Astroportal.pl

Wstęp do astrologii horarnej

Tomasz Wiński

Astrologia horarna jest bardzo starą odmianą astrologii, która wykorzystuje bardzo dużo różnych technik znanych astrologom od wieków. Obecnie ta dziedzina astrologii zdobywa coraz więcej zwolenników - praktyków na całym świecie.

Czy on mnie na prawdę kocha?

Kiedy rząd poda się do dymisji?

Gdzie jest mój kot?

Czy zainwestować w nieruchomości?

Astrologia horarna jest sztuką udzielania precyzyjnych, konkretnych odpowiedzi na precyzyjnie i konkretnie zadane pytania. Niezależnie od tego, czy chodzi o miłość, karierę, zdrowie, czy prognozę pogody na weekend – udziela w szybki, prosty i dokładny sposób odpowiedzi na pytania, które są treścią naszego życia.

Jest to gałąź astrologii praktykowana i znana od starożytności. Co więcej, to właśnie astrologia horarna była od starożytności podstawą praktyki astrologicznej. W Indiach znana była jako Prasna Shastra (w sanskrycie prasna oznacza pytanie). Jest to gałąź astrologii wedyjskiej, która jest do dzisiaj znana w Indiach, a najbardziej zaawansowanymi jej ścieżkami są tzw. Astamangalam Prasna i Deva Prasna stosowane w Kerali. Stan Kerala w południowo-zachodnich Indiach do czasów obecnych słynie z popularności i powszechnego stosowania astrologii horarnej.

Na kontynencie europejskim, ostatnim, najbardziej znanym w historii astrologiem, zajmującym się astrologią horarną, był astrolog angielski William Lilly (1602-1681). Fundamentalnym dziełem jego życia była Christian Astrology, która do dzisiaj jest wznawiana w druku i powszechnie używana przez współcześnie praktykujących astrologów horarnych.

W czasach nam współczesnych astrologia horarna jest popularna i powszechnie stosowana głównie w Wielkiej Brytanii, względną popularnością cieszy się także w USA, Niemczech, Francji oraz innych krajach zachodniej Europy. Do najbardziej znanych astrologów praktykujących astrologię horarną, posługujących się technikami stosowanymi i opisanymi przez Williama Lilly, należą przede wszystkim astrolodzy brytyjscy - Olivia Barclay (zm. w 2001 r.), Barbara Dunn, John Frawley, Deborah Holding, Susan Ward, a także astrolodzy amerykańscy - J. Lee Lehman i Christopher Warnock.
Jak to się robi?

Na czym polega sztuka horarnej dywinacji? Astrolog przystępuje do odpowiedzi na pytanie, obliczając horoskop na dokładny moment i miejsce postawienia pytania. Odpowiedzią może być proste tak lub nie, ale w rzeczywistości horoskop horarny daje głęboki wgląd w sytuację związaną z danym pytaniem, dotyczący całego kontekstu, motywów pytającego i innych osób związanych z daną sprawą, możliwych rozwiązań, czasu nastąpienia zdarzenia, itd.

Jedną z różnic między astrologią horarną a innymi gałęziami astrologii jest to, że posiada ona swój własny, bardzo ścisły i spójny system zasad. Żadna inna gałąź astrologii nie opiera się na ustanowionych zasadach w takim stopniu, jak horarna. Ważną rolę odgrywają tutaj pozycja oraz aspekty Księżyca. Osoba, która zadaje pytanie jest nazywana kwerentem, a jej sygnifikatorem w horoskopie jest władca ascendentu, czyli wierzchołka pierwszego domu horoskopu. W interpretacji horoskopu horarnego kluczową rolę odgrywa przyporządkowanie zdarzenia, rzeczy lub osoby, o którą pytamy (czyli kwezytora) do właściwego domu horoskopu. Na przykład w pytaniu „Gdzie jest mój zaginiony kot?” kwezytorem będzie kot, reprezentowany przez władcę VI domu, ponieważ domu temu są m.in. Przyporządkowane małe zwierzęta. Posadowienie władcy tego domu w horoskopie, jego godność, siła, aspekty, itd. wskażą nam miejsce lokalizacji kota.
Interpretacja horoskopu horarnego

Podstawą interpretacji w astrologii horarnej są tradycyjne zasady władztwa planetarnego, a także godności i siły planet oraz ich wzajemna recepcja. Wyróżnia się dwa rodzaje godności – podstawową oraz przypadkową. Godność podstawowa wynika z położenia planety w określonym stopniu na kole zodiakalnym i co za tym idzie jej zdolności do przejawienia swojej prawdziwej natury (władztwo, egzaltacja, upadek, wygnanie, itd.). Godność przypadkowa związana jest z tym, jak planeta jest posadowiona w horoskopie – zależy od jej posadowienia w domu, retrogradacji, aspektów z pozostałymi planetami oraz elementami horoskopu, spalenia, itd. Recepcja odnosi się do tego, jak każda z planet w horoskopie „widzi” lub „odbiera” inną planetę.

Interpretacja horoskopu horarnego obejmuje jeszcze wiele innych elementów kosmicznej układanki, takich jak węzły księżycowe, punkty arabskie, planetarne antiscie, gwiazdy stałe, itd. Lata praktyki i pracowitych studiów są potrzebne, zanim astrolog osiągnie biegłość i zrozumienie w horarnej sztuce i technice. Ale, z drugiej strony, wprawny i kompetentny astrolog horarny jest w stanie zbadać horoskop i odpowiedzieć na pytanie kwerenta w ciągu pół godziny lub nawet szybciej.

"Astrologia horarna jest doskonałym narzędziem dla profesjonalnego astrologa. W astrologii natalnej największym problemem dla mnie był zawsze czas, który ona zajmuje. Nie ważne, jak dużo zażyczę sobie za konsultację, to ciągle tak naprawdę nie wynagradza mi czasu, który zabiera jej przygotowanie. A astrologia horarna jest tak szybka i daje tak dokładne informacje – a jest to właśnie to, czego ludzie oczekują najczęściej."

John Frawley - cytat z maila do Tomasza WińskiegoWarszawa, styczeń 2008 r.

Kursy i wykłady

  • KURSY ASTROLOGII
  • -->

    © 2007 - 2024 Albireo s.c.

    Astroportal.pl to miejsce do nauki i pogłębiania wiedzy o astrologii. Portal prowadzą Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.