Astroportal.pl

Aspekty Słońca z Marsem - charakterystyka osób

Mił‚osł‚awa Krogulska

Zdrowie i samopoczucie
Kiedy posiadacze aspektu Słońce - Mars nie mają sprecyzowanego celu lub z przyczyn obiektywnych spotykają się z niemożnością działania, zaczynają rozpraszać swoją energię lub rozpoczynają walkę z samymi sobą. Jeśli energia Marsa nie jest używana, obraca się przeciwko swojemu właścicielowi. Konsekwencją tego mogą być problemy zdrowotne i nerwowe, a nawet uleganie wypadkom. Schorzenia, które wydają się częściej dotykać posiadaczy aspektów Słońce - Mars związane są z ciśnieniem, krążeniem, migrenami, zaburzeniami wzroku lub słuchu, napadami gorączki, zapaleniami nerwów czy chorymi zatokami. Osoby z tymi aspektami działają dobrze w warunkach stresu, hałasu, pośpiechu. Jednak kiedy za bardzo się zaangażują (a bywają bardzo jednostronne), wtedy nie dostrzegają, że rujnują swoje zdrowie.

Według astrologii medycznej Mars związany jest przede wszystkim z głową i wzrokiem. Jego domena to oczy, uszy i nos. Mars to także szybkość reakcji fizycznej, mięśnie i szybkość ich reakcji. Tak jak Merkury w horoskopie wskazuje na szybkość reakcji intelektualnej, tak Mars wskazuje na szybkość orientacji w zewnętrznych bodźcach.

Mars w indywidualnym horoskopie związany jest również z bólem i jego odczuwaniem. Osoby z aspektami Słońce - Mars mogą nie zauważać, że przekroczyły granice bólu. Wiadomo, że hormony wyzwalane w sytuacjach stresowych potrafią chwilowo zagłuszyć ból, który jest dla organizmu niezwykle ważnym sygnałem, że dzieje się coś złego.

Często w dzieciństwie takie osoby doświadczyły bardzo ostrej gorączki, oparzenia, wybuchu, zakażenia krwi, koniecznością nagłej interwencji chirurgicznej. Dzieci z tymi aspektami są szczególnie trudne do upilnowania, bo są bardzo ruchliwe, zwykle też nawet bez własnej winy uznawane są za bardziej agresywne w porównaniu do rówieśników, otoczeniu łatwo jest je sprowokować.

Osoby z aspektami Słońce - Mars zwykle starają się nawet przed sobą nie okazywać fizycznej słabości. Uwaga ta dotyczy na prawdę bardzo poważnych schorzeń, a nie "wyłudzania" od bliskich opieki w przypadku kataru. W razie poważnej choroby przeciętny posiadacz twardego aspektu Słońca i Marsa bardzo długo udaje, że nic mu nie jest, bo najbardziej obawia się własnej niedołężności i bezradności.
Kto mieczem wojuje...

Aspekty Słońca i Marsa zawsze niosą ze sobą agresję, która wcześniej czy później uzewnętrzni się w życiu ich posiadacza, jako przejaw indywidualnego działania lub bezpośrednio dotykających osobę wydarzeń w otoczeniu. "Kto mieczem wojuje, od miecza ginie" i zwykle na stosowane przez Słońce i Marsa prowokacje wobec otoczenia znajdzie się silniejszy przeciwnik lub okoliczności, które posiadaczowi tego aspektu ujawnią prawdę o nim samym i tkwiącej w nim sile. Co ciekawe, osoby takie raczej nie mają w sobie zadatków na ofiarę, co potencjalni napastnicy od razu wyczuwają.

Bywa tak, że posiadacz takich aspektów żyje sobie spokojnie i jest łagodny jak baranek, ale kiedy nadchodzi prawdziwe niebezpieczeństwo ku własnemu zaskoczeniu rzuca się z gołymi rękoma na wroga. Osoby z twardymi aspektami w codziennym życiu potrafią długo udawać grzeczne i milutkie, ale atak ujawnienia ich prawdziwej siły, a najczęściej złości, prędzej czy później nadchodzi.

Aspekty te realizują się w codziennym życiu w taki sposób, że muszą mieć dziedzinę, w której są lepsze od innych i pierwsze. Może być to zarządzanie korporacją, a może być robienie najlepszych naleśników na świecie. Dom i znak zodiaku Marsa i Słońca wskażą, gdzie lepiej bez powodu nie rywalizować z taką osobą.

Aspekt Słońca z Marsem wskazuje, że jego posiadacz jest:
-   raczej nieposłusznym indywidualistą,
-   chce być liderem w swojej dziedzinie, bez wahania pokonuje konkurencję, ma małą wyrozumiałość dla cudzych słabości, sprawdza się w "systemie zadaniowym",
-   cechuje go aktywność, stale wyszukuje sobie coraz to nowe zajęcia, nie bywa bezczynny i spokojny (chyba, że jest chory, ale i tak długo w łóżku nie poleży),
- działa szybko, domaga się konkretnych odpowiedzi,
-  w jakiś sposób przeżył fascynację sportem walki lub bronią; ostro i szybko jeździ samochodem,
-  potrafi skoncentrować się na celach, jeśli rzeczywiście uzna je za swoje,
- wkracza w życie przekonany, że jest więcej wart od innych,
-  ma potrzebę wybicia się ponad swoje otoczenie lub warunki, w jakich wyrastał, cechuje go ambicja, jest przekonany o swojej sile (życie niestety może brutalnie zweryfikować trzy ostatnie punkty, wtedy możliwa jest zawiść, złorzeczenie, zły stan zdrowia).

Aspekty Słońca z Marsem w horoskopach dzieci
Dzieciństwo takich osób jeśli nawet jest usłane różami, to one akurat wejdą na kolce. Jak pisałam wcześniej, dzieci takie trudno jest po prostu upilnować. Miewają problemy ze snem i dopasowaniem się do rytmu dnia pozostałych domowników. We wczesnym dzieciństwie pojawiają się problemy z usypianiem, jeśli przegapi się moment senności, stają się rozzłoszczone i wrzeszczą wniebogłosy.

Większe dzieci bywają postrzegane jako agresywne i niegrzeczne, nawet jeśli bardzo się starają. W szkole podstawowej pojawia się porządna bójka, z krwią włącznie. Łatwo przejmują wzorce tradycyjnie zwane męskimi od ojca, ważnego wujka, sąsiada policjanta. W dzieciństwie takiej osoby pojawia się motyw broni, przemocy, walki o przetrwanie oraz silne poczucie własnej odrębności od reszty rówieśników. Nawet jeśli rodzina jest "polska, katolicka i porządna", wrażenie na dziecku wywierają brutalne sceny zza ściany u sąsiadów lub w TV. Po czasie fascynacji silny wzorzec staje się obiektem niezwykle mocnego buntu pokoleniowego. Raczej wcześnie opuszczają rodzinny dom, bo chcą żyć według własnych zasad. Problemy wychowawcze są większe w przypadku dziewczynek z twardymi aspektami Słońca i Marsa, bo pewność siebie w świecie kokardek i lalek Barbie nadal bywa źle widziana.

Aspekty Słońca z Marsem w horoskopach kobiet
Kobiety z twardymi aspektami Słońca i Marsa z trudem uczą się flirtowania. W relacjach z mężczyznami "tak" jest tak (i to już zaraz tak), a "nie" to zdecydowanie nie. Według tradycyjnej astrologii kobiety z twardymi aspektami Słońca i Marsa to zbyt silne charaktery, aspekty te wróżą im konflikt lub walkę z partnerem. Astrologowie humanistyczni wskazują, że animus takiej kobiety zmaga się z archetypem ojca.

Obojętnie od szkoły astrologicznej można powiedzieć, że kobiecie takiej trudno jest zaimponować i raczej nie poddaje się ona łatwo cudzej woli - chyba, że partner ma dostatecznie mocny charakter, aby stać się dla niej prawdziwym autorytetem. W skrajnych przypadkach kobiety takie zdobywają i porzucają, bo szukają kogoś jeszcze bardziej silnego i jeszcze bardziej pewnego niż one same, a o tak hojnie obdarowanych przez astrologię kandydatów do ołtarza wcale nie jest łatwo.

Twarde aspekty u kobiet rodzą problemy w związkach także z tego powodu, że kobiety takie nie zgadzają się na tradycyjną społeczną rolę, co odkrywają w okolicach 30 urodzin, kiedy zakończy się pierwszy obieg Saturna. Wiele oczywiście zależy od dziedziny życia, w której Mars się realizuje w indywidualnym horoskopie. Jeśli jednak kobiety takie nie pracują i poświęcają się wyłącznie rodzinie, zwykle wcześniej czy później angażują się w jakąś formę działalności społecznej, gdzie ich Mars może się sprawdzić i gdzie mogą zyskać dodatkowe uznanie, niezwykle ważne dla posiadaczy tych aspektów. Jeśli tego zaniechają, energia Marsa staje się stłumiona i zwykle rozpoczynają walkę z partnerem lub jego rodziną.

Jako matki kobiety takie są energiczne, nie rozczulają się nad słabościami dziecka, ale też potrafią zajadle bronić najbliższych przed krzywdą, prawdziwą lub wyimaginowaną.

Aspekty Słońca i Marsa sprzyjają w kobiecych horoskopach prowadzeniu własnej firmy, nawet jednoosobowej. Są też często spotykane u kobiet, które robią karierę w męskim świecie biznesu, gdzie trzepotanie rzęsami nie pomoże, jeśli wyniki finansowe są złe.

Aspekty Słońca z Marsem w horoskopach mężczyzn
W męskich horoskopach wyrażanie się aspektów Słońce - Mars jest o wiele łatwiejsze i lepiej przyjmowane przez otoczenie, choć dawni astrologowie pisali o tlącej się w sercu takiego osobnika żądzy mordu, zdolności do szermierki, dobrych predyspozycjach wojskowych. Mars to naturalna męska energia, a więc posiadacze tych aspektów zawsze próbują przejąć rolę przewodnika stada. Dodatkowo mężczyźni tacy cieszą się powodzeniem u kobiet, nawet jeśli są wyjątkowo wątłej postury i nie wierzą w siebie.

Mars jako planeta wojny jest planetą hierarchiczną w tym sensie, że wymaga ustalenia struktury, jasnego określenia kto rządzi, a kto słucha. Widać to jasno, kiedy w jednym pokoju zasiądą dwaj panowie z aspektami Słońce - Mars: muszą określić, kto jest silniejszy i w jakiś sposób lepszy. Inteligentni mężczyźni dzielą wspólne terytorium na sfery wpływów, gdzie każdy indywidualny Mars może się wykazać, pochwalić zdobyczami i zyskać szacunek drugiego. Mniej wysublimowani chwytają za sztachety z płotu i rozwiązują problem za pomocą siły.

Czytaj dalej:
Aspekty Słońca z Marsem - wstęp

MMiłosława Krogulska, astrologiłosława Krogulska jest astrologiem, dziennikarką oraz nauczycielem astrologii i tarota. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego i brytyjskiego The Astrology Association of Great Britain. Razem z Izabelą Podlaską prowadzi strony www.Astroportal.pl oraz www.Czary.pl, a także jest współwydawcą kwartalników: „Astrologia Profesjonalna” oraz „Tarocista”. Mieszka w Warszawie.

 

-->

© 2007 - 2022 Albireo s.c.

Astroportal.pl to miejsce do nauki i pogłębiania wiedzy o astrologii. Portal prowadzą Miłosława Krogulska i Izabela Podlaska-Konkel.