Astroportal.pl

Aspekty Słońca i Saturna - wstęp

Mił‚osł‚awa Krogulska

Aspekty Słońca i Saturna w horoskopie indywidualnym to bardzo obszerny temat, którego nie sposób wyczerpać w krótkim artykule. Bowiem ile horoskopów, tyle możliwości ich realizacji i dróg życiowych. Dlatego proszę Czytelników o traktowanie poniższego opracowania jako wskazówek, a nie zamkniętego zbioru astrologicznych reguł.

Czas obiegu Saturna wokół zodiaku to 29,5 lat. W jednym znaku zodiaku Saturn gości przez 2,5 roku. W horoskopie urodzeniowym możliwe są wszystkie aspekty Słońca do Saturna, bo Saturn jest planetą zewnętrzną. W dawnej astrologii Saturn był najdalszą planetą i jego sferę postrzegano jako granicę pomiędzy naszym światem, a sferą gwiazd stałych. Dalej niż Saturn sięgnąć nie można było, a jak wiadomo to, co najbardziej odległe, bywa przerażające. Słońce symbolizowało narodziny i światłość, a Saturn śmierć i ciemność.

Słońce
Słońce w horoskopie urodzeniowym jest podstawową siłą życiową. Wyraża naszą tożsamość, wskazuje na cele życiowe i sposób ich osiągania. Jego pozycja oraz aspekty pozwalają wskazać, jak działamy, co nas motywuje, jaki rodzaj energii jest dla nas najbardziej harmonijny i sprzyjający.

Słońce pokazuje, kim jesteśmy jako indywiduum, jaką mamy świadomość samych siebie. Jako źródło naszej energii Słońce jest przez świadomość silnie rozpoznawalne. Kiedy ktoś zadaje nam pytanie „spod jakiego znaku zodiaku jesteś?”, wtedy uwaga kieruje się na Słońce. Inne elementy horoskopu mogą nie być przez nas postrzegane jako tak oczywiste i szybko rozpoznawalne w naszej psychice. Kiedy Słońce w horoskopie jest mocno stłumione przez planetarne aspekty, w opinii otoczenia może nie wyrażać cech przypisywanych znakowi zodiaku, w jakim ma posadowione Słońce. Może mieć także problem ze zdefiniowaniem swoich celów życiowych.

Według tradycji Słońce jest „słabe” kiedy znajduje się w VI i XII domu horoskopu oraz kiedy odbiera przeważającą liczbę złych aspektów do planet maleficznych. W astrologii horarnej i medycznej Słońce jest „słabe” także kiedy przebywa w znaku Wodnika, co nie odnosi się do astrologii urodzeniowej. Wynika to stąd, że dawniej znakiem Wodnika władał Saturn. Słońce jako najważniejsza planeta jest zawsze benefikiem. Saturn wręcz przeciwnie – w tradycji astrologicznej uznawany był za planetę maleficzną i czego się w aspekcie nie dotknął, to popsuł, a w uznaniu swoich zasług nie doczekał się innego tytułu jak „Wielki Malefik”.

Saturn
Saturn jako planeta ma naturę męską. Jest planetą dzienną, o naturze zimnej i suchej, należy do żywiołu ziemi. Według dawnej klasyfikacji astrologicznej osoby, w których horoskopach Saturn jest silną planetą, cechuje charakter melancholiczny.

Różni autorzy w różnych wiekach byli zasadniczo zgodni, co do tego, że:
1) osobom z silnym Saturnem jest często zimno,
2) są flegmatyczni w zachowaniu, ostrożni, chorowici i ogólnie wątli,
3) mają charakter pasywny i uparty,
4) ich skóra jest wysuszona, ogólnie są odwodnieni i mogą cierpieć na schorzenia z tym związane,
5) mają tendencję do tłumienia swoich uczuć oraz introspekcji,
6) cierpią z powodu poczucia samotności i niezrozumienia przez innych, ale sami są niewrażliwi na cudze uczucia,
7) mają bardzo dobrą pamięć i rozumowe podejście do życia.

Wszystkie te cechy przypominają nam opisy charakteru osób z silnym wpływem Saturna oraz znaku Koziorożca w horoskopie. Także osoby, w których horoskopach mamy do czynienia z aspektami Słońca do Saturna, mogą przypominać zodiakalne Koziorożce lub odnajdywać się w charakterystyce tego znaku, nawet jeśli nie jest on obsadzony planetami czy osiami w ich horoskopie. Planety zewnętrzne i społeczne, jeśli znajdują się w aspektach do Słońca, mogą dominować jego energię i w efekcie sprawiać, że najpierw widoczna będzie energia planety, a dopiero potem znaku zodiaku Słońca.
Problemy z Saturnem

Saturn w horoskopie zazwyczaj pokazuje nam, gdzie mamy coś do zrobienia, zyskania i wydarcia od losu. Jeśli tylko uwierzymy w możliwość realizacji naszego celu i choć trochę się postaramy, istnieje szansa, że się nam w końcu uda. Pozycja Słońca (znak, dom, aspekty) wskazuje, gdzie w horoskopie jest źródło naszej kreatywności, swobodnej ekspresji i radości życia. Pozycja Saturna (znak, dom, aspekty) pokazuje, gdzie w jakiś sposób czujemy się lub rzeczywiście jesteśmy słabsi, gorsi i nieprzystosowani. Właśnie z tego powodu na to miejsce zwracamy w horoskopie uwagę, ponieważ pod plasterkiem z napisem „Saturn” ukrywają się przez całe lata jątrzące się rany.

Tą saturnową ranę w swoim horoskopie ludzie najczęściej zaleczają poprzez rytuały i nawyki związane z pracą i systematycznością. „Musisz przepracować swojego Saturna” to zdanie, które podczas astrologicznych dyskusji doprowadza mnie do szału. „Przepracowanie” Saturna to nie relaksacja, ale poważne i często bolesne psychiczne zadanie.
Przepracowanie Saturna

Saturn zwykle przynosi doświadczenia związane z tym, że coś istotnego się człowiekowi nie udaje w sferze życia wskazanej przez dom lub aspekty Saturna. Zwykle jeśli osobie takiej coś nie uda się jeden raz, to albo nie podejmuje próby ponownie, albo ponawia ją w identyczny co poprzednio sposób, co przypomina uparte walenie głową w ścianę. Metodą na „przepracowanie” Saturna nie jest powtarzanie w kółko tej samej próby, ale zmiana strategii w dążeniu do celu, co właśnie dla osób saturnicznych stanowi nie lada wyzwanie. Powyższa uwaga ma zastosowanie także do problemów związanych z tranzytami Saturna, o czym będę pisać w oddzielnym artykule.

Charakterystyczne wypowiedzi dla osób z trudnymi i nierozwiązanymi aspektami Saturna do Słońca to:

    „nie zasługuję na to”,
    „nigdy się nie uda”,
    „nie daję rady, bo obiektywne przeciwności są za duże”,
    „to jest po prostu niemożliwe”,
    „takie jest życie, tak musi być”,
    a przypadku porażki pojawia się zwykle konkluzja „ja wiedziałem, że tak będzie”.

Trudne aspekty Słońce - Saturn
Tam, gdzie w horoskopie znajduje się Słońce chcemy działać, chwalić się, istnieć, przeżywać radość. Każdy aspekt Saturna do Słońca te tendencje będzie tłumić i może przeszkadzać w swobodnej ekspresji. Często w opinii otoczenia osoby takie swobodnej ekspresji po prostu mają i sprawiają wrażenie zamkniętych, choćby same twierdziły, że są niezwykle otwarte i spontaniczne.

Saturn w aspektach do Słońca zwykle przynosi poczucie ograniczenia i świadomość tego, że są pewne granice i bariery, z którymi w życiu trzeba się zmierzyć. Jego działanie w aspektach do Słońca nadaje charakterowi „koziorożcowy” rys, a więc widoczna jest ostrożność, zachowawczość w działaniu, cierpliwość i niewystawianie się przed szereg.

Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy Saturn wywiera bardzo mocny wpływ na Słońce, czyli znajduje się w twardym aspekcie koniunkcji, opozycji i kwadratury. Im mniejsza orba, tym silniejsze działanie. Aspekty takie przynoszą późne odkrycie swoich umiejętności i mniejszą pewność siebie w młodym wieku. Posiadacz takiego aspektu zwykle w jakiś sposób czuje się bardziej ograniczony, niepewny i słabszy od swojego otoczenia – paradoksalnie może to motywować do ciężkiej pracy, pozostaje jednak pytanie czy ta praca jest tym, co dana osoba rzeczywiście chciałaby w życiu robić.

 
Czytaj dalej:
Aspekty Słońca i Saturna - charakterystyka osób
Aspekty Słońca i Saturna - opis aspektów 

Miłosława Krogulska, astrologMiłosława Krogulska jest astrologiem, dziennikarką oraz nauczycielem astrologii i tarota. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego i brytyjskiego The Astrology Association of Great Britain. Razem z Izabelą Podlaską prowadzi strony www.Astroportal.pl oraz www.Czary.pl, a także jest współwydawcą kwartalników: „Astrologia Profesjonalna” oraz „Tarocista”. Mieszka w Warszawie.

-->

© 2007 - 2022 Albireo s.c.

Astroportal.pl to miejsce do nauki i pogłębiania wiedzy o astrologii. Portal prowadzą Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.