Astroportal.pl

Wenus planeta miłości

Mił‚osł‚awa Krogulska

Blask Wenus na niebie zachwyca i zadziwia swą jasnością. Jak przystało na planetę bogini miłości, zdaje się być niewidoczna w blasku dnia. Jej pora to poranek lub wieczór, gdy Słońce jest w okolicy horyzontu. Towarzyszy kochankom, spiskowcom i tym wszystkim, którzy szukają natchnienia o świcie.

Wenus włada dwoma znakami zodiaku: ziemskim Bykiem i powietrzną Wagą. W znaku Byka jest władczynią zmysłowej miłości, udanych interesów, urodzaju i piękna ciała oraz przyrody. W znaku Wagi Wenus staje się bardziej wysublimowana. Włada wyższą sztuką, dyplomacją, przyjemnością czerpaną z gier. W Byku jest naturalnym, niezmienionym pięknem. W Wadze jest pięknem, które powstało z celowego przekształcenia otoczenia.

W horoskopach Wenus mówi nie tylko o powodzeniu w miłości, ale też o umiejętności wyrażania swoich uczuć. Kto ma ją „wysoko nad horyzontem” lub w koniunkcji z planetą Jowisz, ten według astrologicznej tradycji nie musi obawiać się biedy i samotności.

Jednak Wenus to nie tylko same przyjemności! Jej druga strona to skłonności do nadmiernego pobłażania sobie, unikania odpowiedzialności i także obżarstwo i zwyczajne lenistwo. Wenus skłania do odkładania spraw na później, czekania na pomoc, pokładania całej nadziei w szczęśliwym trafie.

Kiedy jesteśmy poddani jej wpływowi, rzeczywiście możemy liczyć na wiele dobrych wydarzeń, a trudności okazują się mniejsze. Jednak aby w pełni wykorzystać cały potencjał Wenus powinniśmy wiele spraw wziąć we własne ręce!

Tradycyjne znaczenia Wenus w znakach zodiaku:

Wenus w znaku Barana – sprzyja romansom i zauroczeniu od pierwszego wejrzenia,

Wenus w znaku Byka – sprzyja zmysłowi do interesów,

Wenus w znaku Bliźniąt – sprzyja pięknemu wysławianiu się,

Wenus w znaku Raka – sprzyja miłości macierzyńskiej i dobrym relacjom z rodziną,

Wenus w znaku Lwa – sprzyja rozwojowi talentu aktorskiego,

Wenus w znaku Panny – sprzyja dobremu zdrowiu,

Wenus w znaku Wagi – sprzyja zabawie i dobrym znajomościom,

Wenus w znaku Skorpiona – sprzyja zyskom i namiętnym romansom,

Wenus w znaku Strzelca – sprzyja radości życia i podróżom,

Wenus w znaku Koziorożca – sprzyja długiemu życiu,

Wenus w znaku Wodnika – sprzyja powodzeniu w towarzystwie,

Wenus w znaku Ryb – sprzyja karierze artystycznej.

Dom horoskopu, w którym przebywa Wenus wskazuje na dziedzinę życia, w której łatwo osiągniemy sukces. To także nasza wewnętrzna przystań i ostoja – dziedzina, z której czerpiemy przyjemności i siłę do życia. Pozycja Wenus także zdradza astrologowi jak się bawimy, jakim gatunkiem sztuki pragniemy się otaczać, a nawet jakiej muzyki słuchamy. W koniunkcji z innymi planetami Wenus działa dobroczynnie, choć w powiązaniu ze Słońcem lub Ascendentem sprawia, że pragniemy czuć się jak prawdziwy „pępek świata”.

W horoskopach porównawczych dwóch osób ceniona jest koniunkcja Wenus partnerów lub dobre aspekty pomiędzy Wenus a planetami osobistymi. Wiele dobrze dobranych par ma w swoich porównawczych horoskopach koniunkcję Wenus i Słońca lub Wenus, Marsa albo Księżyca. Wenus w znakach tego samego żywiołu to także dobry znak dla pary – pokaże, że mogą podobnie spędzać czas i mieć podobny gust. W astrologii bowiem lepiej ocenia się pary o horoskopach podobnych. Choć przeciwieństwa się przyciągają, to z podobnym człowiekiem łatwiej się na co dzień porozumieć.
Rzymska bogini Wenus utożsamiana była z grecką Afrodytą. Boginie władały swa planetą, uznaną za symbol miłości i płodności. Symbolicznie związana z kobietami planeta Wenus ma swoje nastroje i tajemnice.

Powierzchnię jej zasłaniają ciemne, gęste chmury. Otulają planetę tak skutecznie, że jej temperatura (450 stopni Celsjusza) podnosi się. Astronomowie uważają, że grube chmury zatrzymują ciepło, a planeta miłości doświadcza efektu cieplarnianego. Podobnie jak Księżyc, ma też różne fazy, co można zaobserwować z Ziemi. Odwrotnie jednak niż w przypadku Księżyca, kiedy Wenus jest w pełni, to jej blask jest najsłabszy. Kiedy jest w fazie sierpa, to astronomowie dostrzegają wtedy subtelną słabą poświatę, która rozjaśnia niewidoczny fragment tarczy. To jedna z niewyjaśnionych zagadek tej planety!

Wenus jest niewiele mniejsza od Ziemi. Obiega Słońce w odległości mniej więcej równej dwóm trzecim promienia orbity ziemskiej. Znajduje się wewnątrz orbity ziemskiej. Oznacza to, że Wenus znajduje się na niebie podczas gdy jest dzień, przez co dla obserwatora wydaje się niewidoczna. Można ją jednak dostrzec przed wschodem lub po zachodzie Słońca. Trzeba skierować wzrok przed Słońce, które wstaje na wschodzie albo śledzić je wzrokiem kiedy zachodzi. Wprawiony obserwator może dostrzec Wenus także w dzień, szczególnie jeśli ustalił wcześniej gdzie jej szukać.

Dawniej sądzono, że Wenus to dwie różne gwiazdy. Wenus, która pojawiała się na wschodzie nazywano Gwiazdą Poranną (albo Luciferem), a Wenus widzianą o zachodzie zwano Gwiazdą Wieczorną (albo Hesperusem). Wenus Poranna jest szczególnym symbolem w wielu religiach świata. W chrześcijaństwie stanowi symbol Chrystusa, który zwycięża ciemność i zło. W wielu rejonach Polski mówi się o niej także jako o gwieździe Najświętszej Panienki i wita się ją pobożną modlitwą.

Tradycyjnie dniem, którym włada Wenus jest piątek. Jej kolory to różowy, pomarańczowy i brązowy. W dawnych wiekach sporządzano talizmany i amulety, które wspomagały dobroczynne działanie Wenus. Zwykle sporządzano je z różowych kamieni i miedzi, a przedstawiały boginię w rogiem obfitości.

Warszawa, sierpień 2003 rok

Artykuł opublikowano na Astroportal.pl 1.09.2007. Ostatnia aktualizacja 20.04.2013

Miłosława Krogulska, astrologMiłosława Krogulska jest astrologiem, dziennikarką oraz nauczycielem astrologii i tarota. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego i brytyjskiego The Astrology Association of Great Britain. Razem z Izabelą Podlaską prowadzi strony www.Astroportal.pl oraz www.Czary.pl, a także jest współwydawcą kwartalników: „Astrologia Profesjonalna” oraz „Tarocista”. Mieszka w Warszawie.

Kursy i wykłady

  • KURSY ASTROLOGII
  • -->

    © 2007 - 2024 Albireo s.c.

    Astroportal.pl to miejsce do nauki i pogłębiania wiedzy o astrologii. Portal prowadzą Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.