Astroportal.pl

Historia pewnego programu komputerowego (rozważania o domach)

Krzysztof Porzeżyński

Zdarza się czasem, ze w oceanie potrzeb znajdujemy coś niespełnionego. To coś może stanowić inspirację do działania, żeby spełnić brakującą potrzebę. Podjęcie decyzji przeistaczania niedokonanego w dokonane da się symbolicznie przypisać do przekroczenia Ascendentu, łączącego XII domowe niespełnienia z I domową aktywnością, inicjatywą.

Rozpatrzmy to na przykładzie programu komputerowego. Źródłem powstania pomysłu na program jest pewna potrzeba. Wyraża ona coś co jest "nieobecne". I tak, XII domowa idea prowadzi do I domowego działania.

Idee tę trzeba teraz "ukonkretnić". Pomysł musi zamienić się w projekt. Trzeba uzgodnić merytoryczne szczegóły, przyjąć odpowiednią koncepcję, wybrać narzędzia programistyczne. Ustalamy pewne priorytety, "materię" co można skojarzyć z II domem.

Pora przygotować się na realizację. Zbieramy potrzebne informacje. Dobrze korzystać przy tym z dostępnych wskazówek, mogących ułatwić i przyspieszyć pracę. Pomocna byłaby zapewne znajomość stworzonych wcześniej, podobnych programów, opinii ludzi będących potencjalnymi użytkownikami. Jesteśmy w III domu.

Jeśli przy tak przyjętych założeniach, pierwsza ćwiartka zodiaku dotyczy przygotowań, to następna ćwiartka to realizacja. Kod programu, założone algorytmy są z punktu widzenia pliku wynikowego rozumianego i interpretowanego przez komputer czymś prywatnym: IV domem. Autor może stosować również swoje wcześniej napisane fragmenty programów - wykorzystywać przeszłe dziedzictwo.

Tworzenie programu ma oczywiście również charakter kreatywny, V domowy. Oprócz rozwiązań ukrytych w kodzie, program nabiera cech nadających mu indywidualność.

Teraz przychodzi czas na testowanie programu. Jeszcze przed oficjalną premierą. Czy się sprawdzi? Będzie działał prawidłowo? Symbolicznie znajdujemy się w VI domu, w aspekcie kwinkunksu do Ascendentu - inicjatywy powstania produktu.

Pomyślne przejście testu przez użytkownika, do którego był kierowany powoduje, że program go zdobywa czyli została nawiązana współpraca - Descendent (VII dom) został osiągnięty. Jest to też moment konfrontacji wyniku pracy nad programem z ideą, z której on wyrósł.

Nie wszystko jednak dało się przetestować w VI domu. Wiele błędów i wad mogło pozostać w ukryciu. Niektóre aspekty dzieła potrzebują czasu by wyjść na światło dzienne. VIII dom dotyczy tym samym umów gwarancyjnych. Wiąże się to w dużym stopniu z konfrontacją z II domowymi ustaleniami, które czasem trzeba zmodernizować. Wtedy też ujawnia się prawdziwa wartość produktu. Z innej strony nie wszystkie opcje mogły zostać udokumentowane lub przyswojone, poznane na początku pracy z programem. Czasem i zalety mogą pozostawać w ukryciu.

Dopiero głębsze zapoznanie się z programem, jego zbadanie daje nam obraz jego wartości, walorów użytkowych. Jeśli ten test wypadnie pozytywnie, potencjalne ukryte wady zostaną usunięte, program ma szansę się rozwijać i rozpowszechniać (IX dom). Wtedy umożliwia to porównanie do innych programów (o których wiedza zawiera się w opozycyjnym III domu). Trzecia ćwiartka związana jest ogólnie z użytkowaniem, ostatnia będzie dotyczyć rezonansu społecznego.

Wraz z rosnącą liczbą użytkowników program (i jego autor - siedzący w IV domu) zyskuje pewną renomę, status. Może zostać on umieszczany w różnych odnośnikach, publikacjach. Potencjalna zdolność rozpowszechniania się programu może skłaniać do jego reklamy. Tworzenie publicznego wizerunku produktu ma cechy X domowe.

Rzeczy publicznie używane są przedmiotem wymiany doświadczeń między użytkownikami. Mogą być tworzone poradniki, instrukcje obsługi, publikacje mające ułatwić pracę i przy okazji wyrażać życzenia jego dalszego rozwoju. Tworzy się coś w rodzaju klubu, nieformalnej otoczki programu (czyli odniesienie do XI domu) ogniskującej w szczególności, wyróżniające go V domowe walory.

Powyższa wymiana doświadczeń prowadzi też do wskazywania braków i wyrażania życzeń dalszego rozwoju programu, wskazywania na ocean niespełnionych potrzeb. Jest to rodzaj spojrzenia na możliwości, których brak w opozycyjnym VI domu. A to znów może stać się przyczyną do przekroczenia Ascendentu...


Krzysztof Porzeżyński - astrologią zajmuje się od wielu lat, z zawodu jest informatykiem. W swoich poszukiwaniach łączy teorie Junga z astrologią. Stworzył program astrologiczny Capella. Pasjonuje się również fotografią. Mieszka w Zielonce koło Warszawy.

Aktualnie na niebie

SłońceLew
22 VII 2021
22 VIII 2021
MerkuryPanna
11 VIII 2021
30 VIII 2021
WenusPanna
22 VII 2021
16 VIII 2021
MarsPanna
29 VII 2021
15 IX 2021
JowiszWodnik
28 VII 2021
29 XII 2021
SaturnWodnik
17 XII 2020
7 III 2023
UranByk
6 III 2019
7 VII 2025
NeptunRyby
3 II 2012
30 II 2025
PlutonKoziorożec
I 2008
I 2024