Astroportal.pl

Serial "Seks w wielkim mieście" i zodiakalne archetypy

Izabela Podlaska-Konkel

Na polskich i światowych małych ekranach wciąż święci triumfy głośny serial „Seks w wielkim mieście”, który od od 1998 do 2004 roku bawił telewizyjną publiczność na całym świecie. Sukcesem i największym atutem tego filmu były cztery różne bohaterki, z którymi utożsamiały się kobiety pod każdą szerokością geograficzną. Co sprawiło, że te cztery charaktery skupiły w sobie wszystkie kobiece zalety i wady? Odpowiedź możemy znaleźć w astrologii. Każda z bohaterek „Seksu w wielkim mieście” reprezentuje jeden z czterech astrologicznych żywiołów.

Sex and the city
Plakat serialu "Sex and the city" (Seks w wielkim mieście), materiały producenta

Wieczna singielka Carrie – żywioł powietrza: Bliźnięta, Waga i Wodnik
Główna bohaterka i narratorka filmu Carrie Bradshaw ma zawód pasujący do żywiołu powietrza: jest dziennikarką piszącą o relacjach między kobietami i mężczyznami. Bliźnięta to znak, który odpowiada za komunikację, podróże, nieustanne mówienie, przekazywanie informacji i pisanie. Carrie nie tylko zajmuje się związkami (prywatnie i zawodowo), ale również jest zafascynowana światem mody – co doskonale odpowiada znakowi Wagi. Nieustannie w biegu, pełna życiowych wątpliwości i nie myśląca o przyziemnych sprawach Carrie ma w życiu jedno oparcie – swoje przyjaciółki. Ten jej rys charakteru wyraża cechy znaku Wodnika. Rozdarta między dwoma mężczyznami (podwójność znaku Bliźniąt) boi się stanąć przed ołtarzem i powiedzieć sakramentalne tak.

Lubiąca seks Samantha – żywioł ognia: Baran, Lew i Strzelec
Dumna jak Lew i energiczna jak Baran Samantha Jones lubi jak tak Strzelec głośno opowiadać o swoich łóżkowych przygodach nawet w restauracji. To najbardziej malownicza i kontrowersyjna postać filmu, która wyraża energię żywiołu ognia. Samantha lubi seks i traktuje go jako życiową rozrywkę i zaspokojenie swoich biologicznych potrzeb. Ze znaku Barana ma niespożytą energię i chęć coraz to nowych erotycznych przygód. Lubi zdobywać mężczyzn, ale nie umie długo przy nich wytrwać. Upodobanie do wyrafinowanego seksu i łóżkowych eksperymentów to wpływ znaku Lwa i Strzelca. Ma odwagę związać się z dużo młodszym od siebie mężczyzną, do czego potrzeba energii i pewności siebie znaków ognistych.

Romantyczna Charlotte – żywioł wody: Rak, Skorpion i Ryby
Charlotte York wierzy, że znajdzie swoją drugą połówkę i będą razem żyli długo i szczęśliwie. Takie przekonania mają osoby spod znaku Ryb, który jest najbardziej romantycznym znakiem w zodiaku. Charlotte zmaga się z problemem posiadania dzieci : ze swoim pierwszym mężem stara się zajść w ciążę. Znak Raka związany jest w astrologii z macierzyństwem, opieką i domem rodzinnym. Jej starania zostają nagrodzone, ale dopiero w drugim związku. Wpływ znaku Skorpiona na jej postać jest pokazany jako upór w dążeniu do celu, silne przyciąganie seksualne, jakie odczuwa wobec swojego prawnika, poronienie pierwszego dziecka, a także gotowość zmiany religii, aby tylko być z ukochanym.

Praktyczna Miranda – żywioł ziemi: Byk, Panna i Koziorożec
Prawniczka stojąca twardo na ziemi wyraża cechy znaku Byka – dba skrupulatnie o swoje finanse, jako pierwsza przestaje wynajmować i ma swoje własne mieszkanie. Miranda Hobbes umie zaplanować swój dzień, miesiąc, a nawet rok z dużym wyprzedzeniem. Jeśli jednak pojawi się coś, czego nie przewidziała, a co zmienia nieodwołalnie jej życie – czyli miłość do barmana Steve'a i wspólne dziecko – umie szybko przystosować się do planu B, czym wyraża archetypowe cechy znaku Panny. Miranda ma dużo zahamowań w życiu uczuciowym i erotycznym, to jej przytrafiają się najdziwniejsi partnerzy. Wpływ zodiakalnego Koziorożca sprawia, że ta postać powoli się zmienia w filmie, a Miranda z czasem dojrzewa i prowadzi najbardziej stabilne i satysfakcjonujące życie u boku męża, z którym wychowuje dziecko.

Piąty element czyli mężczyźni w „Seksie w wielkim mieście”
Ważnym elementem filmu są oczywiście mężczyźni, którzy pojawiają się u boku bohaterek. I tak jak one są różnorodni, choć też można ich opisać według zodiakalnego klucza. Dwaj rywale o serce Carrie, czyli przedsiębiorca Mister Big (Duży) i artysta stolarz Aidan wykazują cechy ziemskiego znaku Byka. Trudno im dotrzeć do wrażliwej i zmiennej Carrie, ani ona, ani oni nie poddają się jednak łatwo.

Barman Steve, mąż Mirandy, jest optymistyczny i beztroski jak ognisty Strzelec. Stanowią razem parę przyciągających się przeciwieństw, ale to dzięki niemu Miranda jest w stanie przełamać swój strach przed związkami i otworzyć się na miłość.

Obydwaj mężczyźni życia Carlotte: pierwszy mąż Trey i drugi mąż Harry zdradzają wpływy ziemskiego znaku Panny. Pierwszy jest poukładanym życiowo, ale zbyt sztywnym chirurgiem. Drugi jest prawnikiem, który rygorystycznie przestrzega religijnych wskazówek, jeśli chodzi o sprawy małżeństwa, a do tego ma swobodne podejście do higieny i dbania o swój wygląd. Charlotte swoją łagodnością równoważy te ich cechy charakteru.

Choć trudno policzyć, z iloma mężczyznami spała Samanta, to tylko dwóch z nich zostało w jej sercu na dłużej: hotelarz Richard i aktor Jerry Jerrod. Pierwszy spełnia marzenia Samanthy o dostatnim i wystawnym życiu. Drugi zaspokaja wszystkie jej erotyczne fantazje, a kiedy okazuje się, że Samanta jest chora, pomaga jej przez to przejść. Obaj, tak jak Samantha, mają ognisty temperament, co stanowi na ekranie wyjątkowo wybuchową mieszkankę.

Lipiec 2008 r.

Pierwsza publikacja w tygodniku "Gwiazdy mówią" w lipcu 2008 r., publikacja na astroportal.pl wrzesień 2008 r., ostatnia edycja 2.11.2013.

-->

© 2007 - 2022 Albireo s.c.

Astroportal.pl to miejsce do nauki i pogłębiania wiedzy o astrologii. Portal prowadzą Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.