Astroportal.pl

Aspekty Słońca z Marsem - opis aspektów

Mił‚osł‚awa Krogulska

W miarę upływu lat u wszystkich posiadaczy aspektu Słońce - Mars, bez względu na płeć, charakter (w opinii otoczenia) łagodnieje. Mars jest planetą młodości, a więc kiedy szaleje, wtedy Słońce w rytm prób i błędów uczy się jak konstruktywnie wykorzystać marsową energię.

To, że gryźliśmy i drapaliśmy w piaskownicy, nie oznacza, że będziemy to robić w dorosłym życiu, kiedy nasza świadomość siebie (w optymistycznym wariancie astrologi) powinna wzrastać. Agresywne zachowania mogą stać się zdrowo asertywnymi, a pragnienie bycia liderem doprowadzić może do zdobycia prawdziwego autorytetu i umiejętności motywowania innych. Wbrew pozorom energia Marsa jest słabsza niż siła Słońca, które jest "światłem horoskopu". Problemy wynikające z aspektów Słońce - Mars powinny być traktowane jako pewne "zaburzenie" energii Słońca. Przy interpretacji horoskopu kluczowa jest domifikacja i pozostałe aspekty Marsa, jako symbol tego, przed czym się buntujemy i przed czymś w jakiś sposób chcemy uciec, jeśli Słońce i Marsa łączą twarde aspekty. Aspekty łagodne wskazują raczej na pozytywny rodzaj motywacji. Kiedy posiadacz takiego aspektu solarną energią odważnie wniknie w powody, dla których Mars w jego życiu wciąż tupie nogą, wtedy odkryje potężne źródło siły, które tkwi w nim samym. "Mars to siła Słońca" mawiali astrologowie egipscy. A kto nie ma aspektu Słońce - Mars w urodzeniowym horoskopie, ten i tak z zasygnalizowanym tu tematem będzie się musiał w swoim życiu zmierzyć w progresjach lub dyrekcjach.
Szczegółowy opis aspektów

Teraz podaję ogólne hasła dla poszczególnych aspektów. Przy interpretacji należy również uwzględnić cechy aspektów Słońca z Marsem, które wymieniłam powyżej jako wspólne dla wszystkich aspektów.

Słońce w koniunkcji z Marsem:
   - poczucie własnej siły, silna wola,
   - potrzeba skupiania na sobie uwagi innych,
   - "po mojemu, albo wcale",
   - nastawienie na cel, zwycięstwo za wszelką cenę,
   - inspirowanie, dodawanie odwagi,
   - nie słuchanie krytyki, agresja wobec sprzeciwu otoczenia,
   - wszystko bierze do siebie, zawsze "o niego chodzi",
   - skłonność do hazardu, gier, ryzyka, sportów ekstremalnych,
   - nieumiejętność czekania i proszenia o cokolwiek, uporczywe domaganie się czegoś.

Słońce w trygonie lub sekstylu z Marsem:
  - radość życia, powodzenie, zdrowe poczucie własnej siły,
  - energia, przedsiębiorczość, odwaga,
  - wciąż nowe zainteresowania, szukanie inspiracji,
  - dobra komunikacja z innymi,
  - chęć i dar uczenia innych,
   - umiejętność wywierania skutecznego wpływu na otoczenie,
   - czasami zdarza się jednak, że dochodzą do głosu negatywne znaczenia aspektu (szczególnie jeśli Słońce lub Mars odbierają dodatkowo twarde aspekty od innych silnych planet, np. Saturna, Urana, Plutona).

Słońce w kwadraturze z Marsem:
   - zjadająca człowieka ambicja, entuzjazm, wielkie cele,
   - problem z koncentracją, porzucanie rozpoczętych spraw,
   - zmienność nastrojów i zachcianek, brak cierpliwości,
   - krytyczne podejście do samego siebie oraz w konsekwencji innych, wielkie wymagania i pretensje, "nic i nikt nie jest dostatecznie dobre",
   - tłumiona i nagle wybuchająca złość i agresja,
   - potrzeba wolności i niezależności, ucieczka od długodystansowych zobowiązań,
   - zaborczość, skupianie na sobie uwagi, awanturnictwo,
   - nie zwracanie uwagi na emocjonalne potrzeby innych,
   - w miłości chcą tego, kogo akurat nie mają; szybko tracą zainteresowanie tym, co zdobyli, wypadki i zranienia przez pośpiech i nieuwagę,
   - prowokowanie silniejszych od siebie, aby udowodnić sobie swoją siłę, czasami uzależnienie od adrenaliny, ekstremalne sporty i prowokacje.

Słońce w opozycji z Marsem
W przypadku tego aspektu Mars jest w retrogradacji, a więc właścicielowi opozycji niezwykle trudno jest określić swoje cele życiowe. Może mieć wrażenie, że jest ograniczany, okoliczności są niesprzyjające, życie jest ciągłą walką z drapieżnym otoczeniem i przetrwają najsilniejsi. Osoby takie wykorzystują otoczenie do realizacji własnych celów, w skrajnych przypadkach przyklejają się do silniejszych od siebie, aby samemu zyskać na znaczeniu.

   - trudny aspekt w codziennym życiu, "wielka niezgoda",
   - chce czegoś zupełnie innego, niż akurat może mieć,
   - potrzeba udowadniania innym swojej wartości, zawsze musi być lepszy od innych,
   - walka ze sobą samym i otoczeniem, na które rzutuje się swoje własne emocjonalne problemy i obawy; niespożyta energia,
   - wojownik, który nie odstąpi od bitwy, choćby miał umrzeć,
   - poczucie bycia niezrozumianym, bycia "nie na miejscu",
   - problemy z dotrzymywaniem umów i lojalnością,
   - w miłości poszukiwanie idealnej osoby, która spełni każdą zachciankę; zazdrość, kontrola, podejrzenia.

Choć półsekstyl i kwinkunks nie należą do dużych aspektów, to obecność tych aspektów między Słońcem a Marsem wskazywać może na zaistnienie w życiu opisanych wyżej sytuacji. Kwinkunks i półsekstyl traktuję raczej jak trochę słabiej działające aspekty twarde, z racji niezgodności znaków zodiaku (pod względem jakości i żywiołu), jakie łączą kwinkunks i półsekstyl.

Zakres aspektów
Orby, a więc zakresy stopni, w których uznaje się, że aspekt działa, są w astrologii sprawą dyskusyjną. Różni autorzy podają dla aspektów Słońca i Marsa różne orby, a wielu astrologów z pewnością ma w tej sprawie swoje spostrzeżenia. Zakładam, że orba dla koniunkcji i opozycji to 10 stopni; dla kwadratury i trygonu Marsa to 8 stopni, dla sekstylu 6 stopni, dla kwinkunksu i półsekstylu 3 stopnie. Czasami jestem jednak skłonna odejść od tej zasady i rozszerzyć orbę. "Astrologia to nie piekarnia, ani nie apteka", jak twierdzi Leszek Weres i zdarza się, że nawet przy dokładnej orbie działanie aspektu nie przejawia się na pierwszy rzut oka. Trzeba wtedy głębiej poszukać zgodnych z rzeczywistością znaczeń. Oczywiście im dokładniejszy aspekt, tym silniejsze jest jego działanie i odwrotnie.

Nie należy tu na siłę dopasowywać się do tego, co twierdzą podręczniki i autorytety. Lepiej popatrzeć nie tylko na horoskop, ale i na człowieka. Jeśli ktoś JEST marsowy, zachowuje się marsowo lub stwarza otoczeniu marsowe kłopoty, a orba na przykład dla koniunkcji w horoskopie pokazuje nie 10, a 11 stopni, to możemy uznać, że ten aspekt mimo wszystko działa. "Jeśli coś kwacze jak kaczka i chodzi jak kaczka, to z pewnością jest to kaczka" - mawia przysłowie (proszę bez podtekstu, nie wszystkie Bliźnięta kwaczą!).

Elvis Presley horoskop

Horoskop Elvisa Presley'a, dane w naszej Bazie dat i horoskopów

Dobrą ilustracją tego przykładu jest horoskop Elvisa Presleya . W książce Astrologia samopoznania (ciekawa i polecam!) Wojciech Jóźwiak podaje horoskop Króla jako przykład osoby z nie aspektowanym Marsem. Jeśli jednak rozszerzymy nieco zastosowaną przez W. Jóźwiaka dla kwadratury orbę z 5 stopni, odkryjemy, że Marsa i Słońce w horoskopie Elvisa łączy aspekt kwadratury (Słońce 17 stopni Koziorożca, Mars 12 stopni Wagi). W końcu Elvis był bożyszczem kobiet i ikoną seksu, szalał z gitarą i jednoznacznie kręcił biodrami, co w przypadku mężczyzny wydaje się niemożliwe do osiągnięcia bez silnego Marsa w horoskopie. Biografowie Króla podają, że cierpiał on na nadpobudliwość ruchową, bywał porywczy, z natury żarłoczny, kolekcjonował samochody i jak na źle zrealizowany marsowy aspekt przystało, zmarł na atak serca.

Marsowe ciekawostki
W Podróżach Guliwera wydanych w roku 1726 Jonathan Swift wspomina o odkryciu dwóch księżyców Marsa. 150 lat później dwa marsowe księżyca odkrył Asaph Hall. Nazwano je Phobos i Deimos, nazwy zaproponował Henry Madan, dziadek Venetii Burney, która wymyśliła nazwę Pluton.

Pod koniec XIX wieku włoski astronom Schiaparelli dostrzegł na powierzchni Marsa tajemnicze kanały. W 1938 roku Orson Welles uczynił Marsa domem kosmitów w słuchowisku "Wojna Światów", które wyemitowane w radiu wieczorową porą wywołało porządny atak paniki w całym Nowym Jorku.

W życie na Marsie wierzył Percival Lowell. Lowell był niestrudzonym poszukiwaczem Plutona, który zresztą został odkryty po jego śmierci. Mam nadzieję, że w kwestii kosmitów na Marsie Lowell jednak się mylił.

Artykuł jest zapisem wykładu, jaki odbył się podczas warsztatów astrologicznych w 2006 r. w Warszawskiej Szkole Astrologii prowadzonej przez Miłosławę Krogulską i Izabelę Podlaską. Publikacja na astrologicznym portalu Astroportal.pl 1.08.2007. Ostatnia aktualizacja 10.07.2013.

Czytaj również:
Aspekty Słońca z Marsem - wstęp
Aspekty Słońca z Marsem - charakterystyka osób

Miłosława Krogulska, astrologMiłosława Krogulska jest astrologiem, dziennikarką oraz nauczycielem astrologii i tarota. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego i brytyjskiego The Astrology Association of Great Britain. Razem z Izabelą Podlaską prowadzi strony www.Astroportal.pl oraz www.Czary.pl, a także jest współwydawcą kwartalników: „Astrologia Profesjonalna” oraz „Tarocista”. Mieszka w Warszawie.
  

-->

© 2007 - 2022 Albireo s.c.

Astroportal.pl to miejsce do nauki i pogłębiania wiedzy o astrologii. Portal prowadzą Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.