Astroportal.pl

Jowisz, planeta wzrostu i powodzenia

Mił‚osł‚awa Krogulska

Planeta Jowisz uznawana jest za dobroczyńcę zodiaku. Przez starożytnych nazywana też była „wielkim szczęściem”. Ożywia wszystkie dziedziny życia, które przypisywane są znakowi zodiaku, w jakim aktualnie przebywa.

Jowisz jest największą i najjaśniejszą planetą Układu Słonecznego. Waży trzysta siedemnaście razy więcej niż Ziemia. Jego drogę po nieboskłonie od tysięcy lat obserwowano z wielką uwagą. Zajmuje piąte miejsce według oddalenia od Słońca. Jowisza zaobserwować można gołym okiem: jest najjaśniejszym (po Słońcu, Księżycu i Wenus) obiektem na nocnym niebie.
Jowisz w mitologii

Wyposażony w boskie atrybuty Jowisz szybko stał się najpotężniejszym z bogów. Jako Zeus, a potem Jupiter, władał burzami i piorunami. Jednak najważniejszą jego funkcją było ustanawianie praw i utrzymywanie porządku wśród bóstw i ludzi. Sam jednak rozpoczął swoje panowanie od zburzenia porządku i przeciwstawieniu się porządkom i prawom swojego ojca – Kronosa. Matka Zeusa, Rea, ukryła go przed ojcem, który ze strachy przed utrata tronu pożerał wszystkie swoje dzieci. Kiedy Zeus dorósł, uwolnił swych braci i siostry oraz pokonał swego ojca i tytanów, którzy stanęli przeciwko niemu.

Jowisz w astrologii
Przez astrologów i magów Jowisz uważany był jednak za planetę wzrostu i szczęścia. Ludziom, którym sprzyjał, wróżono szczęśliwą i dostatnią przyszłość. Odległość 120 stopni między Jowiszem a Słońcem zwano powszechnie „królewskim aspektem”. Szukano go w horoskopach księżniczek i możnych panien, które z Kopciuszków stawały się królowymi. Przez mniej więcej rok Jowisz gości w poszczególnych Znakach Zodiaku.
Jowisz astronomicznie

Jowisz jest hojną i inspirującą planetą także dla naukowców. Jowisz porusza się po swej orbicie w towarzystwie licznej świty. To 17 księżyców, które noszą mitologiczne nazwy, i które przysłużyły się nauce. Najważniejsze i najbardziej znane z nich to: Io, Europa, Ganimedes, Kallisto. W roku 1610 Galileusz i Marius odkryli pierwsze cztery satelity Jowisza. Ich ruch wokół planety uznano za model ruchu planet wokół Słońca. Miało to wielki wpływ na rozwój teorii heliocentrycznej. Obserwacje zaćmień księżyców Jowisza pomogły także Romerowi, który w roku 1676 wyznaczył prędkość światła.

Warto zauważyć, że planeta ta nie ma „stałego gruntu”. To olbrzymia gazowa kula, na której powierzchni mienią się ciemne smugi i plamy. Potwierdziła to misja sondy kosmicznej Voyager. Sonda zatapiała się w atmosferze planety i ku zdziwieniu naukowców działała dłużej, niż było to przewidziane. Być może rację mieli starożytni, którzy uważali, że prawdziwe szczęście nie ma dna.

Gwiazda Betlejemska
Być może także Jowisz jest słynną Gwiazdą Betlejemską, której pojawienie się na niebie zwiastowało narodzenie Jezusa Chrystusa. Gwiazda ta prowadziła trzech mędrców. Istnieje hipoteza, że nie była to kometa Halleya, a złączenie Jowisza i Saturna lub Wenus. Także dziś złączenia takie budzą powszechną uwagę, gdyż oświetlają nocne niebo i mieszkańcom miast wydają się bardzo niepokojące.
Działanie Jowisza

Planeta Jowisz jest według wielu astrologów symbolem obfitości, ochrony i łaski, na jaką zasłużyliśmy dzięki naszemu godnemu postępowaniu. Oznacza ochronę przez dobre moce, zaszczyty dzięki dobrej fortunie, uznanie za szczerość i odwagę. Pozytywny wpływ Jowisza w horoskopie to przede wszystkim szczęście do ludzi, wszechstronne wykształcenie, hojność i pomaganie innym, ekspansja i rozwój dzięki studiom i nauce, a także wysokie zaszczyty i nagrody za życiowe trudy. W negatywnym znaczeniu Jowisz może przynosić pobłażanie samemu sobie, lenistwo, zbytnia skłonność do marnotrawstwa i niepotrzebnego luksusu.

Tranzyty Jowisza
Tranzyty Jowisza, czyli przejścia nad planetami w horoskopie urodzeniowym, oznaczają możliwość poprawy stanu rzeczy - dzięki ingerencji dobrego losu i dzięki wytrwałej pracy, do której zresztą podczas takich tranzytów na się więcej siły i ochoty.

Zwykle tranzyt Jowisza przynosi szczęśliwe okazje i propozycje. Nie bywają one takie oczywiste - na sukces zawsze trzeba zapracować, ale podczas tranzytów Jowisza widać nad czym warto pracować, a nad czym zdecydowanie nie. Ze wszystkich tranzytów Jowisza koniunkcja (0 stopni) oznacza zwykle szczęśliwy początek, sekstyl (60 stopni) ważne propozycje, kwadratura (90 stopni) działanie i gromadzenie dóbr, kwinkunks (150 stopni) testowanie naszych umiejętności i sił na dalsze działanie, opozycja (180 stopni) konfrontację naszych marzeń z rzeczywistością. Wszystko zgodnie z logiką zodiaku.

Warszawa, lipiec 2004 r.

Miłosława Krogulska, astrologMiłosława Krogulska jest astrologiem, dziennikarką oraz nauczycielem astrologii i tarota. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego i brytyjskiego The Astrology Association of Great Britain. Razem z Izabelą Podlaską prowadzi strony www.Astroportal.pl oraz www.Czary.pl, a także jest współwydawcą kwartalników: „Astrologia Profesjonalna” oraz „Tarocista”. Mieszka w Warszawie.

-->

© 2007 - 2022 Albireo s.c.

Astroportal.pl to miejsce do nauki i pogłębiania wiedzy o astrologii. Portal prowadzą Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.