Astroportal.pl

Co to jest aspekt?

Izabela Podlaska-Konkel

Aspekt to odległość między dwoma punktami na niebie z punktu widzenia obserwatora na Ziemi. W astrologii aspekt jest odległością kątową, jaką tworzą ze sobą dwie planety w horoskopie, które znajdują się w odpowiednich znakach zodiaku. Charakterystykę aspektów wywodzi się z symboliki żywiołów i jakości w zodiaku oraz z numerologicznego znaczenia odległości i figur kątowych, jakie tworzą ze sobą elementy horoskopu. Astrologowie uznają, że jakiś aspekt jest ważny, jeśli elementy horoskopu, które go tworzą, znajdują się w odpowiednich znakach zodiaku.

Aspekty mogą też tworzyć ze sobą planety, osie horoskopu, wierzchołki domów, a także inne punkty, jakie astrolog bierze pod uwagę w interpretacji horoskopu, np. punkty arabskie, planetoidy i inne. Nie wszystkie odległości czyli aspekty między elementami horoskopu są ważne w interpretacji. Aspekt mierzy się jako odległość kątową na ekliptyce w stopniach i minutach kątowych długości ekliptycznej. Aspekty mają swoje orby czyli zakresy oddziaływania.

Aspekty są jednym z najważniejszych elementów interpretacji horoskopu. Według tradycji astrologicznej aspekty między planetami mają wpływ na zachowania ludzi i wydarzenia na Ziemi. Najważniejsze aspekty: koniunkcja, sekstyl, kwadratura, trygon, opozycja.

Są różne rodzaje aspektów:
1) duże aspekty, zwane klasycznymi czy ptolemejskimi,
2) małe aspekty, zwane współczesnymi czy keplerowskimi,
3) aspekty przez znaki, zwane klasycznymi, głównymi czy mocnymi,
4) aspekty poza znakami, zwane nieklasycznymi, drugorzędnymi czy słabymi,
5) aspekty harmonijne, zwane też dobroczynnymi - np. trygon, sekstyl,
6) aspekty nieharmonijne, zwane też dynamicznymi, złoczynnymi czy napięciowymi - np. kwadratura, opozycja.

Zupełnie innym rodzajem aspektów są aspekty w deklinacji: paralela i kontrparalela.

Kursy i wykłady

  • KURSY ASTROLOGII
  • -->

    © 2007 - 2024 Albireo s.c.

    Astroportal.pl to miejsce do nauki i pogłębiania wiedzy o astrologii. Portal prowadzą Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.