Astroportal.pl

Gazety z Merkurym w retro

Izabela Podlaska-Konkel

Wydawcy gazet nie zdają sobie pewnie sprawy, że podczas wyznaczania dnia, w którym pojawić się ma na rynku nowa gazeta, warto zapytać astrologa, czy jest to dobry dzień na taką premierę.

Bo mimo dobrej promocji, niższej od konkurencyjnych tytułów ceny i świetnego zespołu dziennikarzy, gazeta, która pojawi się po raz pierwszy w kioskach w dniu, kiedy Merkury jest w retrogradacji, ma małe szanse, aby zostać liderem rynku. Dotyczy to szczególnie dzienników i tygodników. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że taka gazeta jest skazana na szybki koniec. Od kilku lat obserwuję losy wielu polskich gazet. Przedstawiam tutaj fragment moich badań na temat wpływu pozycji Merkurego na popularność i żywotność gazet.

Merkury rządzi
W horoskopie gazety Merkury musi być dobrze położony, a nawet wzmocniony, ponieważ ta planeta odpowiada w astrologii za komunikację, przekazywanie informacji, sposób uczenia się, pisania i mówienia. Jest więc naturalnym patronem dziennikarzy i mediów. Jeśli gazeta wychodzi po raz pierwszy w dzień, kiedy Merkury jest w słabym położeniu, czyli nie jest w znaku swojego władztwa (Bliźnięta, Panna), wywyższenia (Panna) czy w znaku powietrznym (Bliźnięta, Waga, Wodnik), od razu widać, że wiadomości, jakie będzie ona przekazywać, nie będą ani najnowsze, ani rzetelne, ani co gorsze ciekawe dla czytelników. Ruch wsteczny, który bardzo osłabia działanie każdej planety, w przypadku Merkurego powoduje wiele komplikacji dla wydawców gazet: problem ze sprawną dystrybucją, duże opóźnienia na każdym etapie produkcji, a także brak dobrych dziennikarzy i aktualnych tematów, które przyciągną uwagę czytelników.

Merkury w retrogradacji zagraża szczególnie czasopismom, które wychodzą w naszych czasach, kiedy papierowe wydania powoli przegrywają z przekazem internetowym. Dlatego ciekawe było dla mnie obserwowanie, jak dawały sobie radę pisma, które ukazywały się w dniu, kiedy Merkury był w retrogradacji.

Nowy Dzień
Nowy projekt Agory wystartował w dniu, kiedy Merkury wchodził w ruch wsteczny. Horoskop postawiłam na godzinę 6.00 rano (jak w pozostałych horoskopach gazet, które tu omawiam), bo o tej porze w Polsce wykładana jest prasa w większości kiosków i miejsc, gdzie dostępne są gazety.

Horoskop dziennika Nowy Dzień

Nowy Dzień, pierwsze wydanie 14.11.2005 godz. 6:00 Warszawa
źródło: wiadomości w prasie, wikipedia.org


Kilkanaście minut przed 7 rano Merkury wszedł tego dnia w retrogradację, czyli po kilku tygodniach w progresjach sekundarnych najmocniejszy element gazety, Merkury, został poważnie osłabiony. Jego pozycja w znaku Strzelca, czyli na wygnaniu, też nie wskazuje na to, że ten dziennik będzie w stanie konkurować z gazetą o podobnym profilu czyli z Faktem, który wtedy już od dwóch lat był na rynku. Zawartość nie przekonała czytelników, że warto kupować nowe pismo. Agora nie mogła się zdecydować, czy ma to być tabloid, czy pismo o charakterze społeczno – kulturalnym. Czytelnicy pozbawieni sensacji nie byli zainteresowani nowym pismem. Nowy Dzień przestał się ukazywać już po czterech miesiącach, w lutym 2006 roku. Horoskop Nowego Dnia pokazuje jeszcze jedną słabość: Słońce jest w kwadraturze z Neptunem, a Jowisz w kwadraturze z Saturnem. Takie aspekty nie pomagają stanąć żadnemu przedsięwzięciu na nogi.


Magia gwiazd
We wrześniu tego roku zaczął ukazywać się ezoteryczny tygodnik Magia gwiazd. Jak widać, szewc bez butów często chodzi, bo astrologowie, którzy współpracowali z tą gazetą, albo nie przejęli się niefortunnym układem planet w dniu wydania pierwszego numeru, albo nie byli w stanie wpłynąć na decyzję wydawcy o pojawieniu się tytułu na rynku.

Horoskop tygodnika Magia Gwiazd


Magia gwiazd, pierwsze wydanie 24.09.2009 godz. 6:00 Warszawa
źródło: wiadomości w prasie

zień, w którym gazeta ukazała się w kioskach, był jednym z trudniejszych tej jesieni. Mimo że Merkury był w znaku Panny, czyli w swoim władztwie i wywyższeniu, to jednak jest w retrogradacji i tworzył aplikacyjną koniunkcję z malefikiem Saturnem. Od razu było widać, że najbardziej będzie szwankować dystrybucja. Co tydzień musiałam polować w kioskach na ten tygodnik, bo albo nie dowieźli, albo przywieźli za mało. Horoskop nowej gazety ma jeszcze oprócz tego kilka innych bardzo słabych punktów, szczególnie z perspektywy reguł elekcyjnych. Słońce w  pierwszym stopniu Wagi tworzy trudną kwadraturę z Plutonem. To zapowiada początkowe trudności z przebiciem się. Pod koniec października Saturn wszedł do znaku Wagi i utworzył niekorzystną koniunkcję ze Słońcem pisma. Jeśli byłoby to niemowlę, powiedziałabym, że dziecko poważnie zachoruje. W przypadku horoskopu nowej gazety oznacza to bardzo duże problemy finansowe i kłopoty z dystrybucją oraz pozycjonowaniem na półkach w salonach prasowych. Na pewno któryś z tych czynników zadziałał tak niekorzystnie, że 26 listopada ukazał się ostatni jak dotąd numer tygodnika Magia gwiazd, a wydawnictwo na razie zawiesiło ten projekt.

Dziennik Gazeta Prawna
Saturn w znaku Panny (władztwie i wywyższeniu Merkurego) nie był łaskawy dla rynku prasy na całym świecie. W Polsce dynamicznie rozwijający się od 2006 roku Dziennik, duża konkurencja dla Gazety Wyborczej, został latem tego roku kupiony od Axel Springer Polska przez grupę wydawniczą INFOR. Nowy wydawca połączył dwa swoje dzienniki w jeden. Od 14 września 2009 roku wychodzi więc twór o długim tytule Dziennik Gazeta Prawna. Niestety, Merkury był tego dnia w retrogradacji, nie zapowiada to więc moim zdaniem długiego życia tej nowej gazecie, a na pewno nie wysokiej pozycji na rynku. Merkury tworzy kwadraturę z Plutonem, która w 2010 roku uściśli się. Dodatkowo żywotność gazety osłabia aplikacyjna koniunkcja Słońca z Saturnem.

Horoskop Dziennik. Gazeta Prawna

Dziennik Gazeta Prawna, pierwsze wydanie 14.09.2009 godz. 6:00 Warszawa
źródło: wiadomości w prasie, wikipedia.org


Warto zauważyć, że Dziennik wybija się w tytule na prowadzenie. W horoskopie pierwszego wydania Dziennika (pierwsze wydanie 18.04.2006 godz. 6.00 Warszawa) Merkury jest w ruchu prostym, natomiast horoskop premiery Gazety Prawnej (pierwsze wydanie 22.10.1994 godz. 6.00 Warszawa)  ma Merkurego w retro. Słabszy horoskop pociągnął w dół lepszy, nowa gazeta odziedziczyła najgorsze cechy horoskopu połączonych gazet: Merkurego w retro i Światła w aspektach z malefikami. W październiku 2009 DGP był na dalekim piątym miejscu w rankingu polskich dzienników. Nie jest już więc zagrożeniem dla Gazety Wyborczej bezpośredniego konkurenta dawnego Dziennika.

Horoskop gazety Dziennik


Dziennik, pierwsze wydanie 18.04.2006 godz. 6:00 Warszawa
źródło: wiadomości w prasie, wikipedia.org

Horoskop Gazety Prawnej


Gazeta Prawna, pierwsze wydanie 22.10.1994 godz. 6:00 Warszawa
źródło: wiadomości w prasie, wikipedia.orgPrasowy lider
Jak widać bez dobrze położonego Merkurego gazeta nie ma szans na przebicie się na rynku, a na pewno trudno jest jej pokonać bezpośrednią konkurencję. Najpopularniejszy polski dziennik Gazeta Wyborcza ma w swoim horoskopie Merkurego w znaku Bliźniąt (swoje władztwo) w koniunkcji z benefikiem Jowiszem i Księżycem, który w horoskopie gazety oznacza czytelników. Mimo wielu prób, żadnej gazecie o podobnym profilu nie udało się dotąd pokonać Gazety Wyborczej na polskim rynku dzienników. Tylko tabloid Fakt wyprzedza ją w rankingach sprzedaży.

Horoskop Gazety Wyborczej

Gazeta Wyborcza, pierwsze wydanie 8.05.1989 godz. 6:00 Warszawa, źródło: wiadomości w prasie

 

Fascynują mnie horoskopy czasopism, ponieważ sama jestem dziennikarką i od podszewki widzę, jak ta praca wygląda i jak horoskop pierwszego wydania pisma wpływa na jego charakter i losy. Moje dalsze badania nad horoskopami prasy przedstawię w kolejnych numerach Trygonu.

Warszawa, 5 grudnia 2009 r.

Artykuł ukazał się w kwartalniku "Trygon" nr 4(5)/2009
Publikacja na stronie Astroportal.pl 24.07.2010 r.

Kursy i wykłady

  • KURSY ASTROLOGII
  • -->

    © 2007 - 2024 Albireo s.c.

    Astroportal.pl to miejsce do nauki i pogłębiania wiedzy o astrologii. Portal prowadzą Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.