Astroportal.pl

Cykl Jonasa - astrologiczna metoda planowania rodziny

Mił‚osł‚awa Krogulska

Cykl dr Jonasa to naturalna metoda opracowana przez słowackiego lekarza w połowie lat 60 ubiegłego wieku. W dobie stosowania naturalnych sposobów planowania ciąży metoda ta staje się coraz bardziej popularna na całym świecie, choć brak jest najnowszych badań medycznych, które oficjalnie potwierdziłyby jej skuteczność.

Ponieważ metoda ta nie wymaga żadnej innej wiedzy, oprócz dokładnej znajomości pozycji Księżyca w urodzeniowym horoskopie kobiety, przedstawiamy ją, aby każdy mógł wyrobić sobie na jej temat własne zdanie. Nie jesteśmy jednak w stanie udzielić gwarancji na jej działanie, ale kto stara się o dziecko może sam wypróbować tą naturalną metodę. Czekamy też na ewentualne uwagi!

Teoretycznie cykl dr. Jonasa może służyć zapobieganiu niechcianej ciąży oraz planowaniu poczęcia wraz z płcią dziecka. Do badań nad tą metodą skłoniły dr Jonasa i jego zespół doniesienia pacjentek o zachodzeniu w ciążę, nawet jeśli zapłodnienie miało miejsce w okresie bliższym menstruacji niż owulacji. Według dzisiejszej wiedzy medycznej jest to niemożliwe, a spostrzeżenia kobiet na ten temat traktowane są po prostu jako pomyłka lub nieznajomość kalendarza. Niewielu lekarzy zresztą zwraca uwagę na to, co mówią do nich pacjentki, a szczególnie kobiety w ciąży traktowane są przez medyków jak niepełnosprawne umysłowo i fizycznie.

Założeniem tej metody jest teoria drugiego, ukrytego cyklu owulacyjnego. Pierwszy, normalny cykl, kończy się menstruacją. Drugi cykl, według entuzjastów tej metody, nie jest widoczny i zależy od pozycji Księżyca w chwili urodzenia się kobiety. Nauka nie potwierdza jego istnienia.

Według dr. Jonasa "ukryta" owulacja w drugim cyklu zachodzi w momencie, kiedy Księżyc jest w takiej samej odległości kątowej od Słońca, w jakiej znajdował się w momencie urodzenia się kobiety. Jeśli na przykład w horoskopie kobiety Księżyc znajduje się w odległości 60 stopni kątowych od Słońca, to kiedy znajdzie się na niebie w odległości 60 stopni kątowych, następuje owa "ukryta", tajemnicza owulacja. Ponieważ Księżyc obiega Zodiak w ciągu 28 dni, a więc raz w miesiącu znajduje się w takiej samej kątowej odległości od Słońca, w jakiej znajdował się w horoskopie urodzeniowym. Znaki zodiaku, w jakim znajdują się Słońce i Księżyc oczywiście mogą być inne, liczy się sama odległość kątowa pomiędzy Słońcem, a Księżycem.

Aby zapobiegać niechcianej ciąży wystarczy więc unikać zbliżeń w czasie owulacji - ale według obu cykli! Cykl pierwszy może ulegać zmianie - w zależności od zdrowia kobiety, pory roku, stresu, podróży, aktywności jajników.

Cykl drugi jest stały i łatwy do policzenia. Być może najlepiej jest starać się o dziecko w dni płodne obu cyklów, tak jakby akt seksualny w "ukrytym" cyklu w tajemniczy sposób sprzyjał poczęciu w drugim, normalnym cyklu menstruacyjnym. W ciągu roku oba cykle mogą się na siebie nakładać - to najlepsza chwila na poczęcie. Według dr. Jonasa daje to 99% pewność.

Spostrzeżenia słowackiego doktora dotyczyły też płci poczętego dziecka. Jeśli wierzyć tej metodzie to płeć dziecka zależy od znaku, w jakim przebywa Księżyc w momencie poczęcia, ale liczonym dla "ukrytego" cyklu, jeśli wtedy nastąpiło współżycie.

Znaki Barana, Bliźniąt, Lwa, Wagi, Strzelca i Wodnika sprzyjają poczęciu chłopca. Znaki Byka, Raka, Panny, Skorpiona, Koziorożca i Ryb sprzyjają poczęciu dziewczynki.

Swój osobisty cykl Jonasa można obliczyć na różnych internetowych stronach, za pomocą programów astrologicznych lub poprosić o obliczenie profesjonalnego astrologa.

-->

© 2007 - 2022 Albireo s.c.

Astroportal.pl to miejsce do nauki i pogłębiania wiedzy o astrologii. Portal prowadzą Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.