Astroportal.pl

Gimnazjum i cykl Saturna

Mił‚osł‚awa Krogulska

Postanowiłam napisać kilka słów o tym, dlaczego gimnazjum to zło. Dyskusja wraca, bo PiS chce likwidacji tego szczebla edukacji. Wyjątkowo się zgadzam.

Każdy z nas rodzi się z unikalnym horoskopem. To nasza baza startowa, spis naszych potencjalnych cech i talentów. Na ten horoskop w trakcie naszego życia wpływa mnóstwo innych horoskopów - ludzi, wydarzeń, przemyśleń i olśnień. Podlegamy też cyklom planet, które w regularnych odcinkach czasu kształtują nas sposób postrzegania świata. Reforma gimnazjalna w Polsce wpisała się bardzo negatywnie w cykl Saturna.

Cykle planety Saturn wpływają na nasze dopasowanie się do norm i reguł. Regularnie, co około 7 lat od naszego urodzenia planeta ta testuje naszą wytrzymałość i zmusza nas do zadania sobie pytania kim właściwie jestem, co chcę robić i jaki jest mój cel. Pokazuje nam, co trzeba zmienić, działa w bardzo dynamiczny sposób jako walka z autorytetami i z samym sobą.

Gdy mamy 7 lat, spotykamy się po raz pierwszy z krytycznym Saturnem. Dzieci przeżywają ten czas jako oderwanie się od bezpiecznej rodziny i wkroczenie w pierwsze bardziej samodzielne obowiązki - szkołę. Wcześniej nie są na to w pełni gotowe, bo dopiero Saturn uczy, jak siedzieć spokojnie na pupie przez 45 minut. Jeśli dziecko dobrze zniesie ten pierwszy saturniczny próg i nie wywoła się w nim strachu i kompleksów, to da sobie dobrze radę z resztą edukacji. Jeśli nie - nie będzie chciało się uczyć. Dlatego nie jestem zwolenniczką przyspieszania nauki, chyba że przez zabawę, a szkoła to przecież nie zabawa. Szkoła to dla dziecka Saturn, a więc pierwsza poważna sprawa.

Kiedy mamy 14 lat Saturn tworzy opozycję do swojej urodzeniowej pozycji i znaku, w którym był kiedy się urodziliśmy. Rok, a czasami półtorej wcześniej zaczyna się w naszym życiu bardzo niespokojny czas. Rozwój fizyczny przyspiesza, czujemy się niedopasowani do samych siebie i otoczenia. Wszystko jest w jakiś sposób złe, bo zaczynamy dorastać i krytycznie patrzeć na to, co ze światem wyprawiają inni ludzie, także nasi bliscy.

Gimnazjum i cykl Saturna
Zdjęcie z: wikipedia.org

W starym systemie spędzaliśmy ten czas w znanym otoczeniu. Jak komuś odbijało w ósmej klasie, to nauczyciele na ogół wiedzieli, jak z dzieckiem postępować. Dopiero w wieku 14 lat, a więc przy drugim spotkaniu z Saturnem, szliśmy w nowe miejsce (liceum technikum czy zawodówka). Byliśmy na to gotowi, bo Saturn symbolizuje wchodzenie w kolejne fazy życia. Symbolicznie kończyło się dzieciństwo, a zaczynało bycie prawdziwym nastolatkiem. Już można było pić kawę i palić papierosy.

Stworzenie gimnazjów zakłóciło ten naturalny cykl. Do gimnazjum dziecko idzie w wieku 12-13 lat i spędza tam trzy lata. Okres saturnicznego zamieszania w wieku 13 i 14 lat przypada więc na czas pobytu w nowej placówce, z nowymi ludźmi i nowymi zasadami. Zamiast oderwania i wydoroślenia, mamy fazę poczekalni przed liceum, gdzie będzie się poważnym człowiekiem, a nie gimbusem. To nasila problemy wychowawcze.

Opozycja to aspekt konfrontacji, kiedy odkrywamy, że mamy siłę, aby zmierzyć się z tym, co nam się nie podoba. A nastolatkom zwykle wszystko się nie podoba. Oczywiście jedni znoszą to lepiej, inni gorzej.

Gdy mieliśmy 7 lat, podczas pierwszego etapu cyklu, nasze zdanie mało kogo obchodziło. Teraz muszą się z nami bardziej liczyć! Gdy szkoła podstawowa trwała osiem lat, ten niebezpieczny czas przechodziliśmy w znanym otoczeniu. Pani nas znała, woźna rozumiała, było wiadomo kto jest kto. Nagle w siódmej czy ósmej klasie się zmieniało nasze podejście, koalicje, ktoś wydoroślał lub odkrył, co chce w życiu robić. Ale ustalone relacje sprawiały, że nie wybuchała między dzieciakami aż taka agresja, jaką widzimy w gimnazjach. W dodatku klasy pierwsza i druga a są w trakcie buntu, a klasa trzecia już wkracza w dorosłą fazę. Tam dopiero zaczyna się nauka, pierwsze dwa lata nawet nauczyciele określają jako bezproduktywne. Cykle Saturna to także czas, kiedy psychicznie jesteśmy w lekkim dołku. Kiedy dodatkowo budzą się w nas hormony, egzystencja staje się huśtawką nastrojów. Nie mamy ochoty gadać z rodzicami, w szkole piekło, wszyscy udają dorosłych (Saturn nie znosi dzieciństwa), a tak na prawdę potrzebuje się wtedy spokoju i emocjonalnego bezpieczeństwa.

Gdy więc dzieciaki idą do gimnazjum przed opozycją Saturna, są przestraszone, bo stary świat nagle znika. W nowym układzie trzeba zająć jakieś miejsce, a różnice stają się widoczne i wcale nie motywują do działania. Wejście do gimnazjum według moich obserwacji najgorzej znoszą ci, którzy:
- nie mają kasy i są źle ubrani,
- są z niższej sfery społecznej,
- w domu jest kryzys między rodzicami,
- akurat pojawia się nowe rodzeństwo lub matka jest w ciąży.

W starym układzie szkoły ośmioklasowej wszyscy o sobie wszystko wiedzieli, a różnice ekonomiczne nie wpływały aż tak silnie na układy, bo one były już wypracowane. Gdy idzie się do nowego miejsca, chce się wypaść dobrze, a nawet jeszcze lepiej. Stąd ten wyścig na ciuchy, gadżety, zakupy - bo one podkreślają status. Kto z rodziców ma kasę i dostarcza to wszystko, uniknie wielu problemów gimnazjalnych. Kto nie ma, temu współczuję.

Gdy minie opozycja Saturna, a więc w wieku 15 lat, mamy więcej świadomości siebie i presja aby podporządkować się grupie nie jest aż tak silna. Po pokonaniu saturnicznego progu stajemy się bardziej dojrzali. Rówieśnicy mają na nas trochę mniejszy wpływ, bo potrafimy podkreślić swoją odrębność i ją obronić. Dlatego jako astrolog jestem za likwidacją gimnazjów i powrotem do starego systemu.

Mam też wrażenie, że jeśli granice cyklów są rzeczywiście przejściem do nowego etapu, rozwój człowieka przebiega harmonijniej. Gimnazjum to taka poczekalnia, kiedy wpływ Saturna rozbija się o brak iphone'a lub posiadanie go w innym kolorze i potem możemy tylko narzekać, że dzieci nie dorastają. Przesuwa to moment wzięcia za siebie odpowiedzialności na dwudziesty pierwszy rok życia, kiedy Saturn ponownie weźmie nas w obroty. Ale to inna historia.

 

28.10.2015

Aktualnie na niebie

SłońceLew
22 VII 2021
22 VIII 2021
MerkuryPanna
11 VIII 2021
30 VIII 2021
WenusPanna
22 VII 2021
16 VIII 2021
MarsPanna
29 VII 2021
15 IX 2021
JowiszWodnik
28 VII 2021
29 XII 2021
SaturnWodnik
17 XII 2020
7 III 2023
UranByk
6 III 2019
7 VII 2025
NeptunRyby
3 II 2012
30 II 2025
PlutonKoziorożec
I 2008
I 2024