzom i osobom, które interesują się sztukami walki. Każdy, kto urodził się pod jej wpływem, potrafi walczyć o swoje interesy. Alhena zwana jest Piętą Achillesa, a więc jej podopieczni powinni szczególnie dbać o swoje stopy.

Urodzonym w II dekanacie znaku (2.07 do 11.07) patronuje gwiazda Syriusz. To gwiazda niespokojnych odkrywców i poszukiwaczy lepszego świata. Muszą jednak uważać, aby pragnienie przygód i zbytnie zaufanie do swoich zdolności nie naraziło ich na niebezpieczeństwo, a nawet wypadek. Syriusz sprzyja odkryciu skarbu lub niespodziewanemu zdobyciu majątku, szczególnie sprzyja górnikom, hutnikom i osobom, które w swojej pracy zajmują się metalem. Syriusz zwany jest Psią Gwiazdą, a więc jej podopieczni powinni strzec się groźnych psów.

Urodzonym w III dekanacie znaku (12.07 do 22.07) patronuje gwiazda Polluks. Jej podopieczni są silni, pewni siebie i bardzo bezpośredni. Lubią pośpiech, sport i rywalizację z innymi. W dojrzałym wieku interesują się ezoteryką i mistyką. Powinni jednak dbać o nerwy, bo grożą im  konflikty z otoczeniem i straty wywołane przez ukrytych wrogów. Według tradycji czekają ich w życiu dwie wielkie szanse na poprawę losu, a więc ich niepoprawny życiowy optymizm nigdy nie idzie na marne.

Lew
Urodzonym w I dekanacie znaku (23.07 do 1.08) patronują gwiazdy Asellus. Ich podopieczni to osoby bardzo odpowiedzialne, na których słowie zawsze można polegać. Są uprzejmi, cieszą się wielką sympatią otoczenia, mają wesołą i szczodrą naturę. Trudno ich rozzłościć, jednak jeśli tak się stanie, ich dobre cechy nagle zamieniają się w przeciwieństwo. Potrafią wtedy mścić się, nawet kosztem zrujnowania samych siebie. Według tradycji powinni szczególnie pilnować ognia w swoim domu, aby nie spotkał ich wypadek.

Urodzonym w II dekanacie znaku (2.08 do 12.08) patronuje gwiazda Acubens, zwana Pazurami. Jej podopieczni są niezwykle żywotni, energiczni i idą przez swoje życie przebojem. Mają jednak skłonność do podporządkowywania swojego życia jednemu celowi, przez co brakuje im równowagi między życiem prywatnym, a zawodowym. Gwiazda ta sprzyja odkrywaniu sekretów, pracy w wojsku, wywiadzie lub policji. Jej podopieczni powinni dbać o właściwą dietę i dobre towarzystwo przy posiłkach, bo według tradycji mogą paść ofiarą zatrucia.

Urodzonym w III dekanacie znaku (13.08 do 22.08) patronuje królewska gwiazda Regulus, zwana Sercem Lwa lub Strażnikiem Północnego Nieba. Jej podopieczni są stworzeni do bohaterskich czynów, za które wszyscy będą ich podziwiać. Osiągną w życiu sukces, a nawet zdobędą fortunę. Potrafią wywierać wpływ na innych, cieszą się w otoczeniu wielkim autorytetem, ale także mają w swoim otoczeniu wielu naśladowców i pochlebców. Powinni jednak powściągnąć swoje autokratyczne tendencje i czasami dopuścić innych do głosu.

Panna
Urodzonym w I dekanacie znaku (23.08 do 2.09) patronuje gwiazda Zosma. Jej podopieczni są skromni i bardzo pracowici. Mają wielkie wyczucie sprawiedliwości i moralności. Interesują się polityką, czynnie uczestniczą w życiu społecznym. Pragną zdobyć dobre wykształcenie i poprzez swoją pracę zmienić otaczający ich świat na lepszy. Chętnie działają dla dobra słabszych i skrzywdzonych, a nawet poświęcają się dla innych. Ta szlachetność i szczodrość nie zawsze jest przez ich najbliższe otoczenie rozumiana i właściwie doceniana.

Urodzonym w II dekanacie znaku (3.09 do 12.09) patronuje gwiazda Denebola. Jej podopieczni są dobrymi organizatorami, mają zmysł do interesów i świetną rękę do pieniędzy. Wolą jednak działać samodzielnie, są bowiem nonkonformistami i nie poddają się społecznym nakazom. Choć mają szczery i prawy charakter, to wykazują także skłonność do melancholii, a w młodości także do braku wiary w swoje zdolności. Jednak z czasem nabierają pewności siebie, co przekłada się na życiowy sukces.

Urodzonym w III dekanacie znaku (13.09 do 22.09) patronuje gwiazda Markeb. Jej wpływ daje wielkie zdolności w kierunku nauk ścisłych, ekonomii oraz handlu. Podopieczni Markeb mają szerokie zainteresowania, lubią dyskutować i uczyć innych. Czekają ich w życiu udane podróże, liczne znajomości z obcokrajowcami. Mają wielu wpływowych przyjaciół, z którymi łączą ich nie tylko pasjonujące dyskusje i wspólne podróże, ale także udane interesy. W życiu prywatnym są szczerzy, cierpliwi i bardzo zapobiegliwi.

Waga
Urodzonym w I dekanacie znaku (23.09 do 2.10) patronuje gwiazda Vindemiatrix. Jej podopieczni mają refleksyjną naturę, skłonność do pogrążania się w wątpliwościach i długich rozmyślaniach. Trudno im podjąć decyzję. Są bardzo oszczędni i ostrożni. Z tego powodu długo zwlekają z założeniem rodziny lub realizacją swoich zawodowych marzeń. Vindemiatrix zwana jest gwiazdą samotności z wyboru. Sprzyja filozofom, osobom duchownym, jest bardzo pomocna dla osób, które zajmują się poważnymi studiami.

Urodzonym w II dekanacie znaku (3.10 do 12.10) patronuje gwiazda Arcturus, zwana gwiazdą sztormu. Jej wpływ przynosi wielkie szczęście w podróżach. Podopieczni Arcturusa mogą wybić się ponad swoje otoczenie, zrobić błyskotliwą karierę i zdobyć majątek. Mają niezwykle zdolności w dziedzinach związanych z komunikacją, są dobrymi pośrednikami i doradcami. Według tradycji wszystkie te zaszczyty czekają ich dopiero w późniejszych latach życia. Wtedy zdobędą odpowiednie doświadczenie, a przede wszystkim pozbędą się skłonności do ryzyka i ulegania namowom nierozsądnych znajomych.

Urodzonym w III dekanacie znaku (13.10 do 23.10) patronuje gwiazda Spica, zwana Kłosem. Jej wpływ przynosi udane życie, a nawet wielki sukces w działalności publicznej. Podopieczni Spiki mają wielki talent lub niezwykłą umiejętność, którą muszą w sobie odkryć. Ich pomysły i przedsięwzięcia spotykają się z wielkim uznaniem społeczeństwa. Mogą wybić się ponad przeciętność, dokonać niezwykłego czynu lub odkrycia, zyskać popularność i sławę. Czeka ich w życiu nieoczekiwany sukces, dar od losu lub szansa, dzięki czemu nawet trudne okoliczności obracają się na ich korzyść.

Skorpion
Urodzonym w I dekanacie znaku (24.10 do 2.11) patronuje gwiazda Acrux. Jej wpływ niezwykle ożywia intuicję i cierpliwość, a także daje wielką wewnętrzną siłę do poświęcenia się dla innych. Jej podopieczni są honorowi, chętnie zajmują się filozofią i nauką. Szukają w swoim życiu wyższego celu. W codziennych sprawach muszą jednak choć raz z odwagą i poświęceniem pokonać wielkiego wroga, bo Acrux jest także zwana gwiazdą opozycji.

Urodzonym w II dekanacie znaku (3.11 do 12.11) patronują gwiazda Zuben Eschemali. Jej wpływ sprzyja zdobywaniu wykształcenia. Gwiazda ta czyni człowieka ambitnym, spostrzegawczym i odważnym. Podopieczni Zuben Eschamali nie cofną się przed niczym, aby zaspokoić swoją ambicję lub ciekawość. Mają przy tym wielką intuicję. Mogą zajść wysoko w zawodach związanych z policją, psychologią. Interesują się także wszystkim, co ukryte, a przede wszystkim okultyzmem i magią.

Urodzonym w III dekanacie znaku (13.11 do 21.11) patronuje gwiazda Agena. Ma dobroczynne działanie, pozwala osiągnąć sukces w zawodach związanych z medycyną, uzdrawianiem i służeniem swoją wiedzą innym. Sprzyja zainteresowaniu sportem, a szczególnie wyścigami. Jej podopiecznym lepiej wiedzie się w dojrzałym życiu, bo w młodości często walczą z niesprzyjającymi okolicznościami życia i długo szukają swojego prawdziwego powołania.

Strzelec
Urodzonym w I dekanacie znaku (22.11 do 1.12) patronuje królewska gwiazda Antares, zwana Sercem Skorpiona lub Strażnikiem Wschodniego Nieba. Jej wpływ przynosi szansę na wielki życiowy sukces, pokonanie przeciwności, a także na zdobycie bogactwa i zaszczytów. Jej podopieczni bywają jednak porywczy i nerwowi, zdolni są niestety poświęcić innych dla realizacji własnych celów. Mają też skłonności do wielu romansów, lubią zabawę i nie przejmują się tym, co inni sądzą na temat ich trybu życia. W starszym wieku lubią szokować otoczenie swoimi odważnymi poglądami.

Urodzonym w II dekanacie znaku (2.12 do 11.12) patronuje gwiazda Sabik. Jej podopieczni to ludzie honorowi i odważni. Zawsze liczą tylko na siebie. Potrafią przeciwstawić się potężnym przeciwnikom, zawsze wierzą w swoje siły. Mogą zrobić wielką karierę nie tylko w świecie wielkiego biznesu, ale także w nauce. Bardziej bowiem zależy im na realizacji ambicji i nowych pomysłów, niż na pieniądzach i honorach. Ich życie zwykle wymyka się jednoznacznym ocenom, bo miewają niezwykle odważne, a nawet heretyckie poglądy, których nie ukrywają przed otoczeniem.

Urodzonym w III dekanacie znaku (12.11 do 21.12) patronuje gwiazda Aculeus, zwana Żądłem Skorpiona. To wojownicza gwiazda. Jej podopieczni mają cięty język, niespokojną naturę. Od wygodnego życia wolą podróże, szalone romanse i niebezpieczne przygody. Trudno nad nimi zapanować, bo są buntowniczy i nigdy nie poddają się przeciwnikom bez walki. Mogą zrobić karierę w zawodach związanych z podróżami, handlem, a także rozrywką. Ich wrogiem jest jednak hazard, od którego powinni trzymać się z daleka. Według tradycji powinni dbać o swoje nerwy i pod żadnym pozorem nie ulegać żądzy zemsty na wrogach.

Koziorożec
Urodzonym w I dekanacie znaku (22.12 do 1.01) patronuje gwiazda Facje. Jej wpływ pozwala skoncentrować się na swoich celach, zdobyć wielkie bogactwo i poważne wpływy w swoim otoczeniu. Mają zdolności przywódcze, a także dobrą rękę do pieniędzy, które potrafią nie tylko oszczędzać, ale i dobrze inwestować. Bywają jednak egoistami, którzy poświęcają swoje życie rodzinne i miłosne dla kariery. Według tradycji podopieczni Facji cieszą się dobrym zdrowiem, ale powinni bardzo dbać dbać o swój wzrok.

Urodzonym w II dekanacie znaku (2.01 do 10.01) patronuje gwiazda Rukbat. Jej podopieczni są niezwykle wytrwali, pracowici, a na ich słowach można polegać. Nie lubią jednak zmian i niespodzianek, a czasami zbytnio przywiązują się do swoich opinii. Trudno ich przekonać do tego, czego nie chcą zrobić. Wolą wieść spokojne, rodzinne życie niż podejmować ryzyko. Rubkat sprzyja długiemu i zdrowemu życiu, sile fizycznej, a także zainteresowaniu sportem.

Urodzonym w III dekanacie znaku (11.01 do 20.01) patronuje gwiazda Terebellum. Jej podopieczni są uprzejmi, cierpliwi i od małego dziecka dobrze wiedzą, co chcą osiągnąć w życiu. Gwiazda ta sprzyja realizacji ambitnych planów, zapewnia awans powolny, ale pewny. Terebellum jest gwiazdą powodzenia w interesach, udanych transakcji handlowych i licznych podróży zagranicznych. Wróży życie w dostatku, ale przestrzega przed ignorowaniem roli uczuć i intuicji. Jeśli chęć bezpiecznego życia zamieni się w chciwość, zapowiada rozczarowanie, a nawet upadek.

Wodnik
Urodzonym w I dekanacie znaku (21.01 do 31.01) patronuje gwiazda Altair, zwana Orłem.  Jej wpływ sprzyja osiągnięciu wysokiej pozycji społecznej. Jej podopieczni mają sympatyczny, ale bardzo zmienny i niespokojny charakter. Lubią nowości i dobrze znoszą stres oraz ryzyko. Zawsze działają szybko. Kiedy na ich drodze pojawiają się przeszkody nie załamują się, ale z uporem szukają właściwego rozwiązania. Mogą jednak być agresywni w obronie swoich spraw i poglądów, bo Altar jest także gwiazdą wojowników i żołnierzy.

Urodzonym w II dekanacie znaku (1.02 do 10.02) patronuje gwiazda Sadalsuud, zwana Szczęściem Szczęśliwego. Jej wpływ obdarza błyskotliwą inteligencją, wielką odwagą i bardzo dobrą pamięcią. Podopieczni Sadalsuud zawsze chadzają własnymi drogami i starają się być jak najbardziej niezależni od otoczenia. Mimo tego mają wielu przyjaciół, bo zawsze są gotowi nieść innym pomoc. To prawdziwi odkrywcy nowych szlaków. Wpływ tej gwiazdy przynosi zainteresowanie okultyzmem i psychologią. Według tradycji czeka ich bogate małżeństwo.

Urodzonym w III dekanacie znaku (11.02 do 19.02) patronuje gwiazda Deneb Algedi. To gwiazda intelektualistów i bardzo dobrych prawników. Jej podopieczni cieszą się wielkim autorytetem w swoim otoczeniu, szybko stają się mądrymi doradcami i życzliwymi przyjaciółmi. Bez względu na okoliczności opowiadają się po stronie sprawiedliwości. Choć potrafią służyć i pomagać innym, mają poczucie własnej godności i sami nie dadzą się wykorzystywać.

Ryby
Urodzonym w I dekanacie znaku (20.02 do 29.02) patronuje gwiazda królewska gwiazda Fomalhaut. Jej wpływ rozbudza intuicję, sprzyja zamiłowaniu do okultyzmu i zgłębiania tajemnic psychologii. Zapewnia sukces pisarzom i naukowcom, sprawia, że człowiek odkrywa w życiu swoje prawdziwe powołanie. Sprzyja im także gwiazda Deneb Aldige, z gwiazdozbioru Łabędzia. Jej wpływ sprzyja zamiłowaniu do sztuki i muzyki. Jej podopieczni mają powodzenie w miłości, jednak gwiazda przestrzega przed zgubnym łączeniem miłości z biznesem.

Urodzonym w II dekanacie znaku (1.03 do 10.03) patronuje gwiazda Achernar, zwana gwiazdą duchownych. Jej podopieczni interesują się religią, mistyką, okultyzmem i w tych dziedzinach mogą odnieść wielki sukces. Mają wielką intuicję i naturalny dar widzenia tego, co ukryte. Mogą być także wspaniałymi lekarzami i opiekunami dla osób słabszych. Powinni jednak nauczyć się dbać o własne interesy, aby ich szczera miłość nie została wykorzystana. W życiu czeka ich daleka podróż związana z wodą.

Urodzonym w III dekanacie znaku (11.03 do 20.03) patronuje gwiazda Markab. Jej podopieczni są energiczni, ale mają skłonność do rozpraszania swoich działań i trudno im nauczyć się konsekwencji. Mają wielkie ambicje i chcą szybko je zrealizować, przez co mogą być zawiedzeni w swoich oczekiwaniach. Jeśli nauczą się planować i nie będą przejmować się opiniami otoczenia, znajdą w życiu szczęście, a nawet zajdą bardzo wysoko.Pierwsza phblikacja tekstu w tygodniku "Gwiazdy mówią" w numerach z 2008 r.
Publikacja w internecie na stronie Astroportal.pl 6.01.2012 r.

Miłosława Krogulska, astrologMiłosława Krogulska jest astrologiem, dziennikarką oraz nauczycielem astrologii i tarota. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego i brytyjskiego The Astrology Association of Great Britain. Razem z Izabelą Podlaską prowadzi strony www.Astroportal.pl oraz www.Czary.pl, a także jest współwydawcą kwartalników: „Astrologia Profesjonalna” oraz „Tarocista”. Mieszka w Warszawie.

Kursy i wykłady

  • KURSY ASTROLOGII
  • -->

    © 2007 - 2024 Albireo s.c.

    Astroportal.pl to miejsce do nauki i pogłębiania wiedzy o astrologii. Portal prowadzą Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.